Akcesoria do werbla, osprzęt werblowy

( ilość produktów: 55 )

Akcesoria do werbla to szeroka gama artykułów służących podniesieniu funkcjonalności tego instrumentu, a także części zamiennych.

Obręcze do werbla

Można je podzielić na górne i dolne. Górna obręcz werbla wygląda standardowo, jednak należy zwrócić uwagę na ilość otworów. Najbardziej popularna ilość to 8 i 10. Werble posiadają większą ilość śrub naciągowych niż tomy ze względu na wymóg dużo wyższego strojenia, zwłaszcza dolnej membrany. Przed zakupem należy sprawdzić ile śrub naciągowych na stronę ma nasz werbel. Dolna obręcz posiada charakterystyczne wycięcie z dwóch stron. Umożliwia to przeciągnięcie pasków lub sznurków służących do napinania sprężyny. Tylko taki typ obręczy nadaje się do zastosowania na spodzie werbla.

Metalowe obręcze do werbli można podzielić także według ich grubości i sposobu wykonania. Producenci oferują obręcze o grubościach 1,6 mm, 2,3 mm, a także odlewane o grubości 3 mm i nieco powyżej. Te o grubości 1,6 mm oraz 2,3 mm to obręcze gięte. Polecamy zwłaszcza te drugie ze względu na wytrzymałość i pewność strojenia. Trzymają one dłużej strój z powodu mniejszej elastyczności oraz poprawiają brzmienie werbla. Obręcze odlewane, tzw. Die-cast są najdroższe, ale mają najlepsze parametry jeśli chodzi o łatwość strojenia, utrzymanie stroju oraz wytrzymałość. Taką obręcz najtrudniej zepsuć. Obręcze Die-cast powodują także skupienie brzmienia i polepszenie ataku co zwykle w werblu jest efektem pożądanym.  

Do nietypowych, ale także stosowanych w werblach obręczy, należą te wykonane z drewna. Często można je spotkać na specjalnych werblach. Ocieplają one brzmienie, dodając genialny dźwięk cross-stick.

Śruby, podkładki, blokery

Tutaj sprawa wydaje się być prosta, ale trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim o rodzaju gwintu. Zwykle jest to standardowy gwint 7/32", ale w werblach marki DW oraz siostrzanej PDP znajdziemy śruby o zagęszczonym gwincie (True Pitch System). Pasują one wyłącznie do werbli tych marek. Pamiętajcie też, że długość śruby mierzy się bez łba. Po tej długości szukamy zamiennika zgubionej lub uszkodzonej śruby.

Podkładki spełniają rolę zabezpieczenia przed szybkim odkręcaniem się śrub. Nawet jeśli nasz werbel jest wyposażony w standardowe podkładki metalowe warto dołożyć jeszcze plastikowe. Strój potrzyma dłużej. Jeśli i to nie będzie wystarczającym zabezpieczeniem można zastosować blokery do śrub naciągowych. To niezwykle skuteczne rozwiązanie praktycznie uniemożliwia luzowanie się śrub podczas grania.

Maszynki werblowe i napinacze

Jak wiadomo podstawą dobrze funkcjonującego werbla jest sprawna i wygodna w użyciu maszynka werblowa. To ona, wraz z napinaczem, odpowiada za dobre napięcie sprężyn werblowych. Jeśli musisz wymienić maszynkę na nową, warto sprawdzić rozstaw otworów montażowych, tak by pasowała do otworów w korpusie werbla.

W tym dziale znajdziesz także, oprócz części do werbla, wybrane lugi do werbli, wkładki gwintowe, sznurki i paski do sprężyn oraz kilka innych akcesoriów przeznaczonych do werbla.

pixel