cajony

( ilość produktów: 58 )

Cajon

Cajon (ka-hon) oznacza skrzynkę, skrzynię. Stosuje się też do niego nazwę kahon, która przyjęła się w naszym kraju. Pierwsze cajony były najpewniej skrzyniami do pakowania herbaty stosowane przez afrykańskich niewolników na plantacjach w Peru. Skrzynki te wykonywane były z cienkiego drewna, podatnego na zmiany temperatury i wilgotności, przez co spód skrzyń pękał i podczas uderzania wydobywał z siebie charakterystyczny odgłos.

Cajon budowa

Kahon zbudowany jest w kształcie prostopadłościanu. Rama cajona, czyli boki spód i góra wykonane są ze sklejki, najczęściej brzozowej, o grubości 10-20mm. Tylna płyta cajona jest nieco cieńsza i posiada otwór, który pomaga odprowadzić powietrze i potęguje basowy dźwięk. Średnica tego otworu i jego umiejscowienie ma istotny wpływ na wzmacnianie niskich częstotliwości.

Płyta frontowa, w którą się uderza, jest zdecydowanie bardziej zróżnicowana i najmocniej wpływa na charakter brzmienia całego cajonu. Jest ona zbudowana z wielu warstw drewna o dużej elastyczności. Najczęściej wykończona jest drewnem egzotycznym o efektownym usłojeniu.

Wewnątrz pudła rezonansowego umieszcza się sprężyny werblowe lub struny. To właśnie one nadają instrumentowi charakterystyczny szumiący dźwięk, a wybór jednej lub drugiej opcji jest dość indywidualną kwestią.

Cajon budowacajon sprężynowy / cajon strunowy / cajon strunowy z dzwonkami

 

Cajon dla początkujących

Zacząć trzeba od dobrania wielkości cajona do wzrostu, w szczególności dotyczy to dzieci. Podczas gry nstopy powinny w całości dotykać podłoża. Dla młodszych dzieci poleca się cajon o wysokości 37 cm. Tutaj doskonały przykładem są cajony Meinl JC50. Ich niewielka wysokość pozwala usiąść najmłodszym w sposób poprawny i bawić się brzmieniem bez obawy.

Kolejną zalecaną opcją dla starszych dzieci jest wysokość cajona około 45 cm. Ten parametr spełnia seria cajonów Meinl SC80.

Pełnowymiarowy cajon posiada zazwyczaj wymiar 48-50x30x30 cm (wysokość x szerokość x głębokość).

Kahon jaki wybrać?

Zarówno firma Schlagwerk jak i Meinl posiada w swojej ofercie cajony do samodzielnego montażu. Jest to doskonała opcja dla tych, którzy posiadają nieco zdolności manualnych. Złożenie w ten sposób swojego instrumentu zwiększa świadomość jak działa cajon.

Dla tych, którzy nie lubią majsterkować są gotowe rozwiązania. Przyjąć należy, że solidny, pełnowymiarowy cajon zaczyna się od kwoty około 450 zł. Doskonałym przykładem są tutaj cajony Schlagwerk X-One, które są już pełnoprawnymi, dobrze brzmiącymi cajonami z półki średniej. Z kolei Meinl Snarecraft to godna polecenia seria, która oferuje świetne brzmienie w rozsądnej cenie przy zachowaniu dużej precyzji wykonania.

Cajon może też posiadać przetwornik, dzięki czemu od razu z cajona podepniesz się do sprzętu nagłośnieniowego, bez konieczności mikrofonu. Taki cajon wyposażony jest w przetwornik piezoelektryczny i mały moduł. Pickup Cajon produkuje firma Meinl. Firma Roland natomiast robi bardzo zaaawnsowany cajon elektorniczny EC10

Znajdziesz u nas także zawodowe cajony Meinl i Schlagwerk, które cechują się wyjątkowym brzmieniem i ogromną precyją wykonania

Interesuje Cię Cajon którego nie znalazłeś w naszej ofercie? Zastanawiasz się jakie akcesoria najlepiej wzbogacą brzmienie Twojego cajona? Skontaktuj się z nami, chętnie doradzimy.

pixel