Guiro, trójkąt perkusyjny, crasher

( ilość produktów: 31 )

Inne perkusjonalia to zwykle takie, które są na tyle nieoczywiste, że trudno je zakwalifikować do jakiejś konkretnej grupy. Znajdziecie tu takie instrumenty jak guiro, crasher, ale także popularny trójkąt perkusyjny. W tej kategorii znajdą się także instrumenty, które wcale nie są perkusyjne, ale mogą być w jakiś sposób związane z grą na bębnach. Takim instrumentem będzie gwizdek Tri Tone Samba, bez którego trudno sobie wyobrazić brazylijską orkiestrę perkusyjną.

Crasher - co to jest?

Crasher to nic innego jak efektowy instrument perkusyjny, który swoim krótkim szeleszczącym brzmieniem świetnie pasuje do wszystkich nowoczesnych gatunków muzycznych, ale sprawdzi się także w muzyce latynoamerykańskiej. Poza akcentami można na nim wygrywać brzmienia przypominające cabasę poprzez pocieranie pałką. Meinl Turbo Crasher zbudowany jest z falowanych blaszek osadzonych na metalowej płytce z uchwytem. Płytki są luźno przytwierdzone do podstawy tak by mogły uderzać o siebie podczas gry. Mocowanie crashera pasuje do wszystkich uchwytów do perkusjonaliów z karbowanym prętem, takich jak uchwyty do cowbella czy tamburyna.

Guiro

Guiro to często spotykany instrument w muzyce latynoamerykańskiej. Jest to rodzaj wydrążonej tykwy o karbowanej powierzchni. Rowki biegnące w poprzek korpusu instrumentu są odpowiedzialne za charakterystyczne brzmienie Guiro. Dźwięk wydobywa się poprzez pocieranie pałeczką lub specjalnym grzebieniem. Obecnie instrumenty guiro wykonuje się z drewna oraz tworzyw sztucznych.

Trójkąt perkusyjny

Trójkąt to instrument perkusyjny z grypy idiofonów o nieokreślonej wysokości dźwięku. Wykonany jest z metalowego pręta ukształtowanego w trójkątny kształt. Dźwięk wydobywa się poprzez uderzenie metalową pałeczką najczęściej w poziomy pręt, ale można grać na całej powierzchni trójkąta. Ciekawe efekty perkusyjne uzyskuje się poprzez rytmiczne tłumienie trójkąta. Instrument trzyma się jedną ręka za sznurek, który stanowi uchwyt instrumentu. Trójkąt perkusyjny to popularny instrument orkiestr symfonicznych, chętnie wykorzystywany w muzyce rozrywkowej.

Pozostałe inne instrumenty perkusyjne to bardzo ciekawie brzmiące przedmioty takie jak thunder drum czy vibra slap. Thunder drum jak sama nazwa wskazuje to wyjątkowy instrument imitujący brzmienie burzy, znany także pod nazwą thunder tube. Instrument o szerokim zastosowaniu od nagrań efektów specjalnych, muzykę sonorystyczną po sesje terapeutyczne. Vibra Slap to ciekawy rodzaj grzechotki. Po jednym końcu wygiętego w charakterystyczny kształt pręta znajduje się drewniana kulka, a na drugim grzechotka w formie pudełka akustycznego. Dźwięk vibra slap przypomina grzechotnika.

pixel