Obręcze do werbla: metalowe, drewniane, górne i dolne
( ilość produktów: 32 )Dixon Obręcz 2,3 mm 13" (8 otworów) PKT313-8
Gibraltar Obręcz Die Cast 14" (10 otworów) - dolna werblowa
Gibraltar Obręcz Power Hoop 2,3 mm 13" (8 otworów) - dolna werblowa
Gibraltar Obręcz Power Hoop 2,3 mm 14" dolna werblowa (8 otworów)
Dixon Obręcz 1,6 mm 14" (8 otworów) Dolna werblowa PKSPKS114-8
Dixon Obręcz 2,3mm 14" (8 otworów) Dolna werblowa PKS314-8
Dixon Obręcz 2,3 mm 14" (10 otworów) PKT314-0
Gibraltar Obręcz 2,3 mm 14" (10 otworów) - dolna werblowa
Gibraltar Obręcz Die Cast 14" (10 otworów) - górna werblowa
Dixon Obręcz 1,6mm 14" (10 otworów) Dolna werblowa PKS114-0
Dixon Obręcz 2,3mm 14" (10 otworów) Dolna werblowa PKS314-0
Dixon Obręcz 1,6mm 14" (10 otworów) Górna werblowa PKT1140
Dixon Obręcz Die Cast 14" (8 otworów) - górna werblowa
- 1
- 2
Na dobrze brzmiący werbel składa się wiele czynników. Najważniejszym aspektem, prócz muzyka, jest strój instrumentu. Aby membrana perkusyjna była dobrze wystrojona potrzeba jest obręcz do werbla.
Obręcz werblowa występuje w wielu średnicach, od najmniejszych 10 cali, poprzez najpopularniejsze 13 i 14 cali, a na nietuzinkowych konstrukcjach 16 calowych kończąc.
Obręcze do werbla ? materiał z którego są wykonane
Na pytanie jaka obręcz do werbla nie ma jasnej odpowiedzi i najczęściej pada hasło, że to zależy. Prawdą jest, że nie ma czegoś takiego jak najlepsza obręcz. To musi być obręcz najlepsza dla danego, konkretnego instrumentu.
Najczęściej stosowanym materiałem na obręcze jest stal. Jest to stal pokryta chromem lub występująca w innym kolorze. Chroni to stal przed korozją i dodatkowo świetnie wygląda. Stal może być formowana na różne sposoby. Najpopularniejszym typem obręczy stalowej jest obręcz gięta. Obręcz taka powstaje w wyniku obróbki stali na giętarce a następnie spawania połączonych dwóch elementów. Takie obręcze są najczęściej stosowane i to właśnie je można spotkać w większości konstrukcji świata.
Obręcze do werbla posiadają różna ilość otworów na śruby strojące w zależności od średnicy. Im większa średnica, tym większa ilość otworów. Werbel potrzebuje najczęściej dokładnego stroju, stąd też większa niż w przypadku tom tomów ilość otworów. Przyjęło się, że werbel 14 calowy powinien posiadać 8 lub 10 otworów. Taka ilość daje możliwość dokładnego nastrojenia werbla. Zanim kupisz obręcz do swojego werbla sprawdź ile posiadasz śrub.
Obręcz górna i obręcz dolna ? jaka różnica?
Obręcz górna, jak sama nazwa wskazuje jest stosowane na górze werbla. Jest to tzw. obręcz uderzana. Jest ona łatwo wymienialna i kompatybilna z obręczami o tej samej ilości otworów innych firm. Zatem posiadając Pearla, możesz kupić obręcz Dixona i będzie ona pasowała. Jeśli dużo grasz rim-shotem, czyli uderzeniem jednocześnie w naciąg i obręcz werbla, to warto wyposażyć się w grubszą obręcz, która zapewni wyższy pitch instrumentu i przedłuży żywotność stroju.
Obręcz dolna, zwana też obręczą rezonansową. W przypadku werbla wygląda ona dość charakterystycznie i trudną ją pomylić z jakąkolwiek inną. Posiada ona specjalne wycięcie na element mocujący sprężynę werblową. Może też posiadać rączkę do noszenia lub do osłony łoża sprężyn. Możliwości jest wiele. Pamiętać należy, że obręcz dolna nie jest zamienna z górną i poszukując obręczy na spód werbla należy szukać obręczy rezonansowej do werbla
Istotny jest też podział na grubość obręczy. W przypadku obręczy stalowych występują grubości 1,6mm i 2,3mm, która jest najpopularniejsza na werbel. Prócz tego mamy do dyspozycji obręcze odlewane tzw. die casr, mastercast itd. Obręcze tego typu są grube i ciężkie. Najlepiej ze wszystkich utrzymują strój. Zamykają też brzmienie instrumentu i podnoszą jego pitch. Werbel staje się bardziej agresywny. Grany rim shotem idealnie nadaje się do rockowych kawałków. Odlewane obręcz mają jeszcze jedną ważną cechą, są najstabilniejsze pod względem długości utrzymania stroju.