Talerze perkusyjne
Talerz perkusyjny, zwany dawniej także czynelem, jest wyjątkowym instrumentem, bez którego gra na perkusji byłaby mocno utrudniona. Koniecznie zgodzić się trzeba, że inwestycja w talerze do perkusji jest tak samo lub nawet ważniejsza od zakupu samych bębnów. To często dzięki talerzom określany jest charakter naszego brzmienia, to znak rozpoznawczy każdego zestawu.
Talerze do perkusji najczęściej są produkowane z mosiądzu (brass), brązu b8 (8% cyny), brązu b10 i b12 i przede wszystkim z najszlachetniejszego brązu b20 (20% cyny). Oczywiście występuje mnóstwo innych materiałów i wariacji stopowych, jednak te stanowią filar wszystkich produkowanych talerzy. Im mniej cyny w stopie tym talerz będzie brzmiał jaśniej z większym skupieniem.
Talerze perkusyjne z mosiądzu (brass) najczęściej przeznaczone są dla amatorów, do sal prób i wszędzie tam, gdzie siła uderzenia jest znacząca. Zadaniem talerzy z mosiądzu jest wytrzymać amatorskie granie. Te talerze są w stanie wytrzymać niemal wszystko. Uszkodzenie talerza z mosiądzu wymaga przyłożenia ogromnej siły i tym, którym to się udało, proponujemy pracę nad techniką :)
Talerze perkusyjne z brązu B8 to najliczniejsza grupa talerzy występująca na rynku. Z tego materiału wytwarzane są talerze w pełni zawodowe jak legendarne Paiste 2002 oraz talerze z półki średniej większości producentów. Talerze z tego materiału łączą w sobie jasne i skupione brzmienie oraz dużą wytrzymałość.
Talerze z brązu B20 mają w sobie aż 20% cyny, to sprawia, że ich brzmienie jest szlachetniejsze, pełniejsze. Stop ten zasadniczo zarezerwowany jest dla talerzy zawodowych. Umiejętne wykonane talerza z tego stopu wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia. Talerze z tego stopu wykonywane są zarówno maszynowo, jak i ręcznie. Dedykowane dla zaawansowanych adeptów sztuki perkusyjnej z uwagi na ich większą plastyczność. Na ogół produkowane w wariantach cieńszych, wtedy pokazują swoją ogromną szlachetność
Rodzaje talerzy perkusyjnych
Talerze można podzielić na typy ze względu na ich przeznaczenie i sposób użycia w zestawie perkusyjnym:
- Hi-hat
- Crash
- Ride
- Crash/Ride
- Splash
- China
- Bell
- Stacks
- Talerze efektowe (np. podziurowane talerze Ozone)
Talerz składa się z powierzchni (bow / profile), krawędzi (edge) oraz bella (bell). Wysokość między główka talerze a jego krawędzią nazywamy profilem talerza. To właśnie profil talerza odpowiada za to, w jakich rejestrach będzie brzmiał talerz. Im talerz jest bardziej płaski, tym amplituda wibracji jest większa. Im profil jest wyższy tym częstotliwość drgań jest większa o mniejszej amplitudzie.
Na brzmienie talerza perkusyjnego wpływ mają jeszcze inne czynniki. Przykładowo grubość i waga talerze przekłada się na wysokość dźwięku oraz potęgę brzmienia. Średnica, im jest większa, tym talerz zabrzmi głębiej i niżej. Finalne wykończenie talerza może być matowe, błyszczące, piaskowane, surowe lub hybrydowe. Wykończenie to taka wisienka na torcie podkreślająca charakter talerza. Młotkowanie / kucie przede wszystkim nadaje talerzowi kształtu, ale też wpływa na to, jak talerz wibruje. Głębokie kucie całkowicie zmienia profil wibracji i sprawia, że talerze są krótsze. Głębokie kucie jest obecnie bardzo popularne.
W naszej ofercie znajdziesz talerze perkusyjne wyłącznie najlepszych światowych producentów. Zildjian, Sabian, Paiste, Meinl, Istanbul. Blachy sprzedawane osobno oraz w zestawach. Posiadamy też ciche talerze perkusyjne, których głośność jest mniejsza o około 80% względem normalnych talerzy.
Do dyspozycji naszych klientów w naszym centrum perkusyjnym mamy salę odsłuchową, gdzie każdy talerz z naszej oferty możesz sprawdzić i porównać.
Często pytacie nas, jak inaczej nazywają się na talerze perkusyjne. Bardzo popularne niegdyś było nazywanie ich czynelami. To też często zadawane hasło w krzyżówkach.