Lugi perkusyjne

( ilość produktów: 1 )

Lugi perkusyjne to element okuć, który stanowi podstawowy składnik budowy współczesnych zestawów perkusyjnych. To część, która w połączeniu ze śrubą zapewnia naciąg obręczy bębna. Jest przykręcona do korpusu bębna i stanowi rodzaj zakotwiczenia naciągu. Składa się zwykle z korpusu lugi, wkładki gwintowanej oraz sprężynki podtrzymującej wkładkę. Niektóre lugi posiadają także w komplecie podkładkę z tworzywa sztucznego oddzielającą ją od korpusu bębna. To właśnie dzięki lugom możemy stroić instrumenty perkusyjne wyposażone w membranę dzięki zmianie jej napięcia.

Na co warto zwrócić uwagę kupując lugi perkusyjne?

Lugi do tomów czy werbli można podzielić z grubsza na dwa rodzaje: jednostronne i dwustronne. Lugi jednostronne to takie, które posiadają jedną wkładkę gwintowaną czyli po każdej stronie bębna są zamontowane osobne lugi, zapewniając naciąg jednej obręczy. Dwustronne, to jak sama nazwa wskazuje, lugi wyposażone w dwie wkładki po przeciwległych stronach. Taka luga zwykle jest zamontowana w połowie wysokości werbla lub toma.

Mocowanie na korpusie odbywa się poprzez przykręcenie śrub montażowych. Trzeba dobrze sprawdzić rozstaw otworów montażowych na korpusie by dobrać odpowiednią lugę, pasującą do rozstawu otworów w naszym instrumencie. To ważne jeśli wymieniamy uszkodzoną lugę na nową i nie chcemy wiercić dodatkowych otworów w korpusie. Rozstaw śrub montażowych podajemy w opisie poszczególnych modeli lug. Znajdziesz tam także informację o niezbędnych śrubkach i podkładkach. Zwykle są one w komplecie, wiec nie trzeba się martwić.

pixel