Jaka perkusja na początek?

2023-11-18
Jaka perkusja na początek?

Wybór zestawu dla początkującego perkusisty może stanowić nie lada wyzwanie. Kiedy nie masz wiedzy na temat rodzajów instrumentów, ich brzmienia, budowy i realnej wartości, ciężko zorientować się co będzie najlepsze.

Nasi klienci zaczynają przygodę z perkusją w różnym wieku. Tu nie ma ograniczeń wiekowych, a warunkiem jest chyba tylko odpowiedni wzrost, tak by móc wygodnie usiąść za zestawem. 

Pamiętać należy, że perkusję od zabawki na pierwszy rzut oka rozróżni niewielu i od tego macie do pomocy nas. W DrumCenter zabawki i imitacje perkusji omijamy szerokim łukiem. 

Perkusja dla dzieci w wieku 3-6 lat.

Dla dzieci w tym wieku należy tak dobrać zestaw perkusyjny, aby młody adept mógł wygodnie sięgnąć do wszystkich jego elementów. Perkusja powinna być możliwie jak najmniejsza i niezbyt rozbudowana. W tym wieku najodpowiedniejszy będzie zestaw z małym, 16” bębnem basowym. Taki rozmiar bębna centralnego, daje możliwość niskiego ustawienia tom tomów, które z reguły są montowane na bębnie basowym. Małe rozmiary poszczególnych elementów perkusji pozwolą też ustawić wszystko blisko siebie. Ułatwi to grę najmłodszym, których zasięg nóg i rąk jest jeszcze nieduży.Do wyboru mamy „gotowe zestawy perkusyjne” zawierające wszystko czego trzeba by zacząć naukę, takie jak Pearl Roadshow Junior, lub zestawy typu „shell set” - czyli najczęściej same bębny bez statywów, talerzy i stołka. Zaletą „gotowych zestawów perkusyjnych” jest to, że w relatywnie niskiej cenie otrzymujemy kompletną perkusję, bez potrzeby dokupowania czegokolwiek, a zaraz po rozstawieniu kompletu młody perkusista może zacząć grę. W takim zestawie znajdują się bębny, talerze, niezbędne statywy oraz stołek.

Perkusja dla dzieci Pearl Roadshow Junior

 

Małe „shell sety” są droższe, ale…

Po pierwsze sam instrument jest zwykle dużo lepszej jakości jeśli chodzi o brzmienie i wykonanie, a wymienione modele takie jak BreakBeats czy Midtown to nie tylko perkusje dla dzieci, ale przede wszystkim mobilne, klubowe sety dla dorosłych muzyków. Tak więc instrument może zostać z nami na dłużej i tak naprawdę nigdy z niego nie wyrośniemy. Po drugie możemy dobrać talerze i statywy takie jak chcemy, a nie te które proponuje nam producent w zestawie. Te z reguły są jakości „zabawkowej” i warto je w przyszłości wymienić jeśli wybierzemy gotowy zestaw perkusyjny dla najmłodszych. W przypadku shell setów należy pamiętać, o tym że do zestawu musimy jeszcze dokupić stołekhardware (statywy + stopa) oraz przynajmniej dwuelementowy zestaw talerzy.  
Wszystkie wymienione powyżej zestawy zostały wykonane z topoli. To niedrogi materiał o przyzwoitych walorach dźwiękowych i stosunkowo ciepłym brzmieniu, a także niskiej wadze.

Bardzo ważne w tym przedziale wiekowym jest dobranie odpowiedniego stołka dla małych dzieci. Większość oferowanych obecnie stołków jest przystosowana dla osób dorosłych, a te będą zbyt wysokie dla maluchów by sięgały do pedałów bębna basowego i hi-hatu. Stołki dołączane do zestawów dla dzieci są niższe, a ich minimalna wysokość wynosi zwykle mniej niż 40 cm. Najniższym obecnie stołkiem jest ten dołączany do zestawu Pearl Roadshow Junior i można go ustawić na wysokość 33 cm, a po usunięciu śruby blokującej ustawienie wysokości stołek będzie mierzył 30 cm.

Starsze dzieci w wieku 7-12 lat.

Dzieci w tym wieku, w zależności od wzrostu, mogą spokojnie zasiąść za zestawem z bębnem basowym 18” lub nawet 20”. W tym wieku oczekiwania co do jakości dźwięku rosną, a większy bęben basowy oferuje lepsze doznania dźwiękowe ponieważ „produkuje” więcej dołu. Typowa konfiguracja bębnów w tym przedziale to tomy 10" i 12", floor tom 14", bęben basowy 18" lub 20" + werbel. W tym przedziale mamy także do wyboru zestawy gotowe jak i shell sety. Te najtańsze jak Mapex Tornado czy Pearl Roadshow to kompletne perkusje wyposażone w hardware, a także talerze, które de facto są najsłabszym elementem. O ile wystarczą one na samym początku do zapoznania się z instrumentem, tak po jakimś czasie należy pomyśleć o wymianie ich na talerze lepszej klasy.
Jeśli nasz budżet pozwala na zakup trochę droższego zestawu warto pomyśleć o takim, w którym nie będzie potrzeby wymiany talerzy w krótkiej perspektywie. Jednym z najbardziej popularnych zestawów tego typu jest model znanego japońskiego producenta Tama Rhythm Mate. Solidny zestaw na początek oferuje nam dobre brzmienie zarówno samych bębnów jak i talerzy firmy Meinl oraz  dobrze wykonany i trwały osprzęt. Zestaw zawiera także podstawowy stołek Tamy (o minimalnej wysokości 38 cm), który spokojnie utrzyma dzieci w tym wieku. Samo wykonanie Rhythm Mate’a też nie budzi wątpliwości i jest na bardzo dobrym poziomie jak na Tamę przystało.
Idąc z budżetem w górę warto postawić na kolejny zestaw od Tamy czyli Imperialstar. Korpusy nadal wykonane z topoli, ale brzmiące lepiej niż w tańszych perkusjach, a najbardziej istotna różnica tkwi w brzmieniu talerzy. W zestawie Tama Imperialstar dostajemy już talerze wykonane z bronzu B8, a użycie tego materiału zapewnia nam śpiewne i harmonijne brzmienie, które zachęca do częstych ćwiczeń i daje dużo satysfakcji z grania. W przypadku tego zestawu możemy mówić o klasie wyższej „perkusji na początek”.


Jeśli nie chcemy kupować „gotowego zestawu” w takiej konfiguracji możemy znaleźć dla siebie perkusję typu shell set i dobrać do niej statywy i talerze. Jest to droższa opcja, ale ma swoje zalety, o których pisaliśmy wyżej. Perkusje na 18” bębnie basowym z powodzeniem znajdziemy w dziale „perkusje klubowe, gigowe”.

Młodzież i dorośli.

Młodzież i dorośli mogą spróbować swoich sił na pełnowymiarowym zestawie z bębnem basowym 22”, w tzw. konfiguracji „Rock” lub 20” w konfiguracji „Fusion”. Te dwie konfiguracje zwykle różnią się rozmiarem centrali oraz floor toma (Fusion to FT 14”), natomiast tomy 10”,  12” oraz werbel są takie same w obu zestawach. Oba zestawy mają swoje zalety. Jeśli jesteśmy fanami mocniejszego grania to zdecydowanie konfiguracja Rock zapewni nam więcej dołu i energii z bębna basowego i floor toma. Większe rozmiary dostarczają więcej tak zwanego „kopniaka”, co w głośnym graniu będzie zaletą. Konfiguracja Fusion lepiej sprawdzi się w lżejszym graniu, a poza tym zajmie mniej miejsca co w przypadku małych sal ćwiczeniowych będzie istotne. Ze względu na swoje rozmiary, Fusion lepiej zabrzmi w wysokim jazzowym stroju, a w stylistyce pop zapewni ładne, harmonijne współbrzmienie tomów i 14 calowego floor toma.

Jeśli nadal masz wątpliwości co do wyboru zestawu perkusyjnego dla siebie czy swojego dziecka lub masz dodatkowe pytania, chętnie doradzimy w doborze najodpowiedniejszego sprzętu. Wystarczy do nas napisać lub zadzwonić.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023

Polecane

pixel