cabasa

( ilość produktów: 10 )

Cabasa to charakterystyczny instrument wykorzystywany w tradycyjnej muzyce latynoskiej i kubańskiej, który zyskał popularność także w innych gatunkach muzycznych. Obecnie wykorzystywany w większości popularnych stylów bez ograniczeń gatunkowych.

Cabasa – budowa i technika gry

Instrument cabasa ma prostą budowę. Jest to najczęściej metalowy, karbowany cylinder z nawiniętymi metalowymi koralikami. Z obu stron zamknięty drewnianymi lub syntetycznymi krążkami, które uniemożliwiają zsunięcie się koralików. W wersji produkowanej przez firmę Meinl krążki posiadają otwory, które są odpowiedzialne za wzmocnienie projekcji oraz głośności instrumentu. W najbardziej popularnej wersji instrumentu cabasy posiadają rączkę po jednej stronie, która służy do trzymania. Oryginalna afrykańska wersja cabasa nazywa się agbe i jest zbudowana z wysuszonej owalnej tykwy z koralikami nawleczonymi na zewnętrzną powierzchnię. Istnieje wiele wersji tego instrumentu, szczególnie w muzyce latynoskiej. Metalowa cabasa została stworzona przez Martina Cohena, założyciela Latin Percussion. Ta firma zbudowała trwalszy korpus, który nazywa się afuche-cabasa. Podczas potrząsania lub skręcania wydaje metaliczny dźwięk, podobny do odgłosu grzechotnika. Cabasa występuje także jako dodatek do cajona. W tej wersji nie posiada uchwytu, natomiast wyposażona jest w rzepy za pomocą, których montujemy ją do korpusu cajona.

Aby odpowiednio wydobyć dźwięk z cabasy należy położyć jej korpus na wewnętrznej części dłoni, tak by zapewnić nacisk koralików na korpus. Obracając cylinder w przód i w tył, drugą ręką przy pomocy rączki, uzyskujemy rytm, którego wzór można łatwo dostosować na potrzeby konkretnego utworu. Precyzyjne efekty rytmiczne i zaskakujące paterny można uzyskać po niedługim czasie ćwiczenia na instrumencie. Zawodowi gracze potrafią wyczarować z cabasy niezwykłe efekty rytmiczne i brzmieniowe.

Cabasa jest często używana w jazzie latynoskim, zwłaszcza w utworach w stylu bossa nova, ale także w wielu innych gatunkach muzyki nie związanych z latino. Jej charakterystyczne brzmienie podkreśla walory rytmiczne i wprowadza nowy kolor do utworu bez względu na gatunek. Tak jak inne perkusjonalia może być obsługiwana przez osoby bez większego doświadczenia lub grające na co dzień na innych instrumentach niż perkusyjne.  Instrument jest często używany w muzykoterapii, szczególnie w przypadku osób z niepełnosprawnością fizyczną, ponieważ wymaga minimalnego ruchu ręki, aby wydobyć dźwięk.

pixel