Handpan, spacedrum

( ilość produktów: 5 )

Handpan to metalowy instrument muzyczny o pięknym brzmieniu, dający wiele radości z gry i wprawiający zarówno grającego jak i słuchaczy w szczególny spokojny nastrój. Instrumenty te jeszcze niedawno były bardzo rzadkie i dostępne wyłącznie na zamówienie. Sporą popularność zdobyły dzięki swojemu pięknemu brzmieniu i coraz liczniejszej grupie muzyków, chętnie prezentujących imponujące możliwości w serwisach internetowych.

Jak zbudowany jest handpan?

Handpan to instrument stosunkowo młody gdyż jego pierwsza wersja powstała w roku 2000 stworzona przez Felixa Rohnera i Sabinę Schärer w pracowni PANArt w Szwajcarii. Bezpośrednią inspiracją do wynalezienia instrumentu były karaibskie steelpany, które zbudowane są z jednej metalowej misy i okrągłego, także metalowego korpusu. Handpan zwany także spacedrum lub hang drum zbudowany jest z dwóch metalowych mis połączonych ze sobą brzegami. Dwie połączone ze sobą półkule tworzą charakterystyczny kształt przypominający UFO. Taka konstrukcja korpusu pozwoliła na stworzenie instrumentu o wyjątkowej i niepowtarzalnej barwie. Handpany zbudowane są w całości z wysokogatunkowej stali. Odpowiednie wyprofilowanie i użycie właściwej stali jest w budowie handpana kluczowe. Górna misa jest wyprofilowana w taki sposób by uzyskać pola o określonej wysokości dźwięku. Stroi się je w taki sposób by tworzyły pożądaną konfiguracje dźwięków czyli skalę w jakiej gra instrument. Ilość pól i dobór dźwięków determinuje możliwości melodyczne instrumentu. Poszczególne pola posiadają wgłębienia, które są także odpowiedzialne za kształtowanie barwy instrumentu. Dolna misa posiada otwór rezonansowy wzmacniający dźwięk. Oryginalny projekt szwajcarów na przestrzeni lat przeszedł szereg udoskonaleń i obecnie jest wytwarzany przez wiele firm na świecie pod różnymi nazwami.

Jak grać na handpanie?

Na hang drumie gra się rękoma, uderzając w poszczególne pola wydobywa się określone dźwięki. Zwykle grający stosuje pewien patern układający się w melodię bazową utworu. Popularna jest także gra w duetach gdzie jedna osoba wygrywa melodię, a druga partię solową. Delikatne uderzenia wydobywają kojące brzmienie wprawiające w spokojny nastrój i dobre samopoczucie grającego i słuchaczy. Relaksujące melodie działają kojąco i terapeutycznie. Mocniejsze uderzenia wyzwalają charakterystyczne harmoniczne, które swoimi wibracjami potrafią wprawić słuchacza w rodzaj hipnotycznego transu i zanurzenia w dźwięku.

Handpan - dla kogo ten instrument i czy gra na handpanie jest trudna?

Spacedrum czy handpan to instrumenty bardzo intuicyjne w użyciu i nie trzeba być profesjonalnym muzykiem by grać na nich uzyskując świetne rezultaty. Melodie same wchodzą, a zagranie fałszywych nut jest niemal niemożliwe przy grze solowej. O ile instrumenty tego typu są wykorzystywane przez zawodowych muzyków, to jednak w zdecydowanej większości grają na nich amatorzy wykorzystując je dla własnej przyjemności lub w celach terapeutycznych. Hang drum stał się niezwykle popularnym instrumentem wśród tak zwanych muzyków ulicznych występujących na ulicach dużych miast na całym świecie.

Jak trzymać handpan?

Tradycyjnie instrument trzyma się na kolanach lub położony na jakiejś powierzchni typu stolik lub stołek. Można też zastosować statyw. Do handpanów stosuje się niektóre statywy werblowe.

Historia powstania Handspana

Handpan to stosunkowo nowy instrument, który powstał w 2001 roku w Szwajcarii. Twórcami tego wyjątkowego instrumentu są Felix Rohner i Sabina Schärer, którzy na co dzień prowadzą firmę PANArt Hangbau AG.

Historia powstania Handpana jest dość nietypowa i sięga lat 70-tych, kiedy to Felix Rohner zaczął eksperymentować z tworzeniem instrumentów perkusyjnych. Wtedy to opracował instrument o nazwie Gubal, który był w stanie generować dźwięki podobne do dźwięków dzwonów.

Lata 80-te to czas, kiedy to Felix Rohner zaczął pracować nad nowym instrumentem, który miał mieć jeszcze bardziej złożone brzmienie. Wspólnie z Sabina Schärer opracowali instrument o nazwie Hang, który był połączeniem misy i bębna. Hang zyskał bardzo dużą popularność, a Rohner i Schärer zaczęli produkować go w swojej firmie PANArt.

Wraz z rosnącą popularnością Hang, Rohner i Schärer zaczęli otrzymywać coraz więcej zamówień na ten instrument. W 2001 roku postanowili stworzyć nowy instrument, który miałby jeszcze bardziej unikalne brzmienie. Tak powstał Handpan.

Handpan składa się z dwóch półkul ze stali nierdzewnej, które są ze sobą połączone. Na powierzchni instrumentu znajdują się wypukłości, zwane "notesami", które są wypukłe i umieszczone w taki sposób, by powstało kilka różnych skal. Dźwięki wydobywa się poprzez uderzanie w notesy palcami lub dłonią.

Handpan zyskał ogromną popularność na całym świecie, zwłaszcza w muzyce relaksacyjnej i etnicznej. Choć produkcja Handpana jest bardzo czasochłonna i wymaga ogromnej precyzji, to jednak Rohner i Schärer zdecydowali, że będą tworzyć te instrumenty ręcznie, tak jak robili to z Hangiem. Dzięki temu każdy egzemplarz Handpana jest unikalny i posiada swoje indywidualne brzmienie.

Wraz z rosnącą popularnością Handpana, powstało wiele firm produkujących podobne instrumenty jak np. firma Meinl. Wiele osób uważa, że Handpan to instrument idealny do medytacji i terapii dźwiękiem, a jego delikatne i kojące brzmienie pozwala na osiągnięcie głębokiego relaksu i wewnętrznej harmonii.

pixel