Janczary

( ilość produktów: 4 )

Janczary to instrument muzyczny z grupy idiofonów, który swoje charakterystyczne brzmienie zawdzięcza dużej ilości drobnych dzwoneczków. Najczęściej kojarzony z końskimi zaprzęgami. Nie bez powodu ponieważ w rejonach górskich, w Polsce szczególnie na Podhalu, janczary są wykorzystywane właśnie w tym celu. Przyczepione do uprzęży wywołują charakterystyczny dźwięk w rytm końskich kroków. Czyli janczary dźwięk sań.  Janczary są nazywane także turlikami, a w języku angielskim instrument ten nazywa się sleigh bells.

Jak zbudowane są janczary?

Janczary jako instrument muzyczny zbudowane są z drewnianego trzonka z rączką, do którego przyczepiona jest pewna ilość drobnych, metalowych dzwonków.  Ilość dzwonków jest uzależniona od wielkości instrumentu. Od 12 dzwonków w niewielkich instrumentach, aż po 36 i nawet więcej w dużych ręcznych janczarach. Janczary dla dzieci to zwykle mniejsze instrumenty, gdzie zwykle dzwonki przyczepione są do skórzanego paska o półkolistym kształcie, przymocowanego do drewnianej rączki po obu końcach. Takie janczary maja cichszy dźwięk i są wykorzystywane jako pierwsze instrumenty perkusyjne, na przykład w przedszkolach.

Brzmienie janczarów kojarzone jest przede wszystkim z tradycją góralską, zimą, a także z klimatem Świąt Bożego Narodzenia. Instrument chętnie wykorzystywany w kolędach i piosenkach świątecznych znamy wszyscy z radiowych hitów towarzyszących co roku Gwiazdce. Brzmienie janczarów może się różnić w zależności od materiału z jakiego wykonane są dzwonki. Najjaśniejsze brzmienie mają dzwonki stalowe, dzwonki mosiężne lub z brązu są ciemniejsze w brzmieniu, natomiast brzmienie dzwonków aluminiowych jest suche i ciemne.

Jak grać na janczarach?

Wbrew pozorom nie wszyscy wiedzą jak grać na janczarach. Jest to prosty instrument, ale odpowiednia technika pozwoli wydobyć precyzyjne rytmiczne brzmienie. Janczary na trzonku trzymamy pionowo jedną ręką tak by raczka była u góry. Cała rękojeść powinna być schowana w zaciśniętej dłoni podczas gdy drugą ręką zaciśniętą w pięść uderzamy rytmicznie od góry. Taka technika pozwoli na rytmiczna grę na instrumencie. Inną techniką jest potrząsanie i w takim przypadku można trzymać janczary także w poziomie.

pixel