Marakasy, grzechotki muzyczne

( ilość produktów: 6 )

 

Czym są marakasy?

Marakasy - inaczej grzechotki muzyczne to bardzo charakterystyczne instrumenty, nazywane też gruchawką. Pierwotnie marakasy wykonywane były z gliny lub skorupy orzecha i zamocowane na drewnianej rękojeści. Wewnątrz znajdowały się nasiona, lub kamyczki. Potrząsając marakasami uzyskujemy charakterystyczny szum. Często kojarzone z muzyką latynoamerykańską, w salsie marakasy są jednym z najważniejszych instrumentów. Marakasy jako grzechotka stały się elementem wielu gatunków muzycznych, a ich charakterystyczne brzmienie można usłyszeć w wielu utworach muzyki popularnej.

Jakkolwiek wykorzystywane przez profesjonalnych muzyków marakasy są dobrym instrumentem dla każdego i na każdym poziomie zawansowania. Na marakasach może grać każdy i w każdym wieku. Proste rytmy, jako perkusyjne ubarwienie utworu, nie powinny stanowić trudności dla nikogo.

Jakie marakasy wybrać?

Obecnie produkowane marakasy wykonywane są z przeróżnych materiałów. Rodzaj materiału użytego do wykonania grzechotki determinuje jej brzmienie. Marakasy mogą być drewniane, plastikowe, a także skórzane. Każde z nich zabrzmi trochę inaczej. Te skórzane będą brzmiały najcieplej, plastikowe najostrzej a gdzieś pomiędzy nimi drewniane. Największy wpływ na brzmienie oraz głośność marakasów mają wpływ koraliki, którymi wypełniony jest instrument. Im drobniejsze tym szum wydobywany przez instrument przyjemniejszy, ale też cichszy. Jeśli potrzebujemy głośniejszych marakasów wybieramy te które mają większe koraliki w środku. Nie takie wielkości ziarnka piasku, ale raczej grochu.

pixel