Z czego składa się tradycyjny zestaw perkusyjny?

2022-05-04
Z czego składa się tradycyjny zestaw perkusyjny?

Perkusja to interesujący instrument składający się z zestawu elementów, wśród którego wyróżnić można trzy podstawowe grupy: bębny, talerze oraz cały dodatkowy osprzęt, niezbędny podczas ich użytkowania. Zobacz, z czego właściwie składa się ten instrument i co warto o nim wiedzieć przed rozpoczęciem nauki gry.

Jakie są najważniejsze elementy perkusji?

Perkusja to potoczna nazwa instrumentu o dość rozbudowanej formie, w którego obrębie wyróżnia się elementy perkusji o określonej oraz nieokreślonej wysokości dźwięku. Budowa perkusji jest zależna głównie od muzyka i jego pomysłu na rozbudowanie swojego zestawu, jednak zdecydowana większość ma w składzie co najmniej kilka bębnów, zestaw talerzy, a także niezbędne do ich montażu uchwyty i statywy. Jako podstawową kombinację uważa się bęben główny, werble, tom tomy, floor tom, Hi hat, crash oraz ride, z których zdecydowana większość jest dostępna w kilku rozmiarach.

Kompletując perkusję, należy pamiętać również o takich dodatkach jak choćby stołek, czy stopa. Niezbędna są też także przybory do grania, które można wybrać spośród pałeczek, rózg lub miotełek.

Rodzaje bębnów w perkusji

Na zestaw perkusyjny składają się bębny w różnych rodzajach. Podstawą jest bęben basowy zwany też wielkim, na co wpływa m.in. jego rozmiar. To bęben, zwany zazwyczaj centralą, gdyż ze względu na swoją budowę i przeznaczenie, znajduje się zazwyczaj na środku całego zestawu. To, co wyróżnia go od innych bębnów to fakt, że gra się na nim przy pomocy stopy, nie pałeczek, tak jak ma to miejsce w przypadku pozostałych z nich.

Wśród bębnów wyróżnia się także werble, które cechują się głównie tym, że poza membraną są wyposażone także w sprężyny, co nadaje im charakterystyczne, delikatnie metaliczne, wyraziste brzmienie. Uzupełnieniem zestawu bębnów są także tomy, które występują również w wersji floor tom. Są one dostępne w wielu rozmiarach, a za najlepszą konfigurację uznaje się ustawienie minimum trzech z nich na nóżkach lub statywach.

Jakie talerze występują w zestawie perkusyjnym?

Poza bębnami tym, czego nie może zabraknąć w zestawie, są talerze perkusyjne. Najbardziej znanymi reprezentantami tej grupy są te o nazwie hi hat, które rozpoznać można po tym, że występują w parze, a dźwięk powstaje wskutek uderzenia jednego z talerzy o drugi. Wśród nich znaleźć można także te zwane crash, które nierzadko wykorzystuje się w tym samym momencie, co stopę, czy choćby talerze typu ride, które idealnie sprawdzają się w trakcie krótkich dźwięków.

Oprócz talerzy podstawowych swój zestaw można rozbudować o liczne odmiany, które gwarantują zdecydowane uatrakcyjnienie brzmienia. Mowa tu choćby o niewielkich bell’ach, które swoją nazwę zyskały dzięki temu, że przypominają dzwonki, czy talerzach China, które wyróżniają się nie tylko przenikliwym dźwiękiem, ale również odmiennym od większości talerzy wyglądem. Kolejnymi propozycjami do rozszerzenia zakresu brzmień są talerze splash oraz crash-ride. Pierwsze z nich charakteryzują się wysokim dźwiękiem, z kolei drugie umożliwiają wykonanie wyraźnych dźwiękowych akcentów, które są wspaniałymi urozmaiceniami dla naprawdę wielu utworów.

Inne elementy perkusji

Poza bębnami i talerzami do gry na perkusji potrzebnych jest wiele innych akcesoriów. Jedną z nich jest stołek, który najlepiej jest wybrać spośród regulowanych taboretów, dzięki czemu można bez trudu znaleźć najwygodniejszą pozycję do gry bez względu na swój wzrost, czy zasięg ramion.

Konieczne jest wyposażenie się w tzw. hardware do perkusji, czyli komplet statywów, które występują w postaci prostej lub łamanej. Można wśród nich wyróżnić także statywy do werbli, hi-hatu, czy te kombinowane, a także całe ramy, ułatwiające montaż kompletnych zestawów perkusyjnych. Poza serią uchwytów przydatne bywają także ramiona oraz przedłużki, a także stopy, które można wybrać spośród tych pojedynczych lub podwójnych.

Innym elementem, o którym powinien pamiętać każdy perkusista, jest oczywiście dopasowana rozmiarem pałka perkusyjna przynajmniej w kilku egzemplarzach - na wypadek złamania. W swoim zasięgu warto mieć także uchwyty takie jak tom holdery, dzięki którym można z łatwością ustawić bębny pod właściwym kątem, czy multiclampy, usprawniające montaż talerzy na statywach.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

Polecane

Istanbul Mehmet IMC Brilliant Set (B20) - IMCB3

Istanbul Mehmet IMC Brilliant Set (B20) - IMCB3

2 400,00 zł brutto1 849,00 zł brutto
pixel