Blocki - pudełka akustyczne

( ilość produktów: 16 )

Block to instrument perkusyjny należący do grupy szeroko rozumianych perkusjonaliów (przeszkadzajek). Mogą być wykonane z drewna lub tworzywa sztucznego. Bloki czyli pudełka perkusyjne najbardziej znane są z zastosowań w muzyce latino, jednak wykorzystywane są w niemal każdym gatunku przez perkusjonalistów i perkusistów.

Blocki perkusyjne – budowa, brzmienie i sposób gry

Budowa blocków perkusyjnych jest prosta. Jest to kawałek drewna lub tworzywa sztucznego z pustym środkiem. Instrumenty te można podzielić na wysokość dźwięków przez nie wydawanych. Im mniejszy rozmiar pudełka akustycznego tym wyższy jest dźwięk, a im jest on większy tym dźwięk staje się niższy. Pudełka akustyczne wykonane z drewna mają naturalny, ciepły charakter brzmienia, lecz są podatne na uszkodzenia mechaniczne i zmiany wilgotności. Bloki perkusyjne wykonane z tworzywa są bardzo odporne zarówno mechanicznie jak i na warunki atmosferyczne. Instrumenty te często łączy się z innym przeszkadzajkami np. cowbellami.

Na blokach gra się zwykłymi pałkami perkusyjnymi, takimi jak na zestawie. Można też grać pałkami filcowymi dla uzyskania miękkiego ataku. Uderzając w przednia krawędź bloku wydobywamy szybki perkusyjny dźwięk o wyraźnej wysokości tonu. Blok uderzany w krawędź brzmi najpełniej i zdecydowanie najgłośniej. Można także grać na górnej powierzchni co skutkuje cichszym, mniej pełnym brzmieniem z mniejszą ilością tonu. Blok można także zamocować na uchwycie na cowbell do stopy i grać na nim za pomocą stopy perkusyjnej.  Bloków można używać pojedynczo jednak najciekawsze rezultaty uzyskuje się poprzez zastosowanie dwóch bloków o różnej wysokości dźwięku lub w połączeniu z cowbellem. Można wtedy uzyskać bardzo ciekawe paterny perkusyjne, które w połączeniu z rytmem granym na zestawie perkusyjnym stworzą wyjątkowy groove.

Najczęściej stosuje się blocki z uchwytem do statywu perkusyjnego. Uchwyt ten jest typowy dla wszystkich perkusjonaliów, a średnica otworu montażowego to zazwyczaj 3/8”. Uchwyty mogą mieć różną formę i służyć do zamocowania bloku na różnych częściach zestawu perkusyjnego. Typowym miejscem zamocowania bloku jest pionowa rurka statywu talerzowego. Może to być zarówno statyw od hi-hatu jak i statyw od crasha czy ride’a. Takie mocowania posiadają klamp, który z łatwością zamocujemy na statywie. Występują one w wersji z jednym prętem montażowym oraz takie na których zamocujemy więcej bloków czy innych perkusjonaliów. Blok można także zamocować na obręczy bębna basowego, a nawet na metalowej obręczy tomu czy werbla. Służą do tego inne, specjalne mocowania.

Blocki to bardzo ciekawe instrumenty perkusyjne, które powinny się znaleźć w arsenale brzmieniowym każdego perkusisty. W naszej ofercie znaleźć można wielokolorowe blocki z tworzywa marki Latin Percussion, Pearl oraz Meinl, a także drewniane wykonane z jesionu o bardzo naturalnym brzmieniu.

pixel