Pałki perkusyjne
( ilość produktów: 545 )Pellwood X-Line Hickory USA 5A Medium
- 407
- 14 mm
Pellwood X-Line Hickory USA 5A Medium - 5 PAR
- 407
- 14 mm
Pellwood X-Line Hickory USA Rock Extra Long
- 440
- 15
Pellwood X-Line Hickory USA 5B Classic
- 407
- 15
Pellwood X-Line Hickory USA 5B Classic Maxi
- 415
- 15,5
Vic Firth 5B (American Classic Hickory)
- 410
- 15,2
Pellwood X-Line Hickory USA 2B
- 420
- 16
Pellwood X-Line Hickory USA 5A Medium Maxi
- 415
- 14,8
Pellwood X-Line Hickory USA Rock Medium
- 430
- 15
Pellwood X-Line Hickory USA 5B Classic - 5 PAR
- 407
- 15
Pellwood X-Line Hickory USA 6A Universal
- 407
- 13,5
Pellwood X-Line Hickory USA 7A Extra Slim
- 395
- 13
Vic Firth 5A Terra Nylon (American Classic Hickory)
- 406,4
- 14,4
Pałki do perkusji to, poza samymi bębnami i talerzami, najważniejszy atrybut każdego perkusisty. Poszczególne modele różnią się rozmiarem, kształtem czy materiałem, z którego zostały wykonane.
Najpopularniejsze pałki perkusyjne wykonane są z drewna hikorowego (orzesznik). Gatunek ten cechuje się dużą jednorodnością, dużą gęstością i twardością. Pałki do perkusji mogą być też wykonane z drewna klonowego, które jest lżejsze od hikory i występuje w jazzowych odmianach u wielu producentów. Do produkcji pałek używa się także drewna dębowego, ale pałki z tego drewna są zazwyczaj sporo droższe od pozostałych. Drewno grabowe także jest budulcem dla pałek perkusyjnych, głównie tych tańszych.
Pałeczki do perkusji rozmiary i rodzaje
Większość czołowych producentów zunifikowała swoje nazewnictwo w zakresie podstawowych modeli. Dzięki temu łatwiej poruszać się w ogromnym wyborze setek modeli pałek. Zwykle oznaczenie modelu jest cyfrą i literą np. 5A, 7A itp. Pod tymi symbolami kryją się konkretne parametry jak długość, średnica, rodzaj główki.
Najpopularniejszym na świecie modelem rozmiarem są pałki perkusyjne 5A. Występuje on niemal u każdego producenta. To model o zrównoważonych proporcjach pod względem długości, grubości, środka ciężkości i rodzaju główki. To także najlepsze pałeczki do perkusji dla początkujących.
Najpopularniejsze wersje pałeczek to 2B, 5B, 5A oraz 7A. Pałki perkusyjne mogą też posiadać, prócz drewnianych, główki wykonane z nylonu (tworzywa). Dają one bardziej skupiony dźwięk i są bardziej wytrzymałe od drewnianych.
Pałeczki perkusyjne występują też w szerokim wyborze kolorów. Najczęściej wybierane są modele białe i czarne i także w tych kolorach najczęściej spotkać można wiele modeli. Przykładowo pałki do perkusji Zildjian posiadają serię pałeczek Chroma oraz Neon, w których znajdziemy pałeczki w jaskrawych kolorach, zielonym, różowym, a także wersje z brokatem.
Występują też pałeczki perkusyjne wykonane z aluminium. Pałki Ahead cechują się one dużą wytrzymałością. Ich metalowych rdzeń pokryty jest wymienną otuliną z tworzywa.
Pałeczki do perkusji dla dzieci
Ogromny wybór pałek na rynku bardzo mocno utrudnia rodzicom dobór odpowiednich pałek do perkusji dla dzieci. W przypadku wyboru pałek dla dzieci powinno się przede wszystkim kierować ich poprawnym dobraniem do wielkości dłoni, a także wieku młodego adepta. Dla dzieci w wieku 3-4 lat poleca się np. Vic Firth Kids, pałeczki te są krótsze o niewielkiej średnicy. Doskonale nadają się do niewielkich dłoni maluchów.
Dla starszych dzieci od 3-8 lat polecamy uniwersalny model 7A. Występuje on niemal u każdego dobrego producenta. Idealny model pałeczek do perkusji na początek. Jest to już pełnowymiarowy model, który cechuje się uniwersalną długość i łatwym do znalezienia balansem dla niewielkich dłoni. Dziecko nie musi już chwytać pałeczki ani w połowie (jak to bywa przy zbyt długich), ani na samym końcu jak to ma miejsce przy zbyt krótkich. W wieku od około 10 lat można już spróbować przymierzyć się do rozmiaru 5A.
Pałeczki do perkusji elektronicznej
Nie ma jednoznacznych zasad, jakie pałki do perkusji elektronicznej są najlepsze. Przede wszystkim powinny one być dobrane do osoby grającej. Zatem należy zastosować się najpierw do zasady uniwersalnym modeli 7A, 5A, 5A itp. Najlepiej odbijają pałeczki z główkami owalnymi i okrągłymi. Rodzaj główki jednak nie wpływa na poprawność odczytywania brzmienia przez moduł perkusji elektronicznej. Dla tych, którzy lubią mieć czyste pady gumowe i siateczkowe, zaleca się zastosowanie pałeczek z główkami nylonowymi (z tworzywa). Nie strzepią się i nie pozostawiają drewnianego pyły na padach. Pamiętać należy, że na perkusji elektronicznej nie wolno grać pałkami z wystrzępioną główką,. Pady gumowe ulegają wtedy szybkiemu zużyciu, a siateczki na padach potrafią się przeciąć. Do perkusji elektronicznej warto mieć osobną parę pałek.