Triggery perkusyjne
( ilość produktów: 4 )Trigger perkusyjny to urządzenie początkowo stosowane wyłącznie przez metalowych, szybko grających perkusistów. Jego zadaniem jest czytać ruch membrany i przekazywać sygnał do modułu, który zamienia je na brzmienie.
Trigger perkusyjny - budowa i rodzaje
- obudowa z mocowaniem do obręczy
- przetwornik piezoelektryczny (zamienia uderzenia w sygnał elektryczny)
- pianka (łączy naciąg perkusyjny z przetwornikiem piezoelektrycznym
- gniazdo do przewodu
W dużym uproszczeniu triggery do perkusji to nic innego jak urządzenie zamieniające ruch (uderzenie) na sygnał elektryczny. Impuls elektryczny następnie trafia do modułu i zamieniany jest na brzmienie.
Występują dedykowane triggery do bębnów basowych z uwagi ich montaż na obręczy bębna basowego i szeroki ruch membrany, a także triggery do tomów i werbli. Mogą one być wyposażenie w jeden trigger, które nazywa się jednostrefowymi lub wyposażone w dwa triggery (dwustrefowe). W przypadku urządzeń dwustrefowych, jeden czujnik odpowiada za powierzchnię naciągu a drugi za tzw. rim (uderzenie w obręcz)
Poprawne umieszczenie triggerów, szczególnie na bębnie basowym odgrywa bardzo istotną rolę. Najczęściej montuje się go w 4 miejscach, na godzinie 9, 2, 4 i 8. Jeśli bijak ustawiasz wysoko ponad środkiem to też sprawdzić się może ustawienie na godzinie 12.
Trigger perkusyjny sam w sobie stanowi tylko jeden z wielu elementów aby zamienić ruch membrany na brzmienie. Mylnie postrzega się podłączenie triggera do bębna i kablem do miksera. Takie połączenie nic nie da, gdyż pomiędzy brakuje urządzenia zamieniającego sygnał elektryczny do przypisanego danemu wejściu brzmienia. Brakuje modułu brzmieniowego.
Gdzie może przydać się trigger perkusyjny?
Pierwsze co przychodzi na myśl to perkusja elektroniczna, której moduł posiada jedno lub dwa wejścia. Można pod nie podpiąć osobnego pada jak i trigger perkusyjny. Jeśli moduł brzmieniowy to umożliwia można temu triggerowi przypisać dowolne brzmienie z modułu lub parę brzmię jeśli jest to driger typu dual.