Kalimba

( ilość produktów: 34 )

Kalimba jest bardzo prostym instrumentem. Jej budowa to najczęściej drewniany rezonator z przymocowanymi do niego metalowymi języczkami. Kalimba w nomenklaturze muzycznej należy do idiofonów szarpanych.

Zwana też inaczej zanza lub mbira to tradycyjny instrument z Zimbabwe w Afryce. Początkowo na kalimbie grało się kciukami i palcami wskazującymi co dzisiaj może wydawać się bardzo trudne. Co ważne sztuka tworzenia i grania na mbira została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Poza Afryką instrument ten znalazł się dopiero w latach pod koniec lat 20-tych XX wieku, gdzie na podstawie klasycznej mbira stworzona została dzisiaj znana wszystkim kalimba, która jest zdecydowanie prostsza w grze niż jej oryginał.

W kalimbie najniższe dźwięki znajdują się po środku a najwyższe po skrajnej prawej i lewej stronie. Taki układ lamelofonu pozwala grać oburącz w bardzo wygodny i intuicyjny dla każdego sposób.

Instrument wręcz magiczny, kojący dźwiękowo. Pozwala zanurzyć się w płynących z niej dźwiękach na wiele godzin, dlatego też często kalimby stosowane są w dźwiękoterpii lub w sztuce relaksacji. Lamele kalimby mogą też być pełnoskalowe co umożliwia grę znanych utworów. Kalimby mogą być wykonane w skali opartej na dźwiękach 440Hz oraz tej mistycznej, czarodziejskiej 432Hz.

Kalimby - podział

Kalimby można podzielić ze względu budowę rezonatora. Najczęściej jest to lite drewno różnych twardych gatunków. Brzmienie kalimby z litego drewna jest pełne i bogate, jednocześnie bardzo klarowne i łatwe do opanowania. Kalimba lita położona na drewnianym blacie działa jak nagłośnienie. Kalimby wykonane na zasadach pudła rezonansowego mają zazwyczaj otwór na środku. Dźwięk takiej kalimby jest mniej bogaty, lecz otwór rezonansowy umożliwia granie efektów typu wah wah ręką na otworem.

W naszej ofercie skupiliśmy się na dwóch sprawdzonych przez nas producentach Meinl i Hokema. Kalimby Meinl można podzielić na te klasyczne 440 Hz z mniejszą ilością lameli jak KA5S, KA7MBK, KA9WWBK z efektem wah-wah oraz KA9PAB z mały otworem rezonansowym. Drugą grupą kalimb marki Meinl te z serii Sonic Energy, czyli oparte na kosmicznej częstotliwości 432Hz i należą do nich m.in. lita kalimba z drewna akcji KL1703S oraz taka z pudłem rezonansowym KL1708H.

Kalimby Hokema to produkt wykonany na terenie Niemiec. Wykonane są one z drewna wiśniowego. Najczęściej mają mniejszą liczbę lamelek niż kalimby Meinl, ale dzięki temu gra się na nich łatwiej. Marka HOKEMA znana też jest ze swojego podejścia Eco Friendly i cały proces produkcji jest naturalny i klasyczny, a do impregnacji drewna używa się tylko naturalnych olejów lnianych.

Homeka ma w swojej ofercie coś jeszcze. Sansula, to połączenie kalimby i pudła rezonansowego, którego górna część to cieniutka membrana. Całość wprowadzona w rezonans tworzy dźwięk, którego żadna klasyczna kalimba nie jest w stanie powtórzyć.

Kalimba to instrument z którym poradzi sobie dosłownie każdy. Nie trzeba być muzykalnym by wytwarzać magiczne brzmienia. To przychodzi samo kiedy palce zaczynają grać i otwiera się portal do innego świata z którego trudno się wraca.

pixel