Podwójne stopy (twiny)

( ilość produktów: 42 )

Podwójna stopa kojarzy się z szybkim graniem.Granie na dwa bębny było i jest marzeniem wielu perkusistów. Ogromne gabaryty dwóch bębnów basowych i koszta ich obsługi (transport i wymiana naciagów) skłoniły producentów do stworzenia mechanizmu, na którym można grać równie szybko na dwie nogi jak w przypadku dwóch bębnów basowych

Podwójna stopa, twin, dwukop to dużo więcej możliwości w kreowaniu brzmienia bębna basowego. Większe prędkości i szybsze granie, często figury, których nie wykona się na stopie pojedynczej. Mechanizm ten stał się bardzo popularny i można powiedzieć, że zrewolucjonizował rockowe i metalowe granie. Teraz dosłownie każdy mógł grać na dwie nogi

Jak zbudowana jest podwójna stopa?

Budowa twina jest bardzo prosta. Składa się z dwóch osobnych stóp perkusyjnych połączony za pomocą wałka, tzw. Przegubu, zakończonego po obu stronach przekładniami kardana

Przez lata ogólna budowa pozostawała taka sama, lecz zmieniały się szczegóły. To one wpływają na to jak szybka jest stopa. Mówi się, że stopy są tak szybkie jak ich perkusista, ale to nie do końca tak. Największym problemem z jakim borykają się konstruktorzy jest różnica oporów lewego mechanizmu do lewego. Lewa stopa ma do pokonania swoje łożysko, dwa kardany, lewe łożysko stopy z bijaki, a prawy bijak ma do pokonania tylko opór własnego łożyska. To właśnie dlatego prawy i lewy bijak nigdy nie będą chodziły równocześnie.

Footplate - platforma, podstawa

Na samym dole stopy perkusyjnej znajduje się jej podstawa. Podstawa może być zbudowana w systemie sztywnym opartym na stalowej podstawie na całej powierzchni mechanizmu lub tzw. drucianej, gdzie za stabilność odpowiadają dwa stalowe wygięte pręty. Występują też warianty hybrydowe, gdzie druty zastępują sztywne stalowe płaskowniki. Podstawa wpływa na stabilność całego mechanizmu podczas mocnego grania

Uchwyt do obręczy bębna basowego

Każda stopa perkusyjna wyposażona jest w uchwyt, który mocuje się ją do obręczy. Hoop Clamp służy do przymocowania stopy do bębna basowego. Najcześciej ma kształt ?łapy?, którą zaciska się przez śrubę motylkową. Stabilne utrzymanie pozycji to podstawa, gdyż nie ma nic gorszego niż stopa, która się odczepiła, a bijak nie dosięga do naciągu. Lewa stopa przy podwójnym mechanizmie często nie posiada chwytaka.

Footboard - platforma

To element, który jako jedyny ma kontakt z twoją stopą. Występują warianty, gładkie i szorstkie, tak jak występują różne upodobania. Na gładkim elemencie stopa się ślizga i można grać technikami, które tego wymagają. Stopy szorstkie mają za zadanie utrzymać jak najlepszy kontakt z podeszwą buta.

Footboardy podzielić też można na klasyczne i warianty dłuższe istniejące pod nazwą longboardy. Różnica w długości wpływa na balans mechanizmu i przesuwa środek ciężkości, a także ułatwia granie przy poważnie szybkich tempach.

Napęd

Napęd stopy to element łączący footboard z wałkiem bijaka.

Stopy podzielić można na łańcuchowe, paskowe i sztywne napędy bezpośrednie. Warianty łańcuchowe występują w odmienia pojedynczego jak i podwójnego łańcucha. Napędy paskowy może występować jako materiałowy lub skórzany pasek, a także w postaci gumy lub elastomeru. Napęd bezpośredni to sztywne połączenie między footboardem a wałkiem napędowym. Jest to najszybsze połączenie, reagujące natychmiast na każdy nawet najdrobniejszy ruch.

Krzywka - Cam

Opisując obrazowo, krzywka to tor jakim podąża łańcuch lub pasek od momentu startu do uderzenia. Krzywka determinuje charakter stopy. Kształt okrągły zapewnia ciągłą kontrolę w całym zakresie cyklu, krzywka fasolowata lub ścięta na końcu daje efekt przyspieszenia i mocniejszego uderzenia bijaka w naciąg. Takie krzywki najcześciej nazywa się Power. Są producenci jak np. Pearl, który do swoich podwójnych stóp dołącza kilka krzywek, tak aby każdy mógł wybrać fele jaki determinuje stopa.

Bijak - beater

Bijak jest jedynym elementem stykającym się z naciągiem. To on odpowiada między innymi za to jak brzmi bęben basowy. Odpowiedni dobór bijaków umożliwia wypracowanie indywidualnego charakteru brzmienia. Najczęściej stosowanym jest bijak filcowy. Może on być punktowy lub o dużym punkcie styku.

Najpopularniejsze prócz bijaków filcowych są bijaki drewniane i bijaki drewniane. Są one dedykowane zdecydowanie mocniej grającym perkusistom

Przegub, Wałek - Driveshaft

Element który stanowi o tym jak chodzi lewy footboard. Składa się on z dwóch przekładni kardana. To właśnie kardany odpowiedzialne są za przenoszenie obciążeń podczas ergonomicznego dostosowania mechanizmu. Im kardany znajdują się pod mniejszym kątem tym mechanizm chodzi z mniejszymi oporami.

Kupując podwójną stopę kierować należy się nie tylko względami ekonomicznymi. Oczywiście im droższy mechanizm tym wykonany z lepszych i trwalszych materiałów. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z dwukopem, to pamiętaj aby mechanizm rósł razem z twoimi umiejętnościami. Jeśli potrzebujesz doradztwa, jesteśmy do Twojej dyspozycji.

W naszej ofercie znajdują się renomowane i sprawdzone marki, których jesteśmy autoryzowanym dealerem premium. Posiadamy podwójne stopki firmy DW ze swoimi sennymi mechanizmami z serii DW 5000 i DW 9000. Szeroki wybór marki Tama od klasycznej Iron Cobry, po modele jak Speed Cobra do szybkiego grania i ekstremalnie szybka z napędem bezpośrednim Dyna-Sync.

Jak stopy do perkusji to nie mogło zabraknąć mechanizmów Pearl Eliminator i Pearl Demon Drive, które od lata są bestsellerami. Jeśli potrzeba czegoś tańszego, ale solidnego to warto zerknąć na markę Dixon. Ogromny producent wykonujący dla innych znanych marek wykonał ostatnio dobrą robotę i prócz świetnych mechanizmów, sprawił, że zaczęły wyglądać nowocześnie. Na sam koniec zostawiłem Mapexa, który robi bardzo poprawne mechanizmy o świetnym wyglądzie. Jak potrzebny jest totalnie amatorska i tania stopa to firma Basix / DrumCraft oferuję najtańszy mechanizm w naszej ofercie.

pixel