Rózgi perkusyjne, rodsy, pałki bambusowe

( ilość produktów: 47 )

Rózgi perkusyjne, nazywane również potocznie rodsami, pałkami bambusowymi lub hot rods są odmianą pałek do zadań specjalnych. Rózg używamy kiedy potrzebujemy nieco zmniejszyć głośność swojej gry, a także wtedy gdy nasz zestaw perkusyjny powinien brzmieć bardziej łagodnie niż zwykle.

Rózgi perkusyjne – jakie wybrać?

Wbrew pozorom wybór odpowiednich rodsów nie jest łatwy. W naszym sklepie oferujemy szeroki wybór rózg. Drewniane, syntetyczne, z główką, wewnętrznym rdzeniem, oraz wieloma stopniami twardości i średnic. Ich brzmienie na zestawie perkusyjnym, werblu czy cajonie może się znacznie różnić. Podyktowane jest to twardością, ilością pręcików, materiałem z którego są wykonane oraz grubością (objętością) rózg perkusyjnych. Rózgi perkusyjne z drewnianymi pręcikami to najbardziej popularny rodzaj rodsów. Najczęściej wybierane przez perkusistów grających na zestawie lub werblu w celu obniżenia głośności zestawu. Spopularyzowane jeszcze w latach 90 przez takich perkusistów jak chociażby Dave Grohl, który grał rodsami podczas słynnego koncertu Nirvany MTV Unplugged. Te dziwne pałki bambusowe, których wówczas używał stały się standardem i dziś używa ich niemalże każdy perkusista. Rózgi perkusyjne mogą być także wykonane z pręcików nylonowych, brzmią one nieco jaśniej i poza zestawem perkusyjnym są często wykorzystywane do gry na cajonie. Poza rodsami nylonowymi, klonowymi czy bambusowymi występują także hot rodsy trzcinowe. Dają one bardzo ciekawe efekty brzmieniowe zbliżone do mioteł perkusyjnych, ale delikatniejsze i bardziej miękkie brzmienie.

Budowa hot rodsów, a brzmienie

Generalna zasada w przypadku rózg perkusyjnych, dotycząca rodsów wykonanych ze wszystkich materiałów, jest taka, że im grubsze pręciki tym więcej ataku i większa głośność. Oczywiście różne materiały użyte do produkcji pręcików maja wpływ na brzmienie, ale ta zasada jest uniwersalna w przypadku wszystkich rodzajów rodsów. Zatem jeśli zamierzasz kupić rózgi ponieważ gra pałkami na zestawie jest zbyt głośna, ale chcesz zachować brzmienie, wybierz rózgi drewniane lub nylonowe z grubszymi pręcikami. Jeśli jednak szukasz nowych brzmień warto byś zwrócił uwagę na rózgi z drobniejszymi pręcikami oraz tych wykonanych z trzciny. Rodsy to tak naprawdę pałeczki perkusyjne w trochę innej formie i dające inne możliwości brzmieniowe. Jeśli potrzebujesz porady odnośnie rózg odpowiednich dla siebie, jesteśmy do Twojej dyspozycji. W naszej ofercie znajdziesz produkty wielu firm w tym Vic Firth, Meinl, Pellwood czy Rohema.

pixel