Cowbelle, krowie dzwonki
( ilość produktów: 23 )Cowbell to instrument perkusyjny wykorzystywany obecnie w prawie każdym gatunku muzyki rozrywkowej. Kojarzony często z muzyką karaibską, kubańską czy ogólnie latynoamerykańską (mambo, salsa, latin jazz) oraz afrykańską obecny często w muzyce rokowej, hip-hopowej, disco, jazz i wielu innych.
Wszędzie tam gdzie liczy się groove i dobry beat cowbell jako instrument nadający rytm wpisze się perfekcyjnie. Może występować jako osobny, pojedynczy instrument, a także jako cześć perkusji, co jest obecnie bardzo powszechne. Instrument wywodzi się od dzwonków pasterskich, a więc jest to tak zwany krowi dzwonek do perkusji.
Jak jest zbudowany cowbell?
Cowbelle zbudowane są blachy, zwykle stalowej, ukształtowanej w dzwonek o kształcie spłaszczonego trapezu. Tylna, węższa część jest zamknięta, podczas gdy przednia, szeroka jest otwarta. Zdecydowana większość cowbelli posiada uchwyt, służący do montażu na specjalnym mocowaniu do perkusjonaliów. Jest to zwykle ucho ze śrubą wyposażoną w nakrętkę motylkową. Rodzaj materiału użytego do produkcji cowbella ma istotny wpływ na brzmienie. Mosiężne są nieco ciemniejsze, a stalwe jaśniejsze.
Cowbelle stalowe są najbardziej popularną wersja tego instrumentu. Dzwonki wykonane z gładkiej blachy są jaśniejsze w brzmieniu, podczas gdy cowbelle kute mają ciemniejsze brzmienie i krótsze wybrzmienie.
Jak brzmi cowbell?
Brzmienie cowbella to głośny, krótki, perkusyjny i dzwonkowy dźwięk. Cowbelle są selektywne i dobrze się przebujają nawet w towarzystwie bardzo głośnych instrumentów. Pomimo, że popularne cowbelle nie są instrumentami strojonymi do konkretnych dźwięków (choć i takie wersje są dostępne, wykorzystywane głównie w orkiestrach) to różne modele mają różną wysokość dźwięku. Ton cowbella jest uzależniony głównie od jego wielkości, ale też grubości ścianki i kształtu. Generalna zasada jest taka, że im większy cowbell tym jego tonacja jest niższa. Instrumenty wykonane z grubej stali brzmią jaśniej i donośniej, a te o nieco cieńszej ściance brzmią cieplej.
Niektóre cowbelle posiadają specjalną nakładkę na krawędzi wykonaną z tworzywa. Ma ona za zadanie amortyzowanie uderzenia w krawędź oraz tłumienie i eliminowanie niepożądanych przydźwięków. Takim instrumentem jest chociażby Classic Ridge Rider LP009 od LP (Latin Percussion), a także Rock Ridge Rider LP008. Ten ostatni to jeden z najbardziej popularnych modeli do muzyki rockowej. Cowbelle można tłumić by skrócić jeszcze bardzie wybrzmienie lub by nieco wyciszyć instrument. Można to zrobić na wiele sposobów, na przykład poprzez umieszczę kawałka gąbki w środku, naklejenie taśmy, żelki perkusyjne lub specjalne magnesy tłumiące. Jednym z modeli, który w komplecie posiada takowe magnesy jest Meinl Cowbell Mike Johnston. Instrument zaprojektowany przy współpracy z Mike'iem Johnstonem, popularnym edukatorem. W zestawie znajdują się dwa magnetyczne tłumiki, za pomocą których możemy z łatwością ograniczyć wybrzmienie i niepożądane harmoniczne.
Jak zamocować cowbell?
Aby zamocować cowbell przy zestawie perkusyjnym należy użyć uchwytu. Jest ich bardzo dużo i różnią się budową oraz zastosowaniem. W zależności gdzie mamy zamiar zainstalować cowbell możemy wybrać uchwyt do obręczy bębna basowego lub obręczy floor toma, albo do pionowej rurki statywu perkusyjnego.
Cowbelle to instrumenty perkusyjne obowiązkowe dla każdego perkusisty. Każdy z nas ma przynajmniej jeden jeśli nie kilka różnych w swoim arsenale. Nawet jeśli nie przydaje się w każdej piosence to i tak nadejdzie jego moment by pokazać kto rządzi w numerze i dodać to coś extra ;-) W języku angielskim od dawna funkcjonuje powiedzenie more cowbell. Oznacza ono dodatkową wartość, coś co sprawia że dana rzecz, chwila czy piosenka zaczyna błyszczeć dodatkowym blaskiem. Staje się kompletna. I do tego właśnie służy cowbell!