Zestaw małego perkusisty - akcesoria muzyczne
Muzyka i dźwięki to coś, co towarzyszy nam na co dzień i pełni ogromną rolę w rozwoju młodego człowieka. Nic więc dziwnego, że rodzice chętnie proponują swoim pociechom rozmaite aktywności związane z obcowaniem z nią - m.in. grę na instrumentach, takich jak perkusja. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy warto poświęcić czas na naukę gry - zapraszamy do lektury, z której dowiesz się, czy warto wejść w świat muzyki i dlaczego to właśnie perkusja jest idealnym rozwiązaniem na tzw. początek.
Rola muzyki w rozwoju dziecka
Muzyka odgrywa ogromną rolę w rozwoju dziecka, gdyż wprowadzona od najmłodszych lat wpływa na poprawę percepcji, pomaga w pracy nad motoryką, czy koncentracją. Dzięki zajęciom takim jak słuchanie, śpiew, czy granie na instrumentach dzieci mają szansę rozwijania poczucia rytmu, pamięci, czy nawet lepszego przyswajania wiedzy. Dodatkowo wprowadzona od pierwszych chwil życia i rozwijana w okresie wieku przedszkolnego pomaga w poprawie sprawności ruchowej, a nawet w korygowaniu postawy oraz szybszym przyswajaniu mowy.
Ma ona również pozytywny wpływ na sferę społeczną - dzięki muzyce działamy bowiem na rozwój emocjonalny, umożliwiamy poznanie wartości i rozszerzenie horyzontów, czy wrażliwości. Nie można też nie wspomnieć o tym, że pełni także funkcję rozrywkową - jest wspaniałym pretekstem do zabaw, ale sprzyja również wyciszaniu się i relaksacji. Muzyka ma wielki wpływ na rozwój każdego dziecka, dlatego od samego początku warto wprowadzić do codzienności elementy rytmiki, czy kształcenia słuchu, co z czasem pomoże w lepszym przyswajaniu wiedzy, a nawet w efektywniejszej nauce języków.
Instrumenty muzyczne dla dzieci - na czym najłatwiej nauczyć się grać?
Chociaż gra na każdym instrumencie wymaga systematycznego ćwiczenia, to niektóre z nich są klasyfikowane jako łatwiejsze, a inne mogą przysparzać nieco więcej kłopotów podczas nauki. Do instrumentów trudnych wbrew powszechnej opinii należą pianina i fortepiany. Pomimo „gotowego” dźwięku wymagają bowiem nie tylko znajomości nut, które zapisane są w dwóch odmiennych kluczach, ale także doskonałej koordynacji i odpowiedniej artykulacji. Dość skomplikowane bywają także instrumenty smyczkowe takie jak skrzypce, czy wiolonczela. W ich przypadku trudność polega przede wszystkim na wyćwiczeniu położenia konkretnych wysokości dźwięków, co wymaga praktyki oraz dobrego słuchu.
Naukę gry na perkusji powinno zaczynać się od kupna pada ćwiczeniowego oraz pałeczek do perkusji. To one pozwalają ćwiczyć w sposób cichy we własnym domu, tak aby weszła w krew pamięć mięśniowa. Pamiętajcie, że dzieciaków nie wolno zamęczać nudnymi wprawkami werblowymi. Nauka przez zabawę to podstawa. Ten instrument ma kojarzyć się z przyjemnością a nie udręką i nudnymi zajęciami. Tutaj ogromną rolę odgrywa rodzic lub nauczyciel.
Samą przygodę z rytmem można zacząć od prostych instrumentów jak pojedynczy bębenek, bongosy, tamburyn czy też shaker. W trakcie takiego grania, może uczestniczyć cała rodzina. Wystarczy puścić muzykę i rytmicznie do niej grać na posiadanych instrumentach. to najlepszy sposób nauki dla maluchów, aby wczuły się w rytm.
Na szczęście dostępne są także instrumenty muzyczne dla dzieci, które nikomu nie powinny sprawiać większych trudności, o ile oczywiście uczeń przejawiać będzie predyspozycje do gry. Mowa tu między innymi o rozmaitych instrumentach perkusyjnych, które są dosyć proste w grze. Perkusja dla dzieci powinna być kolejnym etapem rozwoju muzycznego. Nauka gry na perkusji ma liczne plus, takie jak, lepsza koordynacja ruchowa uruchamiająca obie półkule, poprawia zdolności matematyczne przez liczenie jakie jest niezbędne w czasie gry, aby zawsze trafiać w raz.
Perkusja dziecięca - jaką perkusję wybrać dla dziecka do nauki?
Garnki kuchenne to najlepsza perkusja na początek, nie powiedział nigdy żaden rodzic :) Od tego zaczynało wielu perkusistów. Przyznać się muszę, że także moja przygoda z bębnami zaczęła się od hałasowania po garnkach metalowymi i drewnianymi przyborami kuchennymi. Domownicy bardziej woleli rozrabiakę niż dźwięk łupania w garnki :)
Gra na perkusji, nauka dla dzieci, wymaga przede wszystkim od rodzica i nauczyciela wyboru odpowiedniego instrumentu. Perkusja dziecięca to instrument, który dopasowuje się jednak nie tyle do wieku, ile do wzrostu i zasięgu ramion dziecka, dlatego na początek warto postawić na jak najmniejsze zestawy - np. opierające się na małym 16” lub 18" bębnie basowym. Pamiętajcie, aby był to instrument, a nie zabawka. W przypadku zabawki, chęć grania szybko mija, gdyż nie brzmi to jak prawdziwe bębny.
Warto wiedzieć, że zestawy dla początkujących nie powinny być nadmiernie rozbudowane - wystarczy kilka tomów ulokowanych na stosunkowo niskim poziomie oraz dwa talerze. Dla osób niesiedzących w temacie przygotowane zostały kompletne zestawy takie jak Pearl Roadshow Junior RSJ465C w wersji czarnej lub szarej, które doskonale nadają się na pierwsze kroki i naukę gry od podstaw.
Nieco większe pociechy mogą zaczynać naukę i postawić na perkusję dla dzieci już pełnowymiarową, z bębnem basowym 18” i 20”. To zazwyczaj propozycje składające się z dwóch tomów, floor toma, werbla i talerzy, które nabyć można w wielu wariantach reprezentujących kilka półek cenowych. Świetnym wyborem będą zestawy takie jak Mapex Tornado 18, które charakteryzują się wysoką jakością wykonania i stabilną konstrukcją, co ze względu na specyfikę użytkowania ma niemałe znaczenie. Warto zwrócić też uwagę na nieco lepsze perkusje dla dzieci jak Pearl Roadshow czy najlepszy obecnie zestaw w przedziale entry level Tama Rhythm Mate.
Nauka gry na perkusji od podstaw - potrzebne akcesoria muzyczne
Poza samym instrumentem do gry niezbędne są także rozmaite akcesoria perkusyjne, bez których nie ma mowy o ćwiczeniu. Jako podstawowe akcesoria muzyczne uważa się pałki, które są dostępne w wielu rozmiarach, a także w kilku kształtach. Najczęściej wybiera się dzieciom te z drewna hickorowego, takie jak pałki Vic Firth Kids, które charakteryzują się sporą trwałością, a do tego to akcesoria do perkusji dostosowane wymiarami do małych rączek.
Dla starszych dzieci warto przyjrzeć się modelowi 7A, który występuje u niemal wszystkich producentów. Jest on najbardziej popularny i dedykowany adeptom sztuki perkusyjnej. Wśród przydatnych przyborów powinny znaleźć się także takie akcesoria jak stołek do perkusji jeśli zestaw nie jest w niego wyposażony lub niezbędny wręcz metronom, potrzebny do tego, aby grać równo i w punkt. To właśnie na czasie i dokładności opiera się cała nauka gry na bębnach. Kolejnymi rzeczami, w które warto się wyposażyć
Nauka gry na perkusji powinna być przyjemnością, jednak być realizowana w bezpiecznych warunkach, dlatego dobrze jest zapewnić maluchowi także wygłuszające słuchawki dla dzieci, czyli elementy niezbędne do ochrony słuchu grającego. Perkusja to nie oszukujmy się głośny instrument. Najmłodszym polecam słuchawki EciPeci, które nie są osadzone na sztywnym pałąku, tylko elastycznej opasce, której docisk możemy regulować dla większego komfortu dziecka.
Jeśli zależy nam na tym, aby bez względu na porę dnia, czy miejsce móc ćwiczyć lub nie zakłócać spokoju współmieszkańców, genialnym rozwiązaniem będą praktyczne, bo lekkie i ciche - pady ćwiczeniowe. Aby na dłużej zainteresować malucha, można przedstawić mu również tematyczne książki i filmy poświęcone temu wyjątkowemu instrumentowi, a zdecydowanie łatwiej będzie rozbudzić u dziecka ciekawość i chęć praktykowania gry na perkusji.