Statywy do werbla
( ilość produktów: 39 )Tama HS80PW Statyw pod werbel sopranowy (10-12")
DW 6300UL statyw pod werbel flat base ultralekki
- 1
- 2
Każdy zestaw perkusyjny wyposażony jest w werbel, to właśnie on, zaraz obok bębna basowego wyznacza puls. Jest sercem zestawu. Jego wysokość, kąt nachylenia czy stabilność sprawia, że można go wygodnie ustawić. Do tego niezbędny jest statyw pod werbel.
Statyw do werbla składa się najcześciej z dwóch elementów. Podstawa z 3 nóżkami od której zależy stabilność całej konstrukcji oraz tzw. kosza, który działa jak łapy zaciskowe, które zazwyczaj umożliwiają dopasowanie do werbli od 13 do 15 cali.W miejscu styku 3 ramion kosza statywu pod werbel jest specjalne pokrętło lub duży motylek. Kręcąc nim w prawo (obrót w stronę wskazówek zegara) to ramiona koszta powoli się zaciskają aż do zakleszczenia werbla. Kręcąc w odwrotną stronę luzują się łapy statywu i można zdjąć z niego werbel.
Statyw werblowy występuje w wielu wariantach cenowych. Te najtańsze zalecamy do padów ćwiczeniowych oraz lekkich werbli. Są one dość lekkie, co jest oczywiście plusem dla pewnej grupy. Wykonane z cieńszych materiałów przy częstym użytkowaniu mogą ulec szybszemu zużyciu. Często też te najtańsze opcje mają stosunkowo niewielką wysokość maksymalną
Warianty droższe są wykonane z o wiele cięższych i trwalszych materiałów, gdzie zadaniem statywu jest stać stabilnie. Posiadają one wzmocnione gwinty, a wszelkie elementy ruchome są wzmocnione. Taki statyw nadaje się do intensywnego użytkowania. Prócz oczywistych cech, droższe modele posiadają unikalne patenty ułatwiający perkusiście życie.
Sposób regulacji kąta nachylenia werbla względem podłoża może być realizowany przez trzy rozwiązania. Pierwszym z nich jest klasyczna, znana od wielu lat regulacja ząbkowa. Głowica składa się z dwóch elementów na których znajdują się ząbki. Kąt pochylenia można realizować skokowo co jeden ząbek. Są one ustawione gęsto i nie przeszkadzają w regulacji.
Drugim rozwiązaniem jest płynna realizacja w jednej płaszczyźnie. Ten sposób regulacji umożliwia ustawienie co do milimetra kąta pochylenia werbla. Jest to rozwiązanie trwałe pod warunkiem, że kupuje się markowy produkt. Przykładem mogą tutaj być statywy pod werbel Pearl z systemem Uni-Lock lub statywy Tama. Wyjątkowym rozwiązaniem może pochwali się Pearl. W najwyższym modelu statywów pod werbel zastosowano system GyroLock. Umożliwia on dowolne ustawienie kąta nachylenia w dwóch płaszczyznach jednocześnie.
Statyw pod werbel - sposoby regulacji kąta nachylenia
Trzecim systemem jest rozwiązanie regulacji na kulce. Działa to jak główka kości i panewka. Kulę z tworzywa obrócić można pod dowolnym kątem. Przykładem regulacji kulowej jest statyw Mapex Falcon SF1000 lub Tama HS800W czy też Tama Star HS100W
Kolejną cechą rozróżniającą są nogi podstawy. Dzielą się one na tradycyjne oraz tzw. flat base, czyli po rozłożeniu znajdują się płasko na podłożu. Niemal każdy szanujący się producent ma takie w ofercie jak chociażby DW6300, Pearl S-150S, Dixon PSS-P0 czy też Tama HTS58F, który jest jednym z najlżejszych statywów. Płaskie ułożenie nóg daje bardzo ciekawy look całego instrumentu i możliwia bardzo łatwe ustawianie statywów z nachodzącymi na siebie nóżkami.
Są też statywy do zadań specjalnych. Przykładowo posiadając bardzo głęboki werbel od 14x7 lub więcej należy zastanowić się nad statywem o niskim ustawieniu, gdyż przy klasycznym niekiedy werbel ląduje pod brodą. Statywy typu LOW, które umożliwiają niższe ustawienie stają się coraz popularniejsze. Zaliczają się do nich m.in Tama HS80LOW, HS40LOWN.
Jako ciekawostkę ująć należy statywy pod werbel z serii 5000 oraz 9000. Wyposażone są one w specjalne ramię, które umożliwia odsunięcie werbla od osi statywu.