Stołek do perkusji
( ilość produktów: 72 )Basix (DC) DT-410 Stołek perkusyjny
Tama HT741B stołek perkusyjny (najnowszy model)
Tama HTB5B oparcie do stołka perkusyjnego
DW 9120AL Air Lift stołek perkusyjny
Kupując perkusję myślisz nad kolejnym jej elementem. Może drugi splash, kolejny statyw, nowe naciągi. Temat tego na czym się siedzi i jak się siedzi schodzi na dalszy plan. Wielogodzinne ćwiczenia, dżoby, koncerty są sporym obciążeniem dla pleców. Stołek stołkowi nie równy. Od tego jaki wybierzesz zależy twój komfort, wygoda oraz bezpieczeństwo
Stołki perkusyjne można podzielić ze względu na sposób regulacji wysokości na:
- skokową
- płynną
- gwintową
- hydrauliczną lub pneumatyczną
Regulacja skokowa wysokości opiera się na dwóch wchodzących w siebie rurek z których. Wewnętrzna z nich posiada liczne otwory, a zewnętrzna tylko jeden przelotowy. Ustawienie wysokości polega na wyjęciu śruby, która przechodzi przez oba otwory. Następnie unosi się siedzisko wraz z rurką na zadaną wysokość i ponownie umieszcza się śrubę w środku. Trzyma ona w zadanej pozycji stołek. Ten sposób regulacji posiadają najtańsze stołki, najczęściej przeznaczone dla dzieciaków, gdyż nośność stołka zależy wyłącznie od śruby umieszczonej w poprzek. W tym systemie regulacji nie da się precyzyjnie ustawić wysokości siedziska. Ograniczeniem jest rozmieszczenie otworów (często co 5cm).
Stołek perkusyjny wyposażony w płynną regulację wysokości umożliwia najszybsze i najłatwiejsze ustawienie wysokości. System ten składa się z gładkiej rurki oraz klamry zaciskowej. Odkręcenie blokady umożliwia płynne podnoszenie i opuszczanie. Aby zablokować wysokość należy dokręcić motylek i zaciśnie się klamra, blokując samoczynną zmianę wysokości. Stołki tego typu bywają wyposażone w klamrę pamięci. To specjalna obejma która dodatkowo chroni przed samoczynnym opuszczeniem stołka u osób które ważą nieco więcej niż 80kg.
Gwintowa regulacja wysokości jest jedną z najlepszych i najtrwalszych. Stołek do perkusji tego typu umożliwia bardzo niskie jak i bardzo wysokie ustawienie wysokości. Jest on najbardziej wszechstronny. Sposób regulacji jest podobny do śruby i nakrętki. Nakrętką jest głowica u podstawy stołka, a śrubą rura od siedziska. Obracają w prawo wkręcamy śrubę, czyli obniża się wysokość, odkręcając w lewo stołek podnosi się.
Przyszedł czas na najdroższe rozwiązanie. Stołek perkusyjny z regulacją hydrauliczną lub pneumatyczną. Działa to na podobnej zasadzie jak obrotowe krzesło biurowe. Siedząc na stołku i naciskając w górę lub w dół albo stołek obniża się lub podnosi. Z punktu widzenia zdrowych pleców jest to najlepsza opcja. Działa jak amortyzator, pochłaniając wszelkie ruchy pionowe. Krzesło do perkusji tego typu ma zazwyczaj największą obciążalność. Występują też warianty z czterema nogami. Do najlepszych stołków perkusyjnym w tym systemem regulacji zaliczyć można stołki DW AirLift oraz TAMA First Chair.
Stołek perkusyjny - kształt i wykończenie siedziska
Siedziska do stołków podzielić na dwa podstawowe typy, zwykłe okrągłe oraz tzw. Motocyklowe z charakterystycznym wcięciem. Stołki okrągłe nie narzucają żadnej konkretnej pozycji i można na nich grać siedzą na całości, połowie lub krawędzi. W stołkach o profilu motocyklowym, chociaż bardziej przypomina to siodełka rowerów turystycznych, uwalniają uda, przez co perkusista lekko pochyla się do przodu. Taki balans jest idealny do grania na podwójnej stopie. Nie ma zasady, który typ siedziska jest lepszy. Każdy wybiera według własnego uznania.
Siedzisko stołka perkusyjnego najcześciej po boku obszyte jest skóropodobnym materiałem lub jak teraz zaczyna się to nazywać wegańska skórą?. A wierzch siedziska bywa wykańczany na dwa sposoby. Wykończenie z meszkiem, czyli krótkie mięciutkie włoski, dzięki temu skóra lepiej oddycha i nie skrzypi w przypadku złego doboru spodni.
Wierzchnia warstwa wykończona skórą lub ekoskórą jest bardziej wytrzymała i łatwiejsza w utrzymaniu czystości. Jednak nie przepuszcza powietrza tak jak stołki meszkowe. Występuje one jednak najczęściej w niemal 80%
Jak już jesteśmy przy siedzisku to warto wspomnieć, że stołek perkusyjny prócz stabilności musi być jeszcze wygodny. W końcu spędza się na nim wiele godzin. Różne firmy używają pianek o różnej gęstości. Stołek perkusyjny Pearl z pozoru jest dość twardy na pierwszą chwilę, ale posiada ona piankę która reaguje na temperaturę i dopasowuje się do kształtu ciała. Są też stołki bardzo miękkie. Pamiętać trzeba, że w przypadku miękkich waga grającego jest istotna. Cóż po miękkim stołku jak dobijasz do deski u podstawy stołka.
Stołek do perkusji, a waga muzyka
Nośność stołka stanowi istotny parametr. Producenci też niechętnie się przyznają ile max zniesie ich produkt, zatem dobiera to z własnego wieloletniego doświadczenia. Jeśli Drummer waży od 100-110 kg to już koniecznie trzeba pomyśleć o kawałku solidnego żelastwa i nie inwestować w tanie stołki, tylko raz a porządnie.
Występują jeszcze warianty wyposażone w 4 nogi. Są one w stanie utrzymać do 160kg dynamicznie ruszającego się perkusisty.
Stołek perkusyjny z oparciem
Stołki tego typu można podzielić na dwa typy. Na te z oparciem i te z podparciem. Z pozoru to to samo, jednak mają zupełnie inne przeznaczenie. Oparcie w stołkach ma służyć do oparcia się w czasie przerwy między setami itd. Kiedy siedziby normalnie na stołku nie dotyka ono naszych pleców. Stołki z podparciem to takie, które da się ustawić pod kątem, aby podpierał odcinek lędźwiowy (jak w samochodach wyposażonych w fotele z takim podparciem). Dzięki temu plecy odpoczywają także podczas grania. Przykładem modelu z podparciem jest stołek perkusyjny Tama o symbolu HT-741B.
Najlepszym stołkiem perkusyjnym naszym zdaniem jest połączenie stołka z regulacją hydrauliczną oraz dodatkowe podparcie. Zapewnia komfort, którego trzeba poznać, by zrozumieć.