Stopa do perkusji - Pojedyncza (Single)
( ilość produktów: 45 )Dixon Precision Coil Direct Drive PPPCP1D Stopa pojedyncza
Tama Iron Cobra Duo Glide HP600D - Stopa pojedyncza
Tama Iron Cobra Power Glide HP900PN
Sonor Perfect Balance Jojo Mayer - stopa pojedyncza
Tama Speed Cobra HP310L - stopa pojedyncza
Tama Speed Cobra HP910LN - stopa pojedyncza
Tama Iron Cobra Power Glide 50th Anniversary Limited MPR - HP900PMPR
Mapex P600 Mars Pojedyncza stopa
- 1
- 2
Stopa perkusyjna to element zestawu perkusyjnego bez którego nie może się obyć żaden perkusista. Jest to jedna z najważniejszych i zarazem najtrudniejszych decyzji. Stopę wybiera się przynajmniej raz na kilka lat i należy do tego podejść w sposób uzbrojonym w wiedzę oraz jasne zdefiniowanie oczekiwań.
Mówi się, że mechanizm stopy jest tak szybki jak perkusista na nich grający. Jest to prawdą, jednak należy pamiętać, że dobry i odpowiednio dobrany sprzęt pomaga w rozwoju, zachęca do ćwiczeń i przede wszystkim ułatwia grę. Nie musisz walczyć ze sprzętem tylko co najwyżej ze samym sobą i się rozwijać
Stopa perkusyjna - podział ze względu na napęd
Budowa stopy do perkusji jest z pozoru prosta. Składa się ona z podstawy, mocowania do obręczy, footboardu (miejsce gdzie trzyma się nogę), napędu, czyli elementu łączącego footboard z krzywką napędu i bijaka. Do tego wałek bijaka posiada sprężynę przymocowaną do jej podstawy. Dzięki niej cały mechanizm może pracować, a mechanizm stopy po uderzeniu w membranę powraca na swoje pierwotne miejsce.
Najprostszy podział ze względu na napęd wygląda następująco:
- napęd łańcuchowy
- napęd na pasku - elastomer lub pasek gęsto tkany
- napęd bezpośredni tzw. direct drive
Napęd łańcuchowy do pojedynczej stopy perkusyjnej to najcześciej spotykany system. Wykorzystywane są łańcuchy pojedyncze i podwójne. Obecnie przyjmuje się, że podwójny łańcuch świadczy o wysokiej klasie stopy. Nie do końca tak jest. W latach 90-tych wszystkie stopy posiadały napęd na pojedynczym łańcuchu. Z uwagi na dość dużą wagę całego napędu, rozpędzony mechanizm buja się samoczynnie. Wystarczy delikatnie wprawiać go w ruch, a bezwładność robi swoje. To właśnie dlatego ten mechanizm jest najpowszechniejszy. W każdym segmencie cenowym można odnaleźć ten system. Począwszy od najtańszego modelu Mapex P200 po najlepsze stopy z segmentu półprofesjonalnego jak Pearl P-930 czy Tama Iron Dobra HP600D. Segment Premium nie ma czegoś takiego jak słaby mechanizm. Są tylko takie które leżą pod nogą lub nie. Jest jednak kilka sprawdzonych modeli o najszerszym zastosowaniu. Należy do nich Pearl Eliminator P-2050C oraz Tama Iron Dobra HP900PN na Tamie Speed Dobra HP910 kończąc. Dla mocno deptających perkusistów zalecamy zwrócenie uwagi na stopy Marki DW, gdzie model 5000 lubi być deptany a nie głaskany.
Napęd na pasku występuje w dwóch odmianach w zależności od producenta. Najcześciej jest to elastomer lub materiałowy, gęsto tkany pasek.
Napęd paskowy jest o wiele lżejszy od łańcucha. Zapewnia natychmiastową reakcję na ruch stopą. Przy pierwszym kontakcie z tym napędem ma się wrażenie, że stopa działa szybciej niż powinna. Mechanizm na pasku ma zupełnie inną bezwładność niż cięższy łańcuch. Powrót bijaka po uderzeniu jest diametralnie inny i trzeba w nieco inny sposób kontrolować stopę, żeby prócz mega szybkiego ataku był równie szybki powrót. Stopy perkusyjne wyposażone w paski nie są tak popularne jak łańcuchowe. Obecnie stopę z napędem paskowym można spotkać w różnych segmentach cenowych. Dixon PP-P0, paskowa ultralekka stopa dla początkujących.
Direct Drive znany jest w perkusjach od kilkudziesięciu lat, wystarczy spojrzeć na Ludwig SpeedKing, który stał się najsławniejszą stopą w historii. Napęd bezpośredni opiera się na połączeniu sztywnym. Gdzie bijak kopiuje w pełni ruch stopy 1:1. Stopa perkusyjna direct drive to aktualnie jedne z najpopularniejszych wariantów. Połączenie z footboardem i bijakiem jest zazwyczaj dodatkowo łożyskowane. W stopach tego typu robi się wszystko, aby mechanizmy te traciły jak najmniej mocy na elementach łączących. Doskonałym przykładem rewelacyjnej stopy do perkusji z napędem bezpośrednim jest Tama Dyna-Sync, która zapewnia regulację jak żadna inna stopa. Do tego trzeba też wspomnieć o Pearl Demon Direct Drive od które w sumie zacząć się powrót sztywnych połączeń
Podobnie jak w stopach z napędem paskowym, stopy te są także szybkie, nawet szybsze. Rozbujany mechanizm można doprowadzić do zawrotnych temp bez specjalnego wkładania w to dużej siły. Na powrót, tak jak kiedyś, stały się najbardziej pożądanymi. Te najlepsze charakteryzują najmniejszą stratą energii, czyli najbardziej precyzyjnie wykonanymi elementami o jak najmniejszym tarciu. Co za tym idzie, cena nie należy do przyjaznych. Jest to jednak jakość za którą warto zapłacić.
Stopa do perkusji to bardzo indywidualny dla każdego mechanizm. Każdy z nas jest inny, dlatego też proponujemy wybierać sprawdzonych producentów, którzy zapewniają support części zamiennych. Nie warto też kierować się opiniami. Zawsze powtarzam, że ja lubię kolor zielony a ty? Każdy lubi co innego, potrzebuje czegoś innego i przede wszystkim każdy z nas jest nieco inaczej zbudowany.
Jaka stopa perkusyjna na początek?
Odpowiedź jest banalna i zarazem trudna. Kup najlepszy mechanizm na jaki aktualnie masz środku. Zakładając, że masz 1300 zł, szukaj stopy w górnym przedziale tej ceny. Czasami dołożenie 50 zł stanowi wejście do świata premium w stopach do perkusji.
Jeśli zaczynasz swoją przygodę z bębnami i szukasz stopy, to zawsze wybieraj taką, która będzie nadążała za twoimi umiejętnościami. Musisz zatem wybrać stopę z segmentu średniego. Jeśli kupisz stopę najtańszą, to po roku i tak będzie trzeba kupić inna, gdyż ta przestanie już wystarczać. Zawsze niech sprzęt będzie trochę lepszy od posiadanych umiejętności. W tym segmencie polecamy stopę Pearl P-930. Rewelacyjnie szybka i bardzo przyzwoita cenowo.
Tama Iron Cobra czy Pearl Eliminator?
Odpowiedź prosta. Obie! Te dwa mechanizmy są najbardziej uniwersalne w zakresie ich dostrojenia. Pasują niemal pod każdą nogę. Zbudowane są tak samo solidnie. Każda z nich oparta na nieco innych rozwiązań. Obie jednak mają tak samo szeroki zakres ustawień i tak samo dobrze wchodzą mocno i lekko grającym. Dlatego jeśli nie możesz się zdecydować, wybierz tańszą :) Chyba że?. Pearl Eliminator ma coś czego nie ma Iron Cobra. Są to krzywki. Krzywki to nic innego jak tor po którym podąża łańcuch napędzający bijak. Do wyboru są 4. Każda z nich powoduje wrażenia grania na zupełnie innej stopie. Po założeniu stopy typu fasolka, stopa przyspiesza w ostatniej chwili, krzywka okrągła daje równą prędkość przez całą drogę łańcucha. Polecamy to rozwiązanie.
Stopa jest tak szybka jak najsłabsze ogniowo, człowiek
Jeśli zaczynasz swoją przygodę z perkusją i kupiłeś sprzęt z górnej półki, to pamiętaj, że nie będzie się on ciebie słuchał. Stopa sama nie gra i to właśnie Drummer stanowi najsłabsze ogniwo. Zacznie współpracować jak opanowane zostaną podstawy. Dlatego najdroższy sprzęt nie oznacza najszybszy.