Sprężyny do werbla (werblowe)

( ilość produktów: 44 )

Na brzmienie werbla wpływa wiele zmiennych. Począwszy od materiału z którego jest zrobiony werbel, jego krawędzi, typu naciągu uderzanego i rezonansowego, a także stroju. Całość brzmienia jak i charakter tworzą sprężyny do werbla. To one dają szum, umożliwiają granie ghostów i dają charakterystyczne brzmienie, którego nie można pomylić z żadnym innym bębnem.

Sprężyny werblowe - budowa

Na pozór wydaje się, że sprężyny to bardzo prosta konstrukcja. I tak jest w istocie. To zazwyczaj dwie odpowiednio wygięte lub odlane blaszki z dziurkami na sznurku lub paski z przylutowanymi, poskręcanymi drucikami. Stąd też bierze się nazwa ?sprężyn?. Jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach i to materiał z którego są wykonane wszystkie elementy oraz precyzja stanowią o tym czy werbel zabrzmi dobrze, wyśmienicie czy przeciętnie.

Fabryczne werble na ogół wyposażane są w ?sprężyny?, którym daleko do ideału. Są bo są. Ich zmiana na profesjonalne i dobrze dopasowane do werbla to klucz do podniesienia poziomu jakości brzmienia często ponad standard w danej półce cenowej.

Poprzeczne blaszki wykonane są najczęściej ze stali wygiętej w odpowiedni sposób. Posiadają otwory na paski lub sprężyny. Ich dokładne wygięcie wpływa na to w jaki sposób po naciągnięciu przylegają do naciągu. Im precyzyjniej są wykonane tym lepiej przylegają do naciągu, tym samym równomiernie dociskają wszystkie pręciki strun. Występują też sprężyny z poprzeczkami wykonanymi jako odlew np. z brązu. Odlew zachowuje swój kształt przy większych obciążeniach.

Poskręcane pręciki przylutowane są punktowo do poprzeczek w odpowiedniej odległości. Występują różne materiały z których wykonane są zwoje. Najczęściej stosowanym materiałem w tańszych sprężynach jest stal. Następny level to już stal wysokowęglowa. Są też zwoje wykonane z brązu lub mosiądzu, a także jak w przypadku sprężyn marki Sabian występują jednocześnie dwa materiały. Nie można zapomnieć o grubości każdej sprężynki z osobna. Im jest cieńsza tym szybciej reaguje i delikatnie szumi (np. Puresound Custom). Im grubsza tym brzmienie jest bardziej rasowe i agresywne (np. Puresound Blasters).Istotne jest też zagęszczenie nawoju sprężyny. Im jest ono gęstsze tym więcej brzmienia sprężyny w sprężynie.

Podstawową różnicą, którą widać na pierwszy rzut oka porównując różne sprężyny jest ilość zwojów jakie posiada sprężyna. Najczęściej występującą szerokością jest 20 strun i można przyjąć, że jest to standard. Występują warianty węższe np. 16 lub 12 zwojów dla wersji studyjnych. Im strun jest więcej tym więcej szumu wytwarzają. Szeroka sprężyna to taka która ma 30 zwojów i więcej. Najpopularniejszym szerokim wariantem jest 42 zwojowa i występuje ona w wariantach tańszych i droższych. Należy pamiętać, że zakładając maksymalnie szeroką sprężynę do płytkiego werbla otrzyma się zbyt dużą ilość ?szumu?, który będzie wiodącym dźwiękiem werbla. Oczywiście pojawiają się też warianty 24 i 30 zwojowe, które są idealnym kompromisem pomiędzy wąskimi a szerokimi wariantami.

Pamiętać należy, też o zmianie naciągu rezonansowego. Z odpowiednim naciągiem rezonansowym i odpowiednią sprężyną zamocowaną w odpowiedniej odległości od krawędzi bębna, werbel zabrzmi świetnie! Jeśli nie wiesz jaką sprężynę dobrać do Twojego werbla zgłoś się do nas. Nasi profesjonalni doradcy wskażą najlepszy wariant

pixel