Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki stołek perkusyjny?

2022-05-06
Jaki stołek perkusyjny?

Stołek perkusyjny od dawna traktowany jest po macoszemu przez perkusistów. Jest on zwykle ostatni na liście perkusyjnych zakupów, a to na nim spędzamy wiele godzin w salce, na koncertach.

Nie ma się w sumie czemu dziwić. Stołek tylko stoi. Jakby go zastąpić wiadrem, skrzynkami, krzesłem ogrodowym to także da się grać. A jak tu żyć bez splasha? Na splashu da się chociaż zagrać, na stołku nie. Ot cała filozofia dlaczego jest to pozornie najmniej przydatny element zestawu.

Źle dobrany stołek to w najlepszym wypadku obolałe cztery litery i niewygodna pozycja podczas grania, a w najgorszym kłopoty z kręgosłupem. Ile to razy dało się słyszeć "Nie garb się", "siedź prosto". Dlatego warto chwilę dłużej pochylić się nad wyborem stołka do perkusji

Waga grającego jest ważna przy wyborze

Pierwszym nieodłącznym pytaniem jakie zadajemy klientom poszukującym optymalnego jest oczywiście waga samego perkusisty. Nie ma co ukrywać, większość stołków kosztujących mniej niż 400-500zł nie jest zaprojektowana z myślą o osobach cięższych niż 80-90kg i nie możemy ich z czystym sumieniem polecić mocniej zbudowanym przedstawicielom braci perkusyjnej.

Rodzaje regulacji wysokości

Skokowa regulacja wysokości
Najtańsze stołki są z reguły wyposażone w skokową regulację wysokości (nawiercona rurka ze śrubą kontrującą) rozwiązanie to jest dość bezpieczne, bo chroni nas przed mimowolnym opadaniem stołka, jednak średnio wygodne i dość niedokładne. Stołki takie jak DrumCraft DT90 polecane są raczej najmłodszym adeptom sztuki perkusyjnej, na początek drogi, tak by znacząco nie obciążać budżetu.

Skokowa regulacja wysokości DC Pure DT90Stołek DrumCraft Pure - skokowa regulacja wysokości

Płynna regulacja wysokości
Drugim sposobem jest tzw. płynna regulacja. Wysokość ustawiamy poprzez wyregulowane dwóch rurek bez konieczności trzymania się wytycznych, ponieważ nie mamy z góry nawierconych otworów.

Blokada wysokości ustawiana jest za pomocą śruby motylkowej, oraz (nie zawsze ) memory lock’a, czyli dodatkowego niezależnego zacisku, który chroni przed samowolnym obniżeniem stołka. Rozwiązanie to ma swoje oczywiste plusy, lekka waga konstrukcji, szybkie i dokładne dopasowanie wysokości siedziska. Są też minusy. Trzeba pamiętać o dokładnym sprawdzeniu czy motylek i memory lock mocno trzymają. W innym wypadku może nas czekać efektowne, lecz bolesne salto.

Przykładem stołka z płynną regulacją jest: Stołek Pearl D930 oraz Stołek Pearl D790

Płynna regulacja wysokości stołka Pearl D790

Regulacja gwintowa
Optymalnym i najbardziej szanowanym rozwiązaniem jest regulacja gwintowa. Poprzez obracanie siedziskiem stołka regulujemy jego wysokość za pośrednictwem śruby która jest centralnym punktem konstrukcji stołka. Czynność ta wymaga więcej czasu, jednak jest pozwala precyzyjnie wyregulować stołek, oraz spokojnie siedzieć bez strachu przed zapadnięciem się za zestaw.

Przykładem stołka z gwintową regulacją wysokości jest DC Pure DT400, Tama HT430N oraz Pearl D-1000

Gwintowa regulacja wysokości w stołkach Tama 1st Chair Series Gwintowa regulacja wysokości w stołku DC Pure DT400

Regulacja Hydrauliczna / Pneumatyczna
Za pomocą wysięgnika regulujemy wysokość siedziska w sposób szybki i dokładny (analogicznie jak w przypadku foteli biurowych) rozwiązanie to promowane jest przez głównych graczy na rynku czyli Tamę (nazywane Hydraulix), oraz DW (Air Lift).

Hydrauliczna regulacja wysokości stołka perkusyjnego Tama HT750C

Profil siedziska

Podobnie jak w przypadku średnicy, podobnie profil krzesła jest uwarunkowany indywidualnymi upodobaniami. Część z nas lubuje się w klasyce okrągłego siedziska, część (szczególnie operatorzy podwójnych stopek) wolą siedziska „motocyklowe” pozwalające na bardziej swobodną pracę ud. Nie ma jednak zdecydowanej reguły również w tym przypadku. Wszystko zależy od naszych upodobań i przyzwyczajeń.

Zaznaczyć jednak trzeba, że stołki okrągłe są bezpieczniejszym wyborem, szczególnie dla tych niezdecydowanych.

Siedzisko okrągłe stołka Pearl D930  siedzisko profilowane w słołku Pearl D80

Materiał z którego siedzisko jest wykonane (poszycie)

Powszechnie stosowane są dwa materiały z którego wykonuje się siedziska – winyl (w tych droższych - gnębiące ekologów prawdziwe skórzane poszycie), oraz welur. Ten ostatni bardzo miękki i mniej odparzający tył przy dłuższym graniu. Z higienicznego punktu widzenia, zdecydowanie łatwiejszy w utrzymaniu jest stołek wykonany ze skóry /winylu.

welurowe siedzisko w stołku DC Pure DT410Dixon Kinde PSN K902

Oparcie lub jego brak

Oparcie jest elementem szalenie przydatnym perkusistom których kręgosłup męczy się szybciej, lub grającym długie koncerty do kolacyjne. Podparcie lędźwi poprawia komfort w sposób zdecydowany, oraz „podpowiada” nam wyprostowaną postawę. Niektóre z firm np. Tama oferuje nam możliwość dokupienia akcesoryjnego oparcia (składanego) do serii stołków 1st Chair.

Przykład oparcia do stołka: Tama HTB5

Oparcie Tama HTB5 do stołków z serii 1st ChairTama HT741 - stołek z oparciem

Ilość nóg

Obecnym standardem są stołki wyposażone w trzy nogi (najlepiej by były podwójne), przeszukując sieć można się natknąć również na rozwiązanie czteronożne. Czy w tym przypadku więcej znaczy lepiej? Oczywiście na równej powierzchni większa ilość „kończyn” zapewnia dużo większą stabilność. Sytuacja zmienia się jednak znacząco jeśli natrafiamy na scenę równą inaczej to taki stołek potrafi się irytująco bujać. Problem ten nie występuje w przypadku trójnogów.

Potrójne nogi stołka perkusyjnego Tama HT630 Poczwórne nogi stołka perkusyjnego Tama HT741

Wysokość stołka

Każdy stołek posiada określony zakres regulacji wysokości i dla większości zakres ten będzie optymalnie szeroki. Problem pojawia się w momencie osób bardzo wysokich lub niskich, gdzie maksymalna i minimalna wysokość odgrywają istotną rolę. Im tańszy stołek tym zakres regulacji jest mniejszy. Wyższe osoby muszą poszukiwać stołków z regulacją gwintową lub pneumatyczną, gdyż tylko takie są w stanie zagwarantować optymalną stabilność przy prawie maksymalnym wysunięciu.

Powstały też dedykowane stołki dla dzieci, osób niższych lub lubiących siedzieć nisko. Przykładem takiego stołka może być Pearl D1000SN, którego najniższe położenie wynosi 44 cm (stołek D1000 posiada minimalną wysokość 49 cm).

Bogata oferta stołków pozwala nam odnaleźć wiele „wynalazków” poprawiających ergonomię gry. Najpopularniejsze z nich:

Absorber – konstrukcja hydrauliczna, lub pneumatyczna, siedzisko uginać się będzie pod naciskiem naszego ciężaru, niektórzy bardzo lubią takie swoiste „bujanie”

Absorber stołka perkusyjnego Pearl D1000SP

Hydrauliczna/Pneumatyczna regulacja wysokości, za pomocą wysięgnika regulujemy wysokość siedziska w sposób szybki i dokładny (analogicznie jak w przypadku dobrych foteli biurowych) rozwiązanie to promowane jest przez głównych graczy na rynku czyli Tamę (nazywane Hydraulix), oraz DW (Air Lift).

Hydrauliczna regulacja wysokości stołka perkusyjnego Tama HT750C

Optymalnym wyjściem jest oczywiście próba dopasowania stołka organoleptycznie, czyli wizyta w sklepie umożliwiającym nam spróbowanie kilku egzemplarzy. Polecamy z całego przekonania, w wypadku braku takiej możliwości, polecamy zwrócić uwagę na zdjęcia, oraz wspomniane parametry, które pozwolą naszym zdaniem dokonać przemyślanego zakupu.

Potrzebny stołek perkusyjny? Sprawdź naszą ofertę.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022
pixel