Pałki do marimby

( ilość produktów: 7 )

Pałki do marimby to specyficznie zbudowane pałki przeznaczone do instrumentów sztabkowych. W tym konkretnym przypadku do marimby czyli instrumentu, którego podstawę stanowią sztabki drewniane wykonane zwykle z palisandru. Pałek do marimby używa się zawsze w parach. Dwie o podstawa, natomiast standardem obecnie jest używanie dwóch par.

Pałki do marimby ? jak są zbudowane?

Pałki do marimby charakteryzują się cienką rączką wykonaną z drewna liściastego takiego jak klon lub brzoza lub rattanu. Z grubsza chodzi o to by materiał rękojeści był lekki, ale wytrzymały i dość elastyczny. Główka pałki jest wykonana z włóczki owiniętej na rdzeniu z twardego filcu lub nylonu. Taka budowa zapewnia dość miękki atak niezbędny do uzyskania okrągłego i łagodnego brzmienia marimby. Pałeczki z wełnianą główką są tutaj niezbędne. Długość pałek do marimby to zwykle około 400 ? 420 mm.

Wyróżniamy trzy podstawowe twardości pałek do marimby.

Soft - pałki miękkie, dające najbardziej łagodny atak oraz najcichszy dźwięk

Medium - pałki średnio twarde, dające najbardziej zbalansowane brzmienie i optymalny atak, średnia głośność

Hard - pałki twarde, najgłośniejsze i dające największy atak

Występują też twardości pośrednie takie jak medium-soft lub medium-hard. Muzycy grający na marimbie zwykle posiadają wszystkie lub przynajmniej dwie twardości pałek, tak by móc kontrolować atak i brzmienie w zależności od charakteru utworu. Pałki o różnej twardości można rozpoznać po kolorze włóczki oraz oznaczeniu na rękojeści.

pixel