31.05 (piątek) - DC CZYNNE, WYSYŁKI ODBYWAJĄ SIĘ

Metronomy do perkusji

( ilość produktów: 3 )

Do czego służy metronom?

Metronom to urządzenie, które wydaje dźwięk pikania / klikania co zadaną mu ilość czasu. Metronom służy do precyzyjnego podawania tempa. Jest sprzętem, bez którego nie może się obyć żaden szanujący perkusista. Metronom do perkusji powinien być dobrany w nieco inny sposób niż np. do gitary czy pianina. Należy zwrócić uwagę na jego jakość. Sama obudowa powinna być wytrzymała. Regulacja tempa powinna odbywać się płynnie co 1BPM. Najlepiej, aby regulacja ta odbywała się za pomocą pokrętła. Dzięki temu zmiana tempa między utworami jest szybka i bezproblemowa bez potrzeby klikania kilkadziesiąt razy. Metronom perkusyjny powinien być głośny, a także musi posiadać mocny sygnał wyjściowy na słuchawki. Perkusja lub werbel to głośny instrument, a urządzenie do nabijania tempa musi być słyszalne. W większości przypadków metronom do gitary nie nadaje się do perkusji. Ich dźwięk się nie przebija przez ścianę dźwięku generowaną przez zestaw perkusyjny.

Jaki metronom perkusyjny wybrać?

Kolejną bardzo ważną cechą jest jego dźwięk. Można spotkać takie, których dźwięk jest tak okropny, jakby ktoś wbijał gwoździe młotkiem do głowy. Droższe opcje posiadają bardziej przyjazny dźwięk, który jest zarówno słyszalny i przebijający. Pamiętaj, że z metronomem można spędzić nawet kilka godzin dziennie, więc niech będzie to sprzęt, który nie kaleczy uszu.

Taktomierz perkusyjny może też posiadać bardziej zaawansowane opcje zapamiętywania utworów lub podziałów rytmicznych, dzięki temu na koncercie łatwiej się odnaleźć. Często to perkusista nabija tempo utworu, zatem musi być w sam raz. Nie za szybko, nie za wolno.

Nie można zapomnieć też o świetlnym sygnale w metronomie. Kiedy przestajesz słyszeć pikanie, z uwagi na ogromny hałas na scenie, miganie diody tempa wielu bębniarzom uratowało koncert. Sygnalizacja ta odbywać się może na kilka sposobów. Najpopularniejszym jest sygnalizacja podziału i mocniejsze zaświecenie diody na raz lub inaczej ustawiony akcent. Zawsze wiadomo, gdzie jest raz, nawet jak się pomylisz.

Metronom to przyjaciel, z którym spędzamy długie godziny ćwiczeń, oraz gry scenicznej. Potrafi w znacznym stopniu pomóc w pracy w studio, nie należy oczywiście zapominać (oraz upominać w miarę potrzeby), że korzystanie z tego urządzenia jest wyłącznie sprawą bębniarza. Cały zespół powinien grać równo, niezależnie od chwilowej absencji perkusiści. Strażnicy tempa, walczcie o to!

Czy warto korzystać z aplikacji z metrononem?

Można też ściągnąć sobie metronom online lub na komórkę. Sklepy z aplikacjami pełne są darmowych appek. Pamiętaj jednak o tym, aby wybrać takie, które nie żądają od Ciebie dostępu do kontaktów w telefonie i innych dziwnych uprawnień. Czasami lepiej zapłacić za appkę niż walutą mają stać się Twoje dane. Jedna bardzo ważna uwaga. Appki w telefonie potrafią się zawiesić, crashować itd. Jeśli planujesz używać ich na scenie, w studio to lepiej tego nie rób. Nie ma nic gorszego niż zawieszający się telefon lub crashująca aplikacja w trakcie koncertu.

Metronomy perkusyjne często wyposażone są w TAP TEMPO. To funkcja umożliwiająca ustawienia tempa poprzez jego wybicie na przycisku lub dedykowanej powierzchni.

Jeżeli zastanawiasz się, który meronom kupić, skontaktuj się z nami!

Niektóre metronomy wyposażone są w gniazdo z gwintem, które umożliwia zamocowanie go na osobnym statywie lub ramieniu. Najczęściej mocuje się taktomierz po lewej stronie statywu od hi-hatu, gdzie jest niemal zawsze pod ręką. Najczęściej jest to gwint 8 mm, zatem ramię z clampem załatwia sprawę. Pełna możliwość regulacji wysokości i kąta nachylenia.

Metronom na rękę? Nie polecamy metronów montowanych do ciała np. na rękę czy klatkę piersiową. W przypadku bębnów się one nie sprawdzają z uwagi na dynamiczne i częste ruchy kończynami przez bębniarza.

Co oznaczają liczby na głównym ekranie metronomu? Liczba ta wyrażona jest w BPM (beats per minute). Jest to ilość uderzeń na minutę, tempo.

Taktomierz dla perkusisty

Zatem, który metronom wybrać? Wszystko zależy od tego, czy grasz koncerty i dużo jeździsz, czy też wyłącznie jest to kwestia ćwiczeń w sali. Zakładając, że planujesz koncerty, zainwestuj w dobry metronom. Ta inwestycja zwróci się bardzo szybko. W naszej ofercie znajdują się wyłącznie sprawdzone przez nas w bojach metronomy dla perkusistów.

pixel