Pokrowce na perkusje
Perkusja to zbiór wielu instrumentów perkusyjnych wraz z osprzętem w postaci statywów do talerzy czy mechanizmów stopy. Każdy kto chociaż raz próbował przewieźć luzem perkusję wie, że to logistyczny wyczyn, aby perkusję luzem. Wszystko walą się po aucie i jedno o drugie obija. Patrząc na drogi też nie jest najlepiej, a każda nierówność czy dziura zwiększa ryzyko uszkodzenia . Nie ma znaczenia czy to zestaw perkusyjny, Cajon, stopa perkusyjna czy talerze. Wszystko to wymaga ochrony w transporcie.
Na pokrowcach się nie gra, lepiej kupić dodatkowy talerz niż pokrowiec. Tak myśli większość perkusistów, aż do momentu pierwszej szkody transportowej. Wtedy zawsze powtarza się w głowie?. A mogłem? W branży IT jest powiedzenie, że ludzie dzielą się na tych co rabią backupy i tych co będą je robić :p<?p>
Pokrowce na perkusję - podział
Podział ze względu na przeznaczenie pokrowca do instrumentów perkusyjnych
Tyle ile instrumentów tyle też powinno występować sposobów ich zabezpieczenia. W największy skrócie pokrowce perkusyjne można podzielić na te do bębna basowego, do tomów, do floor tomów, do werbla, do statywów i talerzy. Występują też w zestawach pokrowce na perkusje Canto. Prócz tej licznej grupy znajdują się też pokrowce na pałeczki perkusyjne, a także pokrowce na stopę bębna basowego. Osobnym działem są pokrowce na instrumenty perkusyjne, które zawierają pokrowce na tajony, bongosy czy chimesy.
Podział ze względu na materiał wykonania
Pokrowiec na perkusję może być wykonany z kodury, czyli grubego materiału z którego robi się wytrzymałe torby oraz odporne mechanicznie ubrania. Materiał ten jest łatwy w obróbce krawieckiej i można go łączyć z pianką i innymi wyściółkami wewnętrznymi. Odpowiednio zaimpregnowany materiał zapewnia też w pewnym stopniu ochronę przed deszczem.
Prócz kodury do ochrony instrumentu zaprzęgnięto tworzywa sztuczne. Tworzone w wielkich formach skrzynie transportowe są bardzo elastyczne, giętkie a zarazem wytrzymałe. Składają się w dwóch elementów, pokrywy dolnej i wieka. Oba elementy nachodzą na siebie, tworząc tzw. strefę zgniotu i usztywniając całą konstrukcję. Góra i dół spięta jest pasami z zatrzaskiem.
Hardcase produkuje case'y do talerzy, werbli, tomów, floor tomów i bębów basowych. Są też bardzo wytrzymałe skrzynie do transportu statywów perkusyjnych. Jeśli często jeździsz ze swoimi bębnami koniecznie powinieneś zainwestować w sztywne skrzynie.
Pokrowiec na pałeczki powinien posiadać każdy perkusista. Może być mały, podręczny jak i duży do zawieszenia na floor tomie. Istotne, aby mieścił ilośc pałeczek jaka jest zwykle potrzebna. Pamiętaj też o tym, aby miał zamek a nie klapę, wtedy pałki nie wypadną
Żelastwo perkusyjne jest bardzo ciężkie. Potrafi to być 20-30 kg. Noszenie pojedynczo wszystkich statywów potrafi zmęczyć. W tym celu wymyślono torby na statywy perkusyjne, który pozwala za jednym zamachem przenieść z punktu A do punktu B sporą ilość perkusyjnego hardware. Wyposażone są w dodatkowe paski do noszenia przez dwie osoby (szczególnie przydatne podczas wchodzenia po schodach) lub kółka, które na płaskiej powierzchni umożliwiają łatwy transport w pojedynkę.
Pokrowce na talerze perkusyjne to absolutny mus. Bez tego żaden perkusista nie powinien się ruszać z salki. Służą do ochrony czyneli przed uszkodzeniami mechanicznymi. Występują warianty o jednej wspólnej komorze dla wszystkich jaj i wielokomorowe. Warto szukać pokrowca, który posiada piankę oraz usztywnienie na spodzie. Dzięki temu, nawet przy kontakcie ze schodami, talerze pozostaną nienaruszone. Występują w wielu wzorach. Polecamy zaprojektowany przez nasz zespół pokrowiec na talerze Canto DC Sygnature Professional.
Na swój ukochany werbel, często zbiera się pieniądze latami lub poszukuje tego idealnego jeszcze dłużej. Chroń swój werbel. Jeśli potrzebujesz pokrowca do werbla, który będzie służył wyłącznie jako ochrona przed kurzem to możesz kupić dowolny. Jeśli werbel będzie przewożony to pokrowiec z grubą warstwą pianki jest wręcz niezbędny. Pamiętaj, że w takim pokrowcu należy też spojrzeć na grubość pokrywy i spodu. Im grubszy, tym mniejsza szansa na uszkodzenie naciagów.
Do nietypowych pokrowców perkusyjnych zaliczyć można pokrowiec na stopę perkusyjną oraz pokrowiec na stołek perkusyjny. Te dwa przedmiotu są wrażliwe, a więc wrzucone luzem do wspólnego pokrowca mogą skutkować ich uszkodzeniem. Wystarczy, że stołek dotknie gwintu statywu u już dziura w siedzisku gotowa. To samo, ze stopą perkusyjną. Wystarczy zahaczyć sprężyną lub łańcuchem o motylek statywu i o nieszczęście sprzętowego nie trudno.
Pokrowce na perkusję występują także w postaci gotowych zestawów dopasowanych rozmiarowo do najczęściej występujących konfiguracji perkusji. Dzięki kupieniu zestawu można zaoszczędzić pieniądze, kupując je taniej.