Udu drum Ibo drum

( ilość produktów: 4 )

Udu drum to niezwykle ciekawie brzmiący instrument o konstrukcji... dzbana. Gliniany instrument przypominający gliniany wazon to aerofon wywodzący się z Afryki. Stworzony przez nigeryjskie plemiona był wykorzystywany w celach rytualnych głównie przez kobiety. Oryginalnie był to rodzaj dzbana na wodę z dodatkowym otworem, który ktoś wykorzystał jako instrument i tak się zaczęła międzynarodowa kariera instrumentu zwanego Udu. W niektórych regionach Afryki instrument nazywany jest Ibo drum.

Na instrumencie gra się rękoma używając zarówno otwartej dłoni jak i uderzeń palcami. Można wykorzystać także teksturowaną powierzchnię instrumentu (jeśli taką posiada) do wydobywania dźwięków przez pocieranie. Mistrzowie grania na tych instrumentach wydobywają zaskakująco brzmiące dźwięki tworząc ciekawe paterny rytmiczne o orientalnym czy też plemiennym charakterze.

Uderzając w powierzchnię instrumentu na jego korpusie uzyskuje się wysokie krótkie dźwięki. Otwory służą do wydobywania dźwięków basowych poprzez szybkie uderzenie otwartą dłonią. Dzięki specyficznej budowie instrumentu basowe dźwięki brzmią jakby płynnie, zmieniając swoją wysokość podczas wybrzmienia. Zamykając jeden z otworów częściowo lub całkowicie można w prosty sposób kontrolować wysokość brzmienia basów w pewnym zakresie. Dzieje się to za sprawą zmiany ciśnienia we wnętrzu korpusu.

Większość obecnie produkowanych instrumentów jest wykonanych z gliny, zdarzają się także instrumenty wykonane z włókien syntetycznych a nawet metalu. Udu zwykle w komplecie posiada plecioną lub materiałową podstawkę, na której instrument może spoczywać podczas gry, a także służyć do przechowywania. Udu drum występują w różnych rozmiarach i kształtach, im większy korpus tym niższy dźwięk basowy instrumentu.

pixel