Naciągi do werbla (beater side)

( ilość produktów: 100 )

Werbel jest sercem każdego zestawu perkusyjnego. To właśnie brzmienie werbla określa jak odbierany przez przez słuchacza cały zestaw perkusyjny. Dobrze dobrany naciąg na werbel to taki, który pasuję do charakterystyki samego werbla, jego materiału rozmiarów i rodzaju sprężyny na sile uderzenia i stylu muzycznym kończąc.

Najlepsi producenci naciagów do werbla nie ułatwiają życia swoim klientom tworząc mnóstwo serii i wariantów. Z jednej strony to bardzo dobrze, gdyż przy odpowiedniej wiedzy można szybko znaleźć swoje wymarzone brzmienie. Czołowi producenci to Remo, Evans i Aquarian. Dokładnie w takiej samej kolejności ci producenci okupują podium ich popularności na świecie.

Jaki naciąg na werbel?

Tylu ilu perkusistów tyle rodzajów brzmień. Nie ma czegoś takiego jak idealny naciąg do werbla dla wszystkich. Idealny on będzie wyłącznie dla dla tego konkretnego muzyka. Dlatego przy dobieraniu membrany należy uwzględnić rozmiary werbla (wysokość / średnica), materiał z którego jest wykonany korpus snare drum i co bardzo ważne typ krawędzi. Znając te parametry i wiedząc jakiego brzmienia mniej więcej oczekujesz, można z łatwością dobrać membranę do werbla.

Naciągi do werbla najczęściej są powlekane, czyli pokryte, białą i szorstką warstwą. Tak na świecie się przyjęło, co nie oznacza, że przeźroczyste będą złe. Bedą inne. Metod uzyskania warstwy powlekanej jest kilka. Najpopularniejsza metoda to malowanie proszkowe i stanowi ona około 90% całej produkcji. Jest też naciąg utwardzany poprzez wystawienie na działanie promieni UV, zamiast wygrzewania w piecu, występują także warianty które mają wytrawianą warstwę wierzchnią.

Najpopularniejszą średnią naciagów werblowych jest rozmiar 14 cali. To właśnie ta średnica oferuje największy wybór modeli i wykończeń. Występują warianty od 10 do aż 16 cali.

Co oznacza jednowarstwowe i dwuwarstwowe?

Naciągi perkusyjne występują najczęściej w odmianach posiadających jedną warstwę tworzywa lub dwie, nałożone jedna na drugą. Daje to skrajnie inne brzmienia i zakresy strojów. Grubość mylaru określa się w mili calach (mil). Jedna cienka warstwa to duża głośność i dużo śpiewających w górce dźwięków. Nie lubią być strojone wysoko i są trudniejsze w nastrojeniu.

Występuje całkiem sporo wariacji membran do werbla z jedną warstwą. Naciąg może posiadać łatkę na środku od strony wierzchniej lub spodniej. Zapewnia ona skupiony atak na środku werbla i bardziej otwarta poza łatką. Owa łata może być przyklejona na zewnętrz naciągu jak i na niego spodniej stronie. Warianty z kołnierzem wewnętrznym, tłumią przydźwięki i nie trzeba naciągu specjalnie tłumić.

Naciągi do werbla Evans występują m.in. w wariancie DRY. Oznacza to, że naciąg posiada dookoła naciągu, przy krawędzi, niewielkie dziurki. Powodują one szybsze zejście ciśnienia z werbla, przez co staje się niższy, cichszy i bardziej stłumiony. Wersja HeavyWeight jak już sama nazwa wskazuje, jest do ciężkiego grania.

Najpopularniejsze u tego producenta jest wersja HD, która występuje w kilku wariantach HD Gry czyli podwójny, dziurkowany z kołnierzem tłumiącym, zwykły HD czyli dwie grube warstwy bez dziurek odpowietrzających, lecz z kołnierzem tłumiącym, przez wersję Evans EC, który ma szorstką półprzepuszczalną powłokę, najczęściej z łatką na środku. Klasyczny wariant G1 Coated (1 warstwa) i G2 Coated, (2 warstwy).

W przypadku Remo zacząć trzeba koniecznie od Remo Ambasador Coated, który jest najpopularniejszym naciągiem do werbla ever. Głośny, bardzo otwarty, szeroki zakres dynamiki i uwielbia być grany miotełkami. Będąc już przy Remo, nie sposób nie wspomnieć i serii Controlled Sound. Naciągi kojarzone przez wszystkich jako te z łatką, które już w latach 80 były z powodzeniem stosowane. Remo Emperor to klasyczne dwuwarstwowe naciągi do werbla bez ringa tłumiącego, które można nisko zestroić. Królem do mocnego grania jest od zawsze Powerstroke 3 Coated. Moc i skupione brzmienie.

Jak ktoś lubi chopsy to niech przyjrzy się wariantowi Remo Powerstroke 77, a jak ma być ciemne brzmienie to Remo Black Suede, którego można spotkać w wariancie Ambasador i Emperor. Wariant jazzowy otwiera legendarna już seria Fibeskin, przez niektórych nazywana skórą.

Jeśli poszukujesz membrany do werbla to zapraszamy do kontaktu. Wiedza naszych specjalistów jest bardzo szeroka i możemy na podstawie własnych doświadczeń z setkami werbli doradzić co będzie pasowało.

pixel