Na czym polega dźwiękoterapia?

2022-01-26
Na czym polega dźwiękoterapia?

Metody terapeutyczne oraz diagnostyczne mogą współcześnie przybierać różne formy. Przykładem jest dźwiękoterapia, która wykorzystuje zróżnicowane instrumenty muzyczne. Za ich pomocą oddziałuje na ludzki organizm poprzez dźwięk i wytwarzane wibracje, co ma wywołać określony skutek terapeutyczny albo profilaktyczny. Dźwiękoterapia może być również prowadzona przy pomocy głosu. Określone dźwięki sprzyjają medytacji, a ta – jak wiadomo – ma korzystny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego mózgu, obniża stres oraz poprawia ogólne samopoczucie.

Dźwiękoterapia nie jest czymś zupełnie nowym w naszym świecie. Tak naprawdę dźwiękiem w formie muzyki w celach terapeutycznych posługiwano się już w czasach plemiennych. I choć nie mamy współcześnie do czynienia z takimi samymi jak kiedyś rytuałami szamańskimi, gdzie w procesie leczniczym wykorzystywano śpiew, taniec oraz grę na instrumentach, to warto pamiętać, że muzykoterapia ma obecnie status dziedziny akademickiej, a dźwiękoterapia z wykorzystaniem takich przedmiotów jak kalimba, gong, kamerton czy misa tybetańska cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Czym jest kalimba?

W terapii dźwiękiem często znajdują zastosowanie instrumenty, które pochodzą z różnych, niekiedy odległych rejonów kulturowych. Tym, co je wyróżnia, jest silne oddziaływanie wibroakustyczne na człowieka. Wśród tych instrumentów ważne miejsce zajmuje kalimba, znana też pod takimi nazwami jak znaza, insimbi, mbira, czy canca. To nieduży instrument należący do idiofonów szarpanych zbudowany z deseczki i rezonatora skrzynkowego, do którego przymocowane są charakteryzujące się różną długością blaszki. Choć jego pochodzenie łączy się z Afryką (wśród rdzennej ludności afrykańskiej znany jest od 3000 lat), to warto wspomnieć, że kalimba występowała również na innych obszarach. Stąd różnice w budowie i wyglądzie instrumentu. Wysokość dźwięku zależy od długości blaszek.

Jak działa misa tybetańska?

W dźwiękoterapii wykorzystuje się również misy tybetańskie, które w medycynie naturalnej stosowane są już od tysięcy lat. Doskonale sprawdzają się podczas sesji relaksacyjnych i terapeutycznych. Pomagają w redukcji stresu i usuwaniu nagromadzonych napięć. Misa tybetańska opisana została w utworze O architekturze ksiąg dziesięć Witruwiusza, gdzie wspomniano również inne naczynia rezonansowe stosowane w celach leczniczych. Jako naczynie, które poprzez dźwięk i wibracje potrafi oddziaływać na ludzki organizm, stała się przedmiotem badań naukowych prowadzonych między innymi na Politechnice Poznańskiej. W oparciu o takie badania powstał artykuł autorstwa dr H. Portalskiej i dr inż. M. Portalskiego Wielotony nieharmoniczne mis tybetańskich, w którym przedstawiono analizę dźwięku wytwarzanego przez takie naczynia oraz wykazano, że niektóre z tych instrumentów wytwarzają częstotliwości przybliżone do częstotliwości rezonansowych ludzkiego organizmu. Duże zróżnicowanie mis, które charakteryzują się różnymi kształtami oraz materiałami, z jakich je wykonano, przekłada się na różnorodność emitowanych dźwięków. Niektóre z nich, jak na przykład Meinl Misa Tybetańska OR – SBOR400BK posiadają w zestawie ozdobne pudełko.

Kamertony w dźwiękoterapii

Kamertony przez muzyków są wykorzystywane do strojenia instrumentów. Przy ich pomocy można łatwo ustalić wzorcowe brzmienie dźwięku. Warto jednak wiedzieć, że istnieje również coś takiego, jak kamertony planetarne, które dzięki emisji dźwięku o określonej częstotliwości mają działanie terapeutyczne. W efekcie wspomagają organizm w procesie samouzdrawiania. Mogą oddziaływać na nas na różnych poziomach, przez co wpływają na stan ludzkiego ciała oraz umysłu. W gabinetach lekarskich wykorzystywane są między innymi przez laryngologów. Przez kosmetologów stosowane są w celu likwidacji cellulitu, czy redukcji zmarszczek. Kamerton wizualnie przypomina nieduże, stalowe widełki. Przykładem jest Meinl Kamerton Słońce 126,22 Hz emitujący dźwięk B2. Poza pojedynczymi instrumentami dostępne są też kamertony w zestawach, z których poszczególne z nich różnią się między sobą długością oraz emitowanym dźwiękiem.

W dźwiękoterapii zastosowanie znajduje także wiele innych instrumentów jak na przykład naturalne shakery, tybetańskie dzwonki, czy tunk drum. Niektóre z nich są bardzo proste w budowie i stosowane przez człowieka od setek lat. O ich znaczeniu terapeutycznym mówiło się zarówno w przeszłości, jak i współcześnie. Obecnie aspekt ten jest przedmiotem licznych badań naukowych, a wykorzystanie gongów, dzwonków i mis dźwiękowych zależy przede wszystkim od wpływu wytwarzanej fali dźwiękowej na ludzki organizm oraz oczekiwanego efektu. Oddziaływanie instrumentów wibroakustycznych na organizm człowieka znajduje zastosowanie zarówno we wspomaganiu procesu leczenia, jak i profilaktyce zdrowotnej.

Polecane

pixel