Ksylofon

( ilość produktów: 4 )

Ksylofon to instrument muzyczny z grupy idiofonów uderzanych, w którym dźwięk powstaje na skutek uderzenia w szereg strojonych płytek o różnej długości. Instrument często mylony z marimbą czy wibrafonem ze względu na podobieństwa w budowie i ogólny wygląd. Ksylofony dotarły do Europy z Azji jeszcze w średniowieczu, ale największą popularność zdobyły jako instrument orkiestr symfonicznych w XIX wieku. Współcześnie brzmienie ksylofonu jest bardzo często spotykane w muzyce poważnej i rozrywkowej oraz muzyce ilustracyjnej, teatralnej czy filmowej. Ksylofon pełni ważną rolę we współczesnej edukacji muzycznej dzieci i młodzieży.

Ksylofon - jak jest zbudowany?

Elementem odpowiedzialnym za dźwięk w ksylofonie są płytki inaczej nazywane sztabkami. Płytki te są najczęściej wykonane z twardego drewna takiego jak palisander czy innego egzotycznego gatunku o dużej gęstości i wadze, np. lapacho. Przykładem jest ksylofon Mido Tino Lapacho z naszej oferty. Występują też wersje ze sztabkami z włókna szklanego. Płytki ksylofonu umieszczone są na drewnianej ramie od najdłuższych do najkrótszych. W zależności od ilości oktaw płytki te są rozmieszczone w kilku rzędach. Im mniejsza płytka tym wyższy dźwięk, im większa tym dźwięk niższy. Kluczowym czynnikiem w jakości brzmienia ksylofonu jest jakość drewna użytego do produkcji sztabek oraz precyzja ich wystrojenia . Płytki zawieszone są na lince rozciągniętej po całym obwodzie ramy. Zawieszenie sztabek pozwala im w pełni rezonować w sposób wolny od tłumienia. Ksylofony występują także w wersji z rezonatorami, które wzmacniają głośność i długość dźwięku. Są to zwykle duże, koncertowe instrumenty. Ksylofon drewniany bez rezonatorów zwykle wymaga użycia statywu podobnego do tych stosowanych do instrumentów klawiszowych.

Jak grać na ksylofonie?

Dźwięk wydobywa się poprzez uderzanie sztabek specjalnymi pałkami do ksylofonu. W odróżnieniu do pałek do marimby nie są to pałki z główkami z włóczki. Główki pałek do ksylofonu to gumowa lub plastikowa kulka o różnej twardości. Do gry na ksylofonie nie są rekomendowane pałki z metalową główką ponieważ niszczą one nieodwracalnie sztabki instrumentu.

pixel