Obręcze do tomów

( ilość produktów: 34 )

Obręcz bębna to bardzo istotny element konstrukcyjny instrumentów perkusyjnych wyposażonych w naciąg czyli membranę. To właśnie obręcz dzięki śrubom naciągowym odpowiedzialna jest za napięcie membrany, a wiec wysokość strojenia bębna. W zdecydowanej większości zestawów perkusyjnych obręcze tomów są metalowe, do rzadkości należą perkusje w całości z obręczami drewnianymi, takimi jak na bębnie basowym.

Czy obręcze do tomów wpływają na brzmienie moich bębnów?

To często zadawane pytanie przez naszych klientów pojawia się nie bez powodu. Otóż tak, rodzaj obręczy ma istotny wpływ na brzmienie. Począwszy od tych najcieńszych potrójnie giętych o grubości 1,6 mm, poprzez obręcze typu power hoop o grubości 2,3 mm aż po odlewane tak zwane die-cast o grubości 3 mm każda z nich będzie istotnie wpływać na brzmienie.

Obręcze gięte o grubości 1,6 mm to najbardziej otwarte, szerokie brzmienie. Zapewniają one brzmienie z dużą ilością tzw. powietrza i ciepła jednocześnie, przy czym są najbardziej podatne na rozstrajanie ze względu na to, że są bardziej elastyczne. Z reguły są one stosowane w zestawach budżetowych i półprofesjonalnych ze względu na niższą cenę, choć pojawiają się także w perkusjach topowych. Dobrym przykładem jest Pearl Reference, który standardowo wyposażony jest w obręcze Fat-tone 1,6 mm.

Power hoop czyli obręcz potrójnie gięta o grubości 2,3 mm to najczęściej stosowana obręcz tomów w zestawach z półki pro. Nadal zapewnia otwarte brzmienie, jednak nieco bardziej skupione i uwypuklające atak bębna. Największą zaletą jest tutaj stabilność stroju i łatwość strojenia bębna ze względu na większą sztywność niż obręcze 1,6 mm. Power hoops są także mniej podatne na odkształcenia, które z biegiem lat mogą się pojawić na cieńszych obręczach.

Najcięższe obręcze jakie występują na runku to tzw. die-cast hoops czyli obręcze odlewane. Brzmienie tomów przy zastosowaniu tego typu obręczy jest najbardziej skupione i selektywne, ale tez nieco zamknięte i pozbawione harmonicznych odpowiedzialnych za tzw. oddech czyli "airy sound". Bębny z obręczami odlewanymi z reguły mają też krótsze wybrzmienie. Tego typu obręcze występują w niektórych zestawach z półki profesjonalnej, nie spotyka się ich w instrumentach budżetowych ze względu na wysoka cenę. Odlewane obręcze są najlepszą opcją jeśli chodzi o stabilność stroju i łatwość strojenia.

Kiedy należy wymienić obręcz w bębnie?

O wymianie obręczy powinniśmy pomyśleć jeśli ta jest krzywa lub pęknięta. Czasami zdarza się, że obręcz na skutek upadku lub intensywnego użytkowania odkształci się. Taka obręcz praktycznie uniemożliwia dokładne wystrojenie bębna i trzeba ją wymienić na nową. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na liczbę otworów. Ich liczba może się różnić w zależności od marki i modelu perkusji. Na przykład perkusje marki Gretsch są znane z tego że tomy maja 5 lug na stronę, a nie jak zdecydowana większość 6 na stronę.

Jeśli masz wątpliwości jakie obręcze będą najlepsze do twoich bębnów skontaktuj się z nami. Na pewno pomożemy w wyborze.

pixel