Naciągi do bębna basowego - typ: rezonansowe

( ilość produktów: 77 )

Każdy bęben basowy, aby brzmieć powinien mieć dobry korpus, oraz wzajemnie rezonujące ze sobą naciągi. Naciąg rezonansowy do bębna basowego jest nie mniej ważny niż uderzany. Bęben basowy brzmi tak dobrze jak pozwala na to najsłabszy element. Oczywiście naciągi rezonansowe do bębna basowego występują w mniejszej liczbie wariantów niż te po stronie bijaka.

Jak zbudowany jest naciąg rezonansowy do bębna basowego?

Sama ogólna budowa nie różni się zbytnio od budowy każdego innego naciągu. Zbudowane są z mylaru o odpowiedniej grubości połączone z aluminiową obręczą za pomocą żywicy lub metodą zaginania.

Naciąg rezonansowy do bębna basowego ma wzmacniać lub hamować konkretne cechy instrumentu. Występują warianty z otworem i bez niego. Naciąg wyposażony w otwór ma kilka cech. Przede wszystkim, niemal każdy realizator sceny sobie z tym poradzi. Po drugie taki otwór bardzo szybko wypuszcza ciśnienie z bębna, powodując, że dźwięk jest krótszy niż byłoby to w przypadku naciągu pełnego. Naciąg bez otworu na mikrofon jest pełniejszy, więcej brzmienia pochodzi z korpusu niż z samych naciagów. Ten sposób wymaga od perkusisty jak i realizatora nieco szerszej wiedzy niż podstawowa. Występują też naciągi z dużą dziurą na samym środku. W praktyce, równie dobrze tego naciągu mogłoby nie być. Nie spełnia on żadnej większej roli, prócz estetycznej.

Naciągi rezonansowe do bębna basowego tak jak naciągi perkusyjne mają różne wykończenia. Poczynając od najbardziej klasycznego czarnego rezonatora Evans EQ3 Resonant , poprzez Evans Remad, którego otwór jest dodatkowo pokryta pianką, wzmacnia basowy dźwięk całości. Naciągi typu coated (białe szorstkie), Remo Ambasador, Evans G1 Coated, czarne matowe lub błyszczące, które spotyka się najcześciej. W ofercie Remo znajduje się naciąg pokryty lustrzaną warstwą. Remo Starfire robi wrażenie na każdej scenie. W Aquarianie znaleźć można naciągi rezonansowe z serii Regulator. Wiele opcji i możliwości.

Najpopularniejszy jest naciąg rezonansowy 22 ze stajni Evansa, EQ3 Resonant Black oraz Remad. Dają one szerokie możliwości strojenia.

pixel