Podkładki pod śruby naciągowe i blokady

( ilość produktów: 10 )

Drobna rzecz, ale jakże istotna! Podkładki pod śruby naciągowe bębnów spełniają jedno bardzo ważne zadanie. Zapobiegają szybkiemu luzowaniu się śrub, które skutkuje rozstrajaniem się bębna. Perkusja akustyczna to instrument, który trzeba co jakiś czas nastroić. Jak długi to będzie czas zależy od wielu czynników. Jak często gramy, jak mocno gramy, czy używamy rimshotów czyli jednoczesnego uderzenia w membranę i obręcz, itd... Istotny wpływ na długość utrzymania stroju będzie miał także stan techniczny naszych bębnów.

Dlaczego bębny się rozstrajają? Podczas uderzenia w membranę zmienia się jej napięcie co wywołuje siłę oddziałowującą na obręcz. Pracuje ona niezauważalnie dla ludzkiego oka, ale na tyle by z każdym uderzeniem śruby naciągowe delikatnie zwalniały swój nacisk. Pomagają w tym wibracje całego instrumentu.

Podkładki pod śruby naciągowe i ich rodzaje.

Metalowa podkładka to podstawa, która zwykle występuje w komplecie ze śrubami. Te dwa elementy często są połączone tak, że nie da się ich rozdzielić, co zapobiega zgubieniu podkładki podczas demontażu śruby. Podkładki metalowe to pierwsza linia obrony przed rozstrajaniem. Oddzielają one śrubę od obręczy biorąc na siebie wibracje powstałe podczas uderzenia w bęben. Podkładki metalowe występują w standardzie w każdym zestawie perkusyjnym lub werblu bez względu na półkę cenową. Czy to wystarczająca ochrona przed rozstrajaniem? Często odpowiedź brzmi "nie" i trzeba pomyśleć o doposażeniu naszego instrumentu w dodatkowe zabezpieczenie.

Podkładki nylonowe lub wykonane z tworzywa ABS - potocznie zwane podkładkami plastikowymi - to jest to czego nam trzeba jeśli nasze bębny szybko się rozstrajają. Umieszczamy je pod podkładką metalową, tak by dotykała obręczy po założeniu. Dzięki temu, że nylon czy ABS jest materiałem lekko elastycznym i delikatnie "układa" się pod naciskiem śruby, bębny trzymają strój dłużej. Ciekawe podkładki ma w swojej ofercie Tama, które są wykonane z metalu i gumy. Bardzo dobrze ograniczają rozstrajanie.

Oprócz podkładek do walki z rozstrajaniem bębnów możemy zastosować także blokery. Są to zwykle nakładki blokujące zakładane na łeb śruby. Tego typu blokady uniemożliwiają obracanie się śruby, a pożądany strój bębnów pozostaje na długo taki sam. Rewelacyjne rozwiązanie, zwłaszcza dla tych perkusistów, którzy maja problem z rozstrajającym się werblem czy tomami podczas koncertów. Dzięki blokerom takim jak np. Tension Lock od Tamy nie musimy już się martwić zmianą stroju podczas występów live oraz w studio.

pixel