tamburyna

( ilość produktów: 60 )

TamburynTamburyn to bardzo popularny instrument perkusyjny, który niezależnie od formy posiada niewielkie metalowe talerzyki ułożone parami. Instrumenty nazywane tamburynami są z nami od bardzo dawna i w muzyce etnicznej były wykorzystywane powszechnie w różnej formie. Do Europy przywędrowały z Azji, gdzie rozpowszechniły się w średniowieczu za sprawą ówczesnych muzyków wędrownych. Obecnie tamburyna są używane w niemalże wszystkich gatunkach muzyki popularnej.

Jak zbudowany jest tamburyn i w jakich formach występuje?

Najbardziej popularna postać tamburyna to owalna rama z talerzykami ułożonymi w parach, umocowanymi w otworach w tejże ramie. W ofercie występują tamburyna jednorzędowe jak i dwurzędowe, te drugie wyposażone są w większą ilość talerzyków co skutkuje większą głośnością. Instrument może posiadać także membranę i wówczas jest to tzw. bębenek baskijski. Owalne tamburyna ręczne zwykle wyposażone są specjalny uchwyt, który ułatwia trzymanie podczas gry. Tamburyn może tez mieć zupełnie inny kształt, tak jak na przykład Meinl Jingle Stick, który jest zupełnie prosty, ale za to pozwala na inną artykulację i zastosowanie.

Osobna kategoria to tamburyna przeznaczone do zestawu perkusyjnego. Te instrumenty zwykle wyposażone są w uchwyt, który wraz ze specjalnym mocowaniem pozwala na montaż do elementów perkusji. Zwykle do pionowej rurki statyw lub obręczy bębna. Tamburyna z mocowaniem w środku obręczy służą natomiast do zamocowania na statywie do hi-hatu, a konkretnie na pręcie, który służy do zamocowania górnego talerza-hi-hatu. Pozostając przy tamburynach na hi-hat lub inny talerz warto wspomnieć o szerokiej gamie produktów firmy Big Fat, a także popularnych Meinl Ching Rin, które wystarczy położyć na talerzu (lub werblu) by w interakcji z nim dodać ciekawej barwy do naszej gry.

W ofercie można znaleźć także tamburyna przeznaczone do mocowania na stopę, rękę czy palce. Te znajdują zastosowanie przede wszystkim podczas gry na cajonie lub bębnach etnicznych takich jak djembe.

Jak grać na tamburynie?

Tamburyna są instrumentem perkusyjnym, a więc dźwięk wydobywa się głównie przez uderzanie, a także potrząsanie. Instrumenty wyposażone w membranę dają dodatkowe możliwości poprzez pocieranie naciągu. Można ten instrument traktować jako proste podbicie rytmu, ale dobre opanowanie techniki gry pozwoli wprowadzić do naszej muzyki zaskakujące efekty rytmiczne i barwowe.

pixel