Bęben szamański, frame drum, bęben ramowy

( ilość produktów: 14 )

Czym jest bęben szamański?

Frame Drum to bęben ramowy, instrument o bardzo płytkim korpusie nazywany też bębnem obręczowym lub bębnem szamańskim. Okrągłą ramę bębna tworzy płytki korpus wykonany z drewna lub tworzyw sztucznych. Na ramie naciągnięta jest membrana naturalna lub syntetyczna, bez możliwości zmiany napięcia i stroju, choć zdarzają się też instrumenty z możliwością strojenia. Bębny ramowe występują w różnych rozmiarach od małych, nawet 8" do 22" średnicy i większych.

Historia bębnów obręczowych sięga czasów przedbiblijnych i związana jest z większością kultur świata na obydwu półkulach. Instrument dawniej wykorzystywany w muzyce obrzędowej jako bęben szamański. Obecnie bęben ramowy ma wiele zastosowań, od muzyki folkowej po dźwiękoterapię i medytację.

Frame drum dzięki swojej budowie wydaje bardzo różne brzmienia w zależności od miejsca uderzenia. Zupełnie inne brzmienie znajdziemy przy krawędzi korpusu gdzie instrument zabrzmi żywo i wysoko, podczas gdy środek membrany zabrzmi niżej i z większą ilością niskich częstotliwości.

Bęben szamanski - jak grać?

Na bębnie ramowym gra się zwykle oburącz (także palcami) na ogół trzymając instrument kciukiem jednej ręki w zagłębieniu ramy. Pomimo swej prostoty frame drum daje szerokie możliwości kreowania brzmienia poprzez technikę gry. Można na nim grać także poprzez uderzenie specjalną, miękką pałką. Niektóre instrumenty z grupy bębnów ramowych posiadają dodatkowe elementy wzbogacające brzmienie takie jak talerzyki (podobne do tych z tamburyna) lub koraliki. Jeden z ciekawszych bębnów ramowych to tzw. Ocean Drum imitujący brzmienie fal oceanu.

pixel