didgeridoo

( ilość produktów: 5 )

Perkusjonalia to ciągle rozwijający się w naszym sklepie dział. Z uwagi na ogromną popularność i sporo zapytań od was, rozszerzyliśmy naszą ofertę o didgeridoo.

Instrument didgeridoo ma kształt podłużnej rury o długość mniej więcej 100 cm - 150 cm. Pierwotnie, aborygeni wykonywali jest z eukaliptusa. Jak nie trudno się domyślić najtrudniejszą i zajmującą najwięcej czasu jest znalezienie odpowiednio prostego pnia o odpowiedniej długości. Nie ma jednak reguły i długości w jakich może występować jest niemal dowolna. Im dłuższe didgeridoo tym wydaje niższy i potężniejszy dźwięk. Im krótsze tym dźwięk jest wyższy. Oczywiście za długością idzie też większa trudność w poprawnym wydobyciu brzmienia. Końce tego instrumentu różnią się od siebie. Jedna, węższa strona, z mniejszym otworem stanowi ustnik, miejsce w które się wdmuchuje powietrze, natomiast cześć wydechowa jest możliwie jak najszersza, niekiedy w kształt końca trąbki. Jako ciekawostkę dodam, że do dziś stosuje się okręgi z wosku pszczelego jako zakończenie ustnika.

Didgeridoo - Jak grać?

Należy przytknąć usta do woskowego ustnika i wydmuchując powietrze wprawić wargi w drgania. W ten sposób powinno udać się wydobyć pierwsze dźwięki. Zadanie oczywiście nie jest łatwe i na początku będzie trudno. Im więcej prób i czasu zostanie na to poświęcone, tym będzie szło naturalniej i bardziej automatycznie. Doświadczeniu perkusjonaliści wykorzystują technikę oddechu cyrkulacyjnego, dmuchając powietrzem z ust przy jednoczesnym wciąganiu go do płuc przez nos. Już samo określenie jednoczesne wdychanie i wydychanie wydaje się abstrakcyjne a do tego trzeba jeszcze kontrolować wydobywane dźwięki.

Wpisując w YouTube hasło didgeridoo instrument, wyniki wyszukiwania pokażą dźwięk, do którego powinno się dążyć. Pierwsze co daje się zauważyć i tworzy się znak zapytania. Jak oni potrafią tak długo i nieustannie grać jeden dźwięk bez odrywania ust aby zaczerpnąć powietrze? Wszystko przez wyżej wspomnianą technikę.

Obecnie didgeridoo wykonuje się z wielu materiałów. Da się je też pośrednio zrobić z rury PVC odpowiedniej średnicy i grubości. Na rynku komercyjnym najcześciej występują wersje wykonane z bambusa, który niemal zawsze jest prosty, oraz z tworzyw sztucznych w odpowiedni sposób ozdabianych.

Didgeridoo cena ?

Na szczęście, jeśli chcesz zacząć uczyć się grać na tym instrumencie to nie zbankrutujesz. Jest to jeden z najtańszych instrumentów perkusyjnych. Łatwy w pozyskaniu i produkcji. Zwykle większość modeli kosztuje do 200 zł + dodatkowo koniecznie ustnik z wosku pszczelego.

W naszej ofercie znajdziesz didgeridoo Meinl. Sprawdzone od lat produkty, które cechują się funkcjonalnością, łatwością wydobywaniu brzmienia oraz trwałości. Najbardziej odpornymi na warunki pogodowe są instrumenty wykonane z tworzywa. Do tego, bardzo łatwo wydobywa się z nich dźwięk, gdyż odpowiednio uformowane szybciej wpadają wibracje.

pixel