Drumle, jaw harp
( ilość produktów: 12 )Czym jest drumla?
Drumla to metalowy instrument o prostej budowie, używany w różnych formach od wielu wieków i w różnych regionach świata. Drumle można często usłyszeć w muzyce ludowej, a także w klasycznych tematach filmowych. Drumla inaczej nazywana jaw harp najczęściej wykonana jest z metalu. Instrumenty pochodzące z Europy to najczęściej drumle stalowe, natomiast te wykonane w Azji są produkowane z brązu. Istnieją też drumle wykonane z drewna, bambusa, a także innych materiałów. Instrumenty te prawdopodobnie pochodzą z Azji Wschodniej.
Jak zbudowana jest drumla?
Najbardziej popularna forma drumli to metalowy instrument, którego ramka przypomina kształtem podkowę z wysuniętą częścią okalającą języczek. Języczek to pręt pełniący rolę rezonatora odpowiedzialnego za wydobycie dźwięku z instrumentu. Języczek to metalowa blaszka zagięta na jednym końcu tak by dało się go szarpać uruchamiając rezonans. Z drugiej strony języczek jest przymocowany do ramki drumli.
Drumla - technika gry
Na drumli gra się trzymając ją w ustach i szarpiąc palcem ruchomy języczek, przy czym najczęściej opiera się nieruchomą część instrumentu na zębach. Ramkę należy objąć kciukiem i palcem wskazującym tak by nie tłumić języczka. Do lekko rozwartych zębów przednich należy przyłożyć równolegle wąską część instrumentu, w taki sposób by sam języczek nie dotykał zębów. Palcem drugiej ręki szarpiemy języczek, zarówno w kierunku ust jak i przeciwnym. Modulacja dźwięku odbywa się poprzez zmianę ułożenia ust, gardła i całej jamy ustnej oraz odpowiednie ruchy języka. Aby uzyskać ciekawą modulację należy tak układać usta i język jak w przypadku wypowiadania różnych samogłosek. Wdychanie i wydychanie powietrza także ma istotny wpływ na barwę dźwięku.
Jak dbać o drumle?
Przede wszystkim należy chronić instrument przed uszkodzeniem mechanicznym. Wszelkiego rodzaju wygięcia, wgniecenia mogą zniszczyć nieodwracalnie właściwości brzmieniowe drumli i uniemożliwić dalszą grę. Z instrumentem należy obchodzić się ostrożnie i przechowywać w bezpiecznym miejscu, najlepiej w pokrowcu. Wytrzeć ściereczką po każdym użyciu, można też umyć wodą z mydłem ze względów higienicznych.