Pady werblowe i tomów do perkusji elektronicznej

( ilość produktów: 5 )

Pady werblowe oraz pady do tomów to podstawowy element każdej perkusji elektronicznej. To one są w przypadku instrumentu elektronicznego naszymi bębnami. W połączeniu z modułem perkusyjnym są odpowiedzialne za wydobycie dźwięku z instrumentu. Pad po uderzeniu przesyła sygnał do modułu, który wyzwala odpowiednią próbkę audio. Jeśli zamierzasz rozbudować swój zestaw o dodatkowe pady do tomów lub pady werblowe jesteś we właściwym dziale.

Pady werblowe oraz pady do tomów - rodzaje i zastosowanie

Pady tomów i werbli różnią się od siebie budową i wielkością. W ofercie znajdziemy pady gumowe, które były standardem przed laty, aż do momentu kiedy zostały wyparte przez pady siateczkowe. Najbardziej popularnym padem gumowym jest Roland PD-8, który ma opinię niezawodnego i niezniszczalnego pada werblowego lub pada do tomów. Pomimo starszej konstrukcji jest bardzo często wybierany jako dodatkowy pad toma do zestawu perkusyjnego czy też do samplera perkusyjnego np. Roland Spd-sx. To także jeden z najtańszych padów perkusyjnych na rynku. Pady siateczkowe są obecnie najbardziej popularne ze względu na swoje właściwości. Odbicie jest bardziej zbliżone do tradycyjnych naciągów i co ważne w większości padów siateczkowych możemy zmieniać napięcie siateczkowej membrany poprzez ?strojenie? śrubami naciągowymi.  Owo strojenie oczywiście nie wpływa na wysokość tonalną próbek audio. Zmienia się jedynie feeling gry na instrumencie. Zdecydowana większość padów werbla i tomów to pady dwustrefowe, zapewniające dwa sygnały wyzwalane osobno z powierzchni i obręczy (krawędzi) pada. Dwie strefy pozwalają na ustawienie dwóch próbek na jednym padzie i tak w przypadku werbla możemy używać tradycyjnego brzmienia werbla na powierzchni pada i brzmienia typu cross stick na obręczy lub krawędzi pada w zależności od jego budowy. Analogicznie w przypadku pada do tomów możemy dodatkowo na krawędzi (czyli naszej drugiej strefie) ustawić brzmienie na przykład cowbella. Pozwala to maksymalnie wykorzystać możliwości samego modułu jak i całego zestawu perkusji elektronicznej.

Pad perkusyjny elektroniczny toma lub werbla wymaga specjalnego uchwytu, który może się różnić w zależności od tego gdzie chcemy taki pad zainstalować. Jeśli pad ma być zamontowany na ramie zestawu perkusji elektronicznej polecamy użyć dedykowanego do tego tom holdera, np. Roland MDH-STD Tom Holder. W przypadku sample pada lub perkusji hybrydowej możemy tom holdera z klampem takiego jak Tama MC69. W przypadku większych padów werblowych takich jak Roland PDX12 można użyć także tradycyjnego statywu do werbla.

pixel