Pałki do wibrafonu: hard, medium, soft

( ilość produktów: 4 )

Pałki do wibrafonu to specyficznie zbudowane pałki przeznaczone do instrumentów sztabkowych. W tym konkretnym przypadku do wibrafonu czyli instrumentu, którego podstawę stanowią sztabki metalowe wykonane ze specjalnego stopu. Charakterystyczną cechą budowy wibrafonu jest zestaw rur, które w połączeniu z rotorami napędzanymi silniczkiem tworzą typowy dla wibrafonu dźwięk tremolo. Pałek do marimby używa się zawsze w parach. Dwie to podstawa, natomiast obecnie częstą praktyką jest używanie dwóch par. Zwykle stosowanym chwytem w przypadku czterech pałek jest tak zwany "chwyt Burtona".

Pałki do wibrafonu - jak są zbudowane?

Pałki do wibrafonu charakteryzują się cienką rączką wykonaną z rattanu lub drewna liściastego takiego jak klon lub brzoza. Z grubsza chodzi o to by materiał rękojeści był lekki, ale wytrzymały i dość elastyczny. Główka pałki jest wykonana z włóczki owiniętej na rdzeniu z twardego filcu lub nylonu. Wełniane główki zapewniają dość miękki atak niezbędny do uzyskania okrągłego i łagodnego brzmienia wibrafonu. Pałeczki z wełnianą główką są tutaj niezbędne. Długość pałek do wibrafonu to zwykle około 400 - 430 mm.  

Wyróżniamy trzy podstawowe twardości pałek do wibrafonu.

Soft - pałki miękkie, dające najbardziej łagodny atak oraz najcichszy dźwięk

Medium - pałki średnio twarde, dające najbardziej zbalansowane brzmienie i optymalny atak, średnia głośność

Hard - pałki twarde, najgłośniejsze i dające największy atak

Muzycy grający na wibrafonie zwykle posiadają wszystkie lub przynajmniej dwie twardości pałek, tak by móc kontrolować atak i brzmienie w zależności od charakteru utworu. Pałki o różnej twardości można rozpoznać po kolorze włóczki oraz oznaczeniu na rękojeści.

pixel