Rezonansowe naciągi do werbla

( ilość produktów: 23 )

Werbel to podstawa każdego zestawu perkusyjnego. Na to jak brzmi wpływ ma wiele czynników. Począwszy od materiału z którego zbudowany jest werbel, poprzez naciąg górny, uderzany, przez sprężynę, a na naciągu rezonansowym werbla kończąc. To właśnie wpływa na czytelność uderzeń, różne smaczki dynamiczne, które mogą się wydobyć ze sprężyny. Od niego zależy czy sprężyna charczy, strzela czy też pięknie szumi i reaguje na każde nasze muśnięcie. Odpowiednie rezonansowe naciągi do werbla to także możliwość bardzo precyzyjnego strojenia.

Jeśli zdasz sobie sprawę jak ważny jest to naciąg i jak bardzo go potrzebujesz to poniżej opisujemy ich podstawowe cechy.

Rezonansowe membrany do werbla zbudowane są tak samo jak inne naciągi perkusyjne. Mylar, obręcz oraz żywica lub mechaniczne połączenie.Z tą jednak różnicą, że zastosowany w nich mylar jest o wiele cieńszy od tego stosowanego w naciągach górnych, uderzanych. Przykładowo w bardzo popularnym naciągu rezonansowym Evans Hazy 300 grubość mylaru wynosi zaledwie 0,076 mm i nie jest on najcieńszym jaki występuje.

Rezonansowe naciągi do werbla - Grubości

  • 0,050 mm - Evans Hazy 200
  • 0,076 mm - Evans Hazy 300 - Najpopularniejszy
  • 0,127 mm - Evans Hazy 500
  • 0,050 mm - Evans Orchestral 200
  • 0,076 mm - Evans Orchestral 300
  • 0,076 mm - Remo Ambassador Hazy
  • 0,050 mm - Remo Diplomat Hazy
  • 0,127 mm - Remo Emperor Hazy
  • 0,076 mm - Aquarian Hi-Performance Snare Bottom
  • 0,076 mm - Aquarian Classic Snare Special

Jak widać powyżej producenci oferują identyczne grubości swoich naciągów rezonansowych. Czy zatem wszystkie te naciągi brzmią identycznie? No nie :). Każda z tych firm ma nieco inny mmlar, od innego dostawcy. Remo ma najbardziej elastyczne tworzywo, Evans jest po środku oferując zarówno odpowiednią sprężystość jak i sztywność kiedy trzeba, Aquarian natomiast korzysta z dostawców w Meksyku i ich mylar jest najsztywniejszy? Czy to zatem oznacza, że Remo jest najlepsze? Zdecydowanie nie! Remo brzmi najlepiej w krótkim odcinku czasu, potem jest duży spadem walorów brzmieniowych, Evans zachowuje najstabilniej parametry brzmieniowe i wytrzymałościowe. Aquarian z racji najsztywniejszego mylaru umożliwia bardzo wysokie podciągnięcie strojem w górę bez tzw. przeciągnięcia (przekroczenia granicy sprężystości)

Naciągi rezonansowe do werbla powinny być tak dobrane aby współgrały z korpusem werbla oraz ze sprężynami. Przykładowo gruba sprężyna, na bukowym werblu nie będzie chciała współpracować z grubym naciągiem rezonansowym, ani z tym najcieńszym. Jeśli nie dysponujecie taką wiedzą, zapraszamy do kontaktu. Ożywiliśmy już sporo werbli, które początkowo jak to określają właściciele brzmiały jak karton lub papeć

pixel