Klawesy, Clavesy

( ilość produktów: 7 )

Jeden z najprostszych, ale również najbardziej rozpoznawalnych instrumentów perkusyjnych. Klawesy to dwa drewniane walce produkowane z różnych gatunków drewna, które uderzane jeden o drugi wydają charakterystyczny dla muzyki afro-kubańskiej dźwięk. Zwykle zbudowane są z dwóch takich samych pałeczek, o tych samych wymiarach i z takiego samego drewna. Zdarzają się też takie o dwóch różnych rozmiarach walców, jak np. African Claves firmy Meinl.

To co ma istotny wpływ na brzmienie klawesów to rodzaj użytego do produkcji drewna. Im twardsze drewno, z którego są wykonane clavesy tym głośniejsze i bardziej dźwięczne brzmienie instrumentu. Dla przykładu klawesy wykonane z twardego drewna mahoniowego będą bardziej selektywne, głośniejsze i wyżej brzmiące niż na przykład klonowe. Te drugie za to będą łagodniejsze w brzmieniu i będą odpowiedniejsze do spokojniejszych i cichszych utworów.

Jak grać na klawesach?

Istotne jest zrozumienie faktu, że klawesy to instrument rezonujący. Walec rezonujący trzymamy w taki sposób by tego rezonansu nie blokować. Kładziemy go na kciuku i zgiętych palcach, ale nie ściskamy, tak by mógł swobodnie rezonować. Drugim walcem uderzamy wydobywając dźwięk. Jeśli mamy klawesy o dwóch identycznych walcach nie ma znaczenia którym uderzamy. Jeśli zaś jeden z nich jest większy to w takim przypadku on pełni rolę uderzanego (rezonującego).

W naszym sklepie wybierać możesz z Clavesów marki Latin Percussion, lub Meinl Percussion, wykonanych z drewna klonowego, sekwoi, lub innych twardych gatunków drewna.

pixel