Shakery muzyczne

( ilość produktów: 54 )

ShakeryKtóż z nas perkusistów nie posiada choć jednego shakera w swoim arsenale? Ten najprostszy w budowie instrument z grupy idiofonów (grupa instrumentów perkusyjnych bez określonego dźwięku tonalnego) jest często pierwszym instrumentem z którym mieliśmy styczność. Grzechotki ? bo tak można je nazwać po polsku ? to instrumenty o bardzo prostej budowie. Pojemnik wypełniony koralikami, ot co.

Jaki dźwięk ma shaker? Tak naprawdę paleta brzmień jest bardzo szeroka. Od bardzo delikatnie szumiących jak na przykład Meinl - Luis Conte Studio po bardzo ostre i głośne. Inaczej zabrzmi shaker drewniany, zupełnie inaczej metalowy, a jeszcze inaczej plastikowy. Oczywiście istotny wpływ na brzmienie będzie także miała wielkość koralików wypełniających grzechotkę.

Im drobniejsze tym bardziej "piaskowy" i delikatny efekt brzmieniowy. Shaker z grubszymi koralikami będzie donioślejszy i bardziej twardy w brzmieniu. Każdy rodzaj shakera znajdzie zastosowanie w innej sytuacji muzycznej. Do studia radzimy zabrać raczej te delikatnie szumiące. Te same sprawdzą się świetnie w cichych utworach na żywo, natomiast na scenie z mocnym, rockowym zespołem polecamy te głośniejsze jak np. LP Shaker Twist Loud.

Jak grać na shakerach?

Nazwa tych instrumentów muzycznych pochodzi od angielskiego czasownika "shake" czyli potrząsać. To bardzo ładnie obrazuje sposób grania na shakerach. Potrząsając rytmicznie dodamy do utworu kolejną (lub jedyną ? czasem wystarczy) warstwę rytmiczną, która w magiczny sposób spowoduje, że cały utwór będzie pięknie bujał.

Ogrom dostępnych wariacji na temat shakera może spowodować zawrót głowy, ale dzięki temu każdy bębniarz znajdzie odpowiedni dla siebie szumiący sound. Shaker jest przy okazji znakomitym pomysłem na ćwiczenie koordynacji, polecamy spróbować pozbyć się pałki z prawej ręki i zastosować w to miejsce jakikolwiek shaker.

pixel