Śruby do bębna basowego, centrali

( ilość produktów: 8 )

 Śruby do bębna basowego wyróżniają się długością. Są dużo dłuższe niż te do tomów, a podobną długość mają tylko te do głębokiego werbla. Współcześnie używa się śrub ze znormalizowanym kwadratowym łbem (pasuje do niego tradycyjny klucz perkusyjny), ale także śrub motylkowych. Te ostatnie są spotykane głównie w starszych instrumentach oraz tych stylizowanych na vintage.

Śruby do bębna basowego - rodzaje gwintów

Najważniejszym parametrem w śrubach nie jest tylko jej długość, a przede wszystkim średnica / typ gwintu. Na przestrzeni lat wiele się zmieniło i przez te wszystkie lata, wiele firm stworzyło sobie swoje typy gwintów oraz nietypową ilość zwojów na cal. To w dzisiejszych czasach wydawać się może chaosem i tak w istocie jest jeśli ma się zestaw perkusyjny z przed okresu standaryzacji. O typach gwintu zwykle dowiadujecie się jak śruba nie pasuje.

Obecnie standardem jest śruba perkusyjna 7/32" i do "nowożytnych" bębnów takie będą pasować. Producenci w specyfikacji już nie oznaczają jaki to typ gwintu, gdyż inne rodzaje są po prostu rzadkością w nowych produkcjach. Nie oznacza to jednak, że inne śruby do perkusji nie istnieją. Przed okresem transformacji ustrojowej w Polsce i zaraz po niej mieliśmy rodzimy producentów, którzy stosowali gwinty metryczne M5 i M6 w dodatku ze specyficznymi rodzajami główek do których trzeba było mieć specjalny klucz. Oczywiście spora większość ratowała się kombinerkami lub śrubokrętem.

Sama średnica to nie wszystko. Ważnym parametrem śrub naciągowych do bębnów jest gęstość gwintu. Najbardziej popularnym jest w śrubach 7/32" gwint 12-24 czyli 24 zwoje na cal. Występują też śruby o zagęszczonym gwincie 50 zwojów na cal, dzięki którym strojenie perkusji jest precyzyjniejsze. Takowe śruby występują między innymi w bębnach marki PDP by DW. Popularne 7/32" (5,556mm) bardzo często mylone jest z gwintem M5 lub M6. Wpychanie ich na siłę we wkładkę gwintową zawsze kończy się zniszczeniem wewnętrznego gwintu i wymianą wkładki a czasami i całej lugi perkusyjnej.

Jak zmierzyć długość śruby do bębna basowego?

Patrząc na ilość pomyłek jakich dokonują klienci warto przypomnieć, że długość śruby podajemy zawsze bez łba. Mierzy się ją od dołu śruby do początku łba i po takim wymiarze należy szukać odpowiedniego wariantu.

pixel