Perkusja elektroniczna
Perkusje elektroniczne (dawniej zwane też perkusjami elektrycznymi) otworzyły nowy rozdział w historii wystukiwania rytmu. Początkowo traktowane były jako ciekawostka, w tej chwili zajmują coraz poważniejszą pozycję w perkusyjnym ?musthave?.Zestawy elektroniczne dały nam możliwość cichego, bezstresowego ćwiczenia w domu, bez niebezpieczeństwa zepsucia stosunków rodzinnych i sąsiedzkich.Wraz z rozwojem e-perkusji otworzyły się nowe perspektywy dla bębniarzy poszukujących nowoczesnego, niepowtarzalnego brzmienia.
Ważnymi aspektami przy wyborze zestawu elektronicznego będą takie elementy jak ilość stref, czyli jak wiele dźwięków możemy aktywować przy użyciu jednego bębna. Ważna jest też konstrukcja samych padów. Pady dzielimy na siateczkowe,gumowe lub silikonowe. Najważniejszym elementem, jeśli oczekujemy dobrego brzmienia są możliwości oferowane przed moduł perkusyjny, będący sercem każdej perkusji elektronicznej.
W naszej ofercie znajdziecie perkusje elektroniczne, oraz pojedyncze komponenty producentów takich jak Roland, Yamaha, Alesis. Jeśli szukasz zestawu odpowiedniego dla siebie, skontaktuj się z nami zaproponujemy zestaw będący odpowiedzią na Twoje potrzeby.
Najczęściej zadawane pytania przez naszych klientów
Perkusja elektroniczna dla dzieci
Dużym plusem perkusji elektronicznych jest ich ramowa budowa. Większość zestawów tego typu umożliwia niemal dowolne ustawienie wysokości poszczególnych elementów. Możemy dzięki temu dostosować wysokość padów i talerzy do wzrostu dziecka. To podstawowy wymóg, jaki musi spełniać perkusja elektroniczna dla dziecka. Alesis DM Lite, Alesis Turbo Mesh Kit oraz Roland TD1K i Roland TD1DMKKV to najczęściej kupowane zestaw z myślą o dzieciach i młodzieży. W perkusjach marki Alesis moduły brzmieniowe oferują zdecydowanie więcej brzmień i ustawień. Podstawowe perkusje Rolanda są natomiast bardzo proste, nie umożliwiają prawie żadnej ingerencji w ustawienia.
Rodzicu, pamiętaj, że stołek jest najważniejszym elementem zestawu perkusyjnego. Źle dobrany powoduje, że dziecko kołysze się, aby utrzymać pozycję wyprostowaną lub przechyla się do przodu całym ciałem, jeśli jest zbyt wysoki. Bardzo łatwo jest nabyć złe nawyki, natomiast ich zmiana jest bardzo trudne.
Jak działa perkusja elektroniczna?
Jest to pytanie na pełny artykuł i z pewnością na taki przyjdzie też czas. W telegraficznym skrócie i mocnym uproszczeniu. Każdy pad perkusji elektronicznej czy to werbla, tomów czy talerzy posiada w sobie przetwornik piezoelektryczny. Składa się on najczęściej z membrany oraz blaszki mosiężnej. Pod wpływem uderzenia pałką przetwornik zamienia naprężenie mechaniczne (uderzenie) w napięcie elektryczne. Następnie moduł perkusji elektronicznej zamienia ten sygnał elektryczny na brzmienie perkusji.
Ile miejsca zajmuje perkusja elektroniczna?
Perkusja elektroniczna w założeniu jest rozwiązaniem kompaktowym i mobilnym. Po rozstawieniu zestawu wraz z perkusistą zajmowane miejsce to około 1,2m x 1,5m (szerokość x głębokość). Najbardziej komfortowa przestrzeń do grania to 1,5m x 1,8m . Po skończonej grze większość perkusji można złożyć ,zawijając prawe i lewe ramię ramy do środka.
Jak głośna jest perkusja elektroniczna?
Przed zakupem zestawu elektronicznego warto zadać sobie pytanie, w jakich warunkach będzie używany. Czy będzie to dom jednorodzinny, szeregowiec, blok, kamienica. W zależności od lokalizacji i relacji sąsiedzkich należy dobrać zestaw dobrany także pod tym kątem.
Najgłośniejsze są perkusje wyposażone w pady gumowe. Stanowią one mniejszość, ale nadal występują w sprzedaży z uwagi na stosunkowo niską cenę. Dźwięk gumowego pada jest głuchy i bardzo łatwo przenosi się przez elementy konstrukcyjne budynku.
Najcichszym rozwiązaniem powszechnie stosowanym w perkusjach elektronicznych są naciągi siateczkowe. Nie generują ona prawie w ogóle hałasu. Warunek jest jeden. Pad taki musi być padem tzw. głębokim. Niektórzy niszowi producenci przerabiają swoje produkty na siateczkowe, bez zmiany konstrukcji pada, co w efekcie powoduje, że za naciągiem siateczkowym jest metalowa płytka? Jak sądzisz, jest wtedy cicho? Uważaj na takie produkty. Roland i Alesis nie stosują takich rozwiązań.
Najbardziej problematycznym elementem w każdej perkusji elektronicznej jest pad do stopy. To on generuje najwięcej hałasu i drgań. To właśnie ten pad jest najczęściej przyczyną konfliktów sąsiedzkich. Jeśli bębny będą stały w kamienicy lub bloku, a sąsiedzi nie są przychylni Twojej pasji, koniecznie trzeba kupić zestaw z samym kontrolerem, niewymagającym mechanizmu stopy. Drugą opcją jest kupno perkusji z w pełni siateczkowym padem do stopy. W takim zestawie wymienić należy jeszcze bijak. Najlepiej zastąpić go bijakiem z miękką główką. Sam mechanizm stopy można już kupić z podkładkami antywibracyjnymi.
Jeśli nie wiesz jaki zestaw kupić do Twoich warunków lokalowych wyślij nam zapytanie, a pomożemy w doborze.
Perkusja elektroniczna dla początkujących
To pytanie zadają nam nasi klienci niemal codziennie. Zawsze tłumaczymy do dość przewrotnie. Kup perkusję najlepszą na jaką w danym momencie Cię stać. Jeśli masz 3000 zł, a kupisz perkusję za połowę tej kwoty, gwarantujemy, że po miesięcy będziesz żałować, że nie kupiłeś droższej.
Perkusję dobierz nie tylko pod kątem jej walorów brzmieniowych, ale też pod kątem jej głośności dla otoczenia. Co z tego, że kupisz zestaw, który świetnie brzmi i daje frajdę, skoro relacje sąsiedzkie uniemożliwiają Tobie ćwiczenie o każdej porze. W końcu elektronika kupujesz po to, aby ćwiczyć o każdej porze, kiedy tylko zechcesz. Czyż nie?
Musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań
- Jaki mam budżet?
- Na czym mi najbardziej zależy?
- Jak głośny może być zestaw? (Bierz pod uwagę sąsiadów, domowników i to jak zbudowany jest budynek - Jeśli głośność nie jest dla Ciebie problemem to gratulujemy, zaliczasz się do nielicznych.)
Jaka perkusja do 1000 zł?
Mimo że bardzo byśmy chcieli, to nie zajmujemy się już perkusjami elektronicznymi w cenie do 1000 zł? Dlaczego? Sprzęty tego typu nie mają nic wspólnego z jakością i dobrym brzmieniem. Otrzymuje się produkt, który wygląda jak perkusja, ale brzmienia pochodzą rodem z lat 80, a cały hardware wraz z osprzętem jest niemalże jednorazowy.
Skąd to wiemy? Mieliśmy w swoim czasie epizod z różnymi markami NO NAME (nie będziemy wymieniali ich nazw, chociaż niektóre są "znane" w Polsce). W tym czasie jak nigdy nasz serwis pracował na pełnych obrotach. Co chwilę coś przestawało działać, a produkty bywały niekompletne. Okazywało się, że dystrybutor nie ma części zamiennych i trzeba było czekać kilka miesięcy. Postanowiliśmy odpuścić ten segment cenowy rynku z poszanowania dla naszych klientów, jak i dla samych siebie. Od tamtej pory można napisać, że nasz serwis nie ma co robić. To właśnie powód, dla którego skupiamy się wyłącznie na Alesis, Roland i Yamaha. Klient ma w dużej mierze spokojną głowę.
Perkusje elektroniczne używane
Z uwagi, że jesteśmy sklepem sprzedającym wyłącznie nowe i markowe perkusje elektroniczne z gwarancją, nie będziemy szeroko opisywali tematu używanych perkusji elektronicznych. Ale jest on mniej więcej jak rynek samochodów używanych w Polsce. Same "igły", mało używane trzymane pod kocem, raz zagrane.
Pamiętajcie o tym, że w kawałek elektroniki bije się drewnianą pałą. Ale jaką? Jak mocno? Jak długo? Umiał grać czy nie?
Uszkodzeń przetworników nie widać, a całość potraktowana plakiem świeci się jak nówka. Wystarczy dobrze podkręcić moduł brzmieniowy, aby chwilowo zamaskować zużycie elementów. Ale co potem?