31.05 (piątek) - DC CZYNNE, WYSYŁKI ODBYWAJĄ SIĘ

Filce do statywów perkusyjnych

( ilość produktów: 21 )

Filc do statywów perkusyjnych to niewielki, ale jakże istotny element wyposażenia statywów talerzowych. Niby nic, ale jak ich zabraknie?

Filc do statywów perkusyjnych - do czego służy?

Filce do statywów perkusyjnych spełniają istotną rolę w kwestii zawieszenia talerzy. Od strony spodniej oddzielają one talerz od podkładki metalowej lub plastikowej powodując, że talerz nie ma styku z twardymi powierzchniami. Natomiast od górnej strony oddzielają kopułkę talerza od nakrętki. Odseparowanie talerza filcami od twardych części statywu pozwala uniknąć niepożądanych dźwięków, które mogą się pojawić podczas gry. Filce wraz z osłonkami statywów zabezpieczą też przed porysowaniem talerza i zniszczeniem jego powierzchni w okolicy otworu montażowego. Filce wraz z odpowiednio dobranymi podkładkami i nakrętkami amortyzują ruchy talerza co wpływa korzystnie na kontrolę talerza podczas gry. Dobrze zamontowany na statywie talerz ma jednocześnie sporo luzu by wybrzmiewać i jest na tyle dobrze amortyzowany przez filce by szybko wracać do pozycji wyjściowej. Nowe podkładki filcowe o odpowiedniej grubości i twardości zdecydowanie pomagają w tym procesie.

Filce do talerzy perkusyjnych - budowa i rodzaje

Filc do statywów perkusyjnych ma okrągły kształt i otwór na środku. Jak sama nazwa wskazuje jest wykonany z miękkiego filcu, ale w ofercie są też filce (podkładki) wykonane ze specjalnej gęstej pianki, np. podkładki Cympad. W zależności do jakich talerzy filce maja służyć różnią się rozmiarem i grubością. Filce do talerzy typu crash, ride, china itp. Mają zwykle 35-40 mm średnicy, a ich grubość to zwykle od 15 mm do 25 mm. Grubość filcu warto dobrać do długości gwintowanego pręta na którym osadzony jest talerz. Tak by po przykręceniu filc był delikatnie dociśnięty, ale też nie usztywniał nadmiernie talerza. ?Kontrolowany luz? to pojęcie kluczowe w tym temacie ???? Filce do hi-hatu są trochę inne. Dolny filc do hi-hatu stanowiący podstawę talerza ?bottom? jest większy, ale dość cienki, można go zastąpić specjalnie wyprofilowaną podkładką gumową firmy Gibraltar lub Pearl. Filce przeznaczone do uchwytu górnego talerza hi-hatu są mniejsze i grubsze. Ich średnica jest mniej więcej zgodna ze średnicą nakrętki uchwytu.

Kiedy warto wymienić filce do statywów perkusyjnych? Oprócz oczywistej sytuacji kiedy zgubimy nasze filce i musimy je zastąpić nowymi, warto czasami pomyśleć o ich wymianie na nowe. Zwłaszcza wtedy gdy są już mocno zniszczone lub staną się zbyt twarde by efektywnie amortyzować ruch talerza.

pixel