Perkusja elektroniczna do bloku

2021-06-12
Perkusja elektroniczna do bloku

Granie na perkusji dość głośne hobby. Kluczem do sukcesu w opanowaniu tego instrumentu są często ćwiczenia. W momencie, jeśli mieszkasz w bloku, kamienicy lub innym wielorodzinnym budynku to sąsiedzi nie będą zachwyceni twoją pasją.

Tutaj z pomocą przychodzi perkusja elektroniczna. Trzeba pamiętać o tym, że sam zakup perkusji elektronicznej nie gwarantuje spokoju od sąsiadów. Diabeł zawsze tkwi w szczegółach i w tym krótkim poradniku napiszę, na co zwracać uwagę, aby sąsiedzi nie uderzali w kaloryfery, nie tłukli o ścianę i nie witali u progu waszych drzwi z żądaniem ciszy.

Zacznijmy może od analizy samego problemu.

Mieszkając w budynku wielorodzinnym (blok, kamienica itp.), dzielimy sufit lub podłogę z sąsiadem. Sama głośność perkusji elektronicznej liczona w decybelach ma niewielką wartość i ma raczej ona poziom tła szumu ulicznego. Problemem są wibracje niskich częstotliwości, które bardzo łatwo przenoszą się po elementach konstrukcyjnych budynku jak strony, ściany. Bardzo łatwo też przenoszą się one przez wszystkie szachty wentylacyjne czy techniczne gdzie biegną w pionie wszystkie rury.

Kiedy zaczynasz grać, strop przenosi wibracje i je wzmacnia. Kanały wentylacyjne działają jak rezonator i twoi sąsiedzi mają wrażenie, że słuchasz muzyki wyłącznie w postaci samych basów lub jesteś techno wariantem.

Największym winowajcą jest tutaj pad stopy od perkusji elektronicznej. To on uderzony wprawia w drgania podłogę, a potem drży już cała reszta.

Pad stopy perkusji elektronicznej to największy wróg twojego sąsiada

Pady stopy w perkusji elektronicznej można podzielić na 3 typy

  • Sam kontroler - brak tutaj fizycznego elementu w który uderza bijak
  • Pad gumowy - głośne rozwiązanie
  • Pad siateczkowy (występuje on w kilku wariantach i niektórych należy się wystrzegać)

Kontroler bez bijaka

Zacznijmy od pada z samym kontrolerem, jak np. Alesis Turbo czy Alesis Debut. Nie ma w nich typowego mechanizmu stopy z bijakiem, który uderza w pad stopy, powodując wibracje. Tu jest wyłącznie mechanizm z wbudowanym przełącznikiem. Jest to najcichsze rozwiązanie ze wszystkich dostępnych.

Pad gumowy

Perkusja elektroniczna wyposażona w gumowy pad stopy to największy koszmar twojego sąsiada. Jeśli mieszkasz w bloku lub kamienicy i chcesz kupić perkusję elektroniczną z typowym gumowy padem to licz się z tym, że dźwięk łyżki na kaloryferze granym przez wściekłego sąsiada lub wizyty odpowiednich służb będą na porządku dziennym. Są środki zaradcze jak np. budowa platformy antywibracyjnej lub kupno miękkiego bijaka, ale nie rozwiązuje to problemu w pełni.

Pad siateczkowy bębna basowego jako lekarstwo na mieszkanie w bloku?

Zrobiła się moda na naciągi siateczkowe i są one wpychane możliwie do każdej perkusji elektronicznej. Nie każdy jednak wie, że wielu producentów stosuje stare konstrukcje padów, a wyłącznie zamienia zwykły głośny mylarowy naciąg lub gumę na siateczkę. Z uwagi, że konstrukcje tzw. płytkich padów kiedyś były inne to marketingowo wygląda to świetnie, ale ciche nie jest.

Przede wszystkim stare konstrukcje padów pod naciągiem posiadały niewielką ilość pianki i twardą, zazwyczaj stalową, płytkę. Zatem co zmieni zamiana na siateczkę, jeśli bijak i tak będzie uderzał w metalową płytkę? Absolutnie nic. Będzie to jak tłuczenie schabowego do niedzielnego obiadu.

Dlatego należy poszukiwać tzw. głębokich padów siateczkowych. To takie pady, które mają przerwę pomiędzy naciągiem, a przetwornikiem. Dzięki temu bijak uderza w naciąg, nie dobijając do płytki, a wałeczki z pianki przenoszą uderzenie na przetwornik. Jest cicho i bez wibracji przenoszonych na konstrukcję pada a tym samym i minimalne drgania na podłodze. To jest właśnie cichy pad stopy perkusji elektronicznej. Mieszkając w bloku lub kamienicy takiego pada musisz szukać.

Tutaj niestety wielu producentów oszukuje swoich klientów lub zawiera to w magicznym zwrocie "naciągi siateczkowe" i trzeba bardzo uważać, gdyż są zarówno głośne, jak i ciche pady siateczkowe. W razie pytań służymy oczywiście radą.

Jakich perkusji elektronicznych do bloku szukać?

Tutaj Alesis spisuje się na medal. Już od tańszych modeli oferuje sprawdzone, głębokie pady siateczkowego nieprzenoszące drgań. Poniżej lista modeli, które zawierają cichy pad bębna basowego i nadają się do bloku lub kamienicy:

1. Alesis Surge

2. Alesis Command

3. Alesis Crimson

4. Alesis Strike

Perkusja elektroniczna jest nienaturalnym dźwiękiem otoczenia

Dźwięk drewnianej pałeczki, która uderza w gumowy pad talerza perkusji elektronicznej, nie jest naturalnym dźwiękiem tła. Tak jak w blokach słychać rozmowy sąsiadów zza ściany, dźwięk wkładanego urządzenia do gniazdka, a niekiedy wspólne słuchanie z sąsiadem telewizji, jest czymś naturalnym i nie zauważamy już tego lub traktujemy jako codzienność. Natomiast tłumaczenie drewnianą pałą o kawałek gumy jest niewyobrażalnym hałasem zakłócającym spokój.

Czasami wystarczy dogadać się z sąsiadem. Sam elektronik nie przekracza żadnym norm hałasu.

Jeśli macie jakieś pytania to śmiało piszcie lub dzwońcie do nas. Na elektronikach znamy się jak mało kto i sami też ich używamy. Etap poradzenia sobie z perkusją w bloku czy też kamienicy mamy już za sobą.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021

Polecane

pixel