Słownik

Z uwagi na częste stosowanie w nazewnictwie elementów zestawu perkusyjnego terminologii angielskiej, prezentujemy słownik nieco bardziej zawiłych pojęć.

 


Clamp (Multiclamp) - uchwyt umożliwiający połaczenie dwóch lub trzech rurek, np. ramienia pod talerz czy tom holdera do statywu.

Clamp (multiclamp) pojedynczy Gibraltar

Claw Hook - zaczep łączący obręcz bębna basowego ze śrubą naciągową.

Claw Hook Dixon

Drop Cluth - specjalna wersja maszynki do hi hatu, stosowana podczas gry na podwójnej stopie. Wyposażona jest w system opuszczania górnego talerza hi hatu do pozycji zamkniętej za pomocą uderzenia pałką bez konieczności trzymania nogi na pedale statywu. Naciśnięcie pedału nogą przywraca mechanizm hi hatu do standardowego trybu pracy.

Drop Clutch Pearl DLC300P

Hardware - osprzęt do bębnów, w skład którego wchodzą wszystkie statywy (talerzowe, werblowe, pod hi hat), stołek, mechanizmy stopek i pomniejsze elementy, umożliwiające odpowiednie ustawienie instrumentów wchodzących w skład zestawu.

 

Hardware Pack - zestaw podstawowych elementów hardware'u, stanowiący fabryczne lub oferowane opcjonalnie wyposażenie zestawu bębnów. Składa się zwykle z pięciu elementów: statywu pod hi hat, statywu werblowego, prostego i łamanego statywu pod talerz oraz pojedynczej stopy.

Hardware Pack Yamaha

Luga - to metalowy element, przykręcony do korpusu, wyposażony w gwintowaną tulejkę dla śrub naciągowych. Dzięki lugom możliwe jest zamocowanie naciągów za pomocą obręczy na korpusie i wystrojenie bębna. Ilość lug na bębnie zależy przede wszystkim od jego średnicy i dobierana jest w taki sposób, aby zapewnić równomierny strój na całej powierzchni membrany.

Luga Dixon


Memory Lock - zacisk zakładany na rurki statywów, stołków, ramion lub tom holderów, służący do zapamiętania optymalnegu ustawienia danego elementu po jego rozłożeniu i ponownym złożeniu. Masywne memory locki z odpowiednio dopasowanymi wypustkami pełnią równocześnie funkcję elementu usztywniającego i stabilizującego konstrukcję np. statywu.
 Memory Lock Pearl

 

Shell Set (Shell Pack) - skonfigurowany przez producenta komplet samych bębnów, nie zawierający elementów hardware'u. Składa się zwykle z 3 tomów (lub 2 tomów i floor tomu) oraz bębna basowego (centrali). Rozwiązanie stosowane jest praktycznie zawsze w przypadku bębnów zawodowych, umożliwiając użytkownikowi dowolność w zakresie doboru osprzętu i werbla. Modele zaliczające się do półki półprofesjonalnej często wyposażone są w werbel z tej samej serii. Zestawy klasy entry-level i średniej z reguły wyposażone są fabrycznie w hardware i bardzo rzadko oferuje się możliwość zakupu shell setu.

Shell set Gretsch New Classic

 
Tom Holder - uchwyt umożliwiający zawieszenie toma na statywie lub centrali. Zwykle składa się z rurki o odpowiedniej średnicy do zamontowania w gnieździe centrali lub w uchwycie, systemu regulacji kąta nachylenia oraz iglicy lub drugiej rurki montowanej do toma, zgodnie z przyjętym przez danego producenta rozwiązaniem.

 

 Tom Holder Gibraltar

 

 


pixel