Jak powinno wyglądać strojenie perkusji?

2022-05-02
Jak powinno wyglądać strojenie perkusji?

Perkusja tak jak każdy inny instrument przed rozpoczęciem gry, wymaga odpowiedniego przygotowania, czyli nastrojenia. W tym przypadku proces przebiega jednak nieco inaczej, niż bywa to widoczne podczas strojenia pozostałych instrumentów. Jak? Zapraszamy do lektury.

Jak zacząć strojenie perkusji?

Strojenie perkusji to proces polegający głównie na dokręcaniu śrub przy kolejnych elementach oraz poprawie naciągów. Niezbędne są do tego klucze do strojenia, które wykonane są z solidnego metalu, a czasem dodatkowo bywają wyposażone w magnetyczną końcówkę, co zdecydowanie ułatwia ich dopasowanie. Grunt, aby wybrać takie klucze, które mają poręczny i wygodny uchwyt, co wpływa na komfort podczas strojenia.

Istnieje kilka szkół strojenia perkusji - jedna mówi, że należy rozpocząć od najmniejszego elementu i sukcesywnie przechodzić ku coraz większym bębnom. Inna natomiast zaleca najpierw nastroić werbel, a następnie przejść do pozostałych bębnów. Grunt, by mieć punkt odniesienia i zestroić ze sobą wszystkie wchodzące w skład zestawu instrumenty. Najlepiej, gdy mamy możliwość posiłkowania się instrumentem klawiszowym, do którego będziemy mogli dopasowywać kolejne dźwięki.

Jeśli nie jest to możliwe, gdyż nie dysponujemy pianinem lub żadnym innym tego typu instrumentem, warto podjąć się strojenia „na oko”, czyli za pomocą sposobu na znikające fałdy. Metoda ta polega na wykonaniu naciągu w taki sposób, aby ukazało się widoczne napięcie membrany - śruby należy dokręcać do tego momentu, aż wszystkie nierówności zostaną wyeliminowane, co świadczyć będzie o odpowiednim naciągu.

Dla początkujących sporym ułatwieniem może być tabela strojenia perkusji, która jest sporą pomocą szczególnie na początku drogi z tym instrumentem. Nie tylko ona wskazuje jednak na dźwięki, do których należy się stroić - wsparciem mogą być także specjalne programy i aplikacjami, które pomagają dokładnie trafić w pożądany dźwięk. Dzięki nim strojenie nie tylko stanie się znacznie łatwiejsze i precyzyjne, ale także zminimalizuje ryzyko błędów i fałszu.

Strojenie werbla - jak wygląda?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak faktycznie wygląda strojenie werbla, spieszymy z odpowiedzią. Najlepiej jest to zrobić na podstawie tonacji granego utworu. Za wyjściowy dźwięk, do którego warto jest stroić werbel, uważa się zazwyczaj D lub E, choć inne dźwięki również znajdą w tym przypadku zastosowanie. Jest to dobrym pomysłem szczególnie w przypadku głównego werbla, gdyż naciąg ten wypada dość uniwersalnie. Oprócz samego dźwięku znaczenie ma także moc naciągu, dzięki czemu można mówić o precyzyjniejszych uderzeniach.

W werblach nie bez znaczenia są oczywiście sprężyny. Ich ustawienie może diametralnie zmienić to, w jaki sposób odbieramy dźwięk. Jeśli w zestawie znajduje się więcej niż jeden werbel, warto znaleźć dźwięk współgrający z tonacją utworu. Dobrym zabiegiem jest stosowanie tu interwałów i dość mocny naciąg, dzięki czemu drgania są naprawdę wyraziste. Werbel można stroić także, wkładając pałkę pomiędzy jego obręcz. Dzięki temu oddzielone zostaną sprężyny, co ułatwi strojenie spodu. Warto pamiętać, że w przypadku werbla lepiej jest zacząć od dołu i dopiero do niej dostrajać górę.

Strojenie kotła - jak to zrobić?

Strojenie kotła wygląda dość podobnie. W tym przypadku najlepiej jest zacząć od górnego naciągu, następnie założenia obręczy i dokręceniu wszystkich śrub. Muzycy rekomendują zestrojenie go jako kwartę od zamierzonego dźwięku, dzięki czemu można uzyskać świetne efekty.

Kolejnym krokiem jest przejście do dolnego naciągu, który świetnie brzmi, gdy jest strojony nieco wyżej od planowanego dźwięku. Dźwięki dobrze jest dobierać w zależności od ilości kotłów wchodzących w dany zestaw. Jeśli jest on rozbudowany np. do czterech kotłów, najlepiej będzie zestroić je na niskie i wysokie tony, dzięki czemu w utworach powstanie atrakcyjny dla uszu efekt. Ciekawym pomysłem jest strojenie w oktawie, co pozwala na wrażenie przestrzeni, chętnie stosowane w produkcjach rockowych i nie tylko.

Same naciągi odgrywają niemałą rolę w trakcie korzystania z kotłów. Wybierając je dla siebie, warto trzymać się zasady, że osoby grające głośno i intensywnie powinny stawiać na naciągi podwójne, które brzmią ciepłego i są bogate w niskie tony. Warto też poddawać je regularnemu olejowaniu, dzięki czemu mogą służyć o wiele dłużej. Początkującym perkusistom, dzieciom oraz muzykom uprawiającym gatunki typu latino, powinny wystarczyć naciągi pojedyncze, które mają więcej góry, ale też charakteryzują się precyzyjnym, ostrzejszym brzmieniem i doskonałą dynamiką. Wyższe brzmienie znajdzie zastosowanie także w jazzie, o czym warto pamiętać, strojąc swoje kotły.

Jak często stroić perkusję?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie - jak często należy stroić perkusję. Jest to bowiem zależne od częstotliwości i intensywności gry na instrumencie - im częściej jest używany, tym szybciej będzie ulegał rozstrojeniu i konieczne będzie ponowne strojenie. Znaczenie ma także rodzaj muzyki - w przypadku ciężkich, metalowych brzmień można mówić o zdecydowanie szybszej zużywalność instrumentu, niż ma to miejsce w kontekście odgrywania klasyki.

Wiele zależy również od jakości instrumentu - te słabej klasy zwyczajnie mogą nie trzymać dźwięku, który jest przecież regularnie narażany na solidne drgania. Powoduje to częstszą konieczność weryfikacji instrumentu i ponowne strojenie prawidłowych dźwięków. Zużyte naciągi z pewnością będą wymagały częstszych interwencji, dlatego warto pamiętać o ich systematycznej wymianie.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

Polecane

pixel